Zaloga nedokončane proizvodnje in davčni obračun


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
vztrajnost
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 03 Maj 2010, 20:29

Zaloga nedokončane proizvodnje in davčni obračun

Odgovor Napisal/-a vztrajnost » 16 Maj 2012, 11:37

Pozdravljeni!
Kontaktirala me je kontrolorka iz DURSa in ne vem, kako ji naj pojasnim naslednjo zadevo:
V izkazu poslovnega izida pod zaporedno 2 vpišeš znesek spremembe zalog nedokončane proizvodnje.
Ker je podjetnik prenehal s poslovanjem in vse zaloge prodal, je bil ta znesek v minus.

V izkazu poslovnega izida imam prihodke, ki so enaki po predloženih DDV obrazcih ,
v davčnem obračunu pod zaporedno 1 pa imam prihodke zmanjšane za to prodano zalogo.
Kontrolorka želi, da so prihodki po davčnem obračunu enaki prihodkom pod zaporedno 1 v izkazu poslovnega izida.

Prosim za kak nasvet...

TOLEDO
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 92
Pridružen: 07 Jun 2008, 23:22
Kraj: MARIBOR

Re: Zaloga nedokončane proizvodnje in davčni obračun

Odgovor Napisal/-a TOLEDO » 16 Maj 2012, 14:16

in prav zahteva od vas...ne razumem zakaj ste znižali prihodke...
zmanjšanje zalog v davčnem obračunu povečuje odhodke

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Zaloga nedokončane proizvodnje in davčni obračun

Odgovor Napisal/-a slovan » 16 Maj 2012, 14:39

vztrajnost napisal/-a:Kontrolorka želi, da so prihodki po davčnem obračunu enaki prihodkom pod zaporedno 1 v izkazu poslovnega izida.
Kako ji razložite? Težko!! Povejte ji, da se razlika v vrednosti zalog nedokončane proizvodnje in gotovih izdelkov upošteva na strani prihodkov kot povečanje oziroma zmanjšanje prihodkov (SRS 39.5.) V vašem primeru je to zmanjšanje prihodkov (zmanjšanje zalog) in kot take imate izkazane tudi v davčnem obračunu:
- prihodki; AOP 050+054-055+056+057+076+083 = znesek prihodkov ugotovljenih v izkazu poslovnega izida; zaporedna 1 davčnega obračuna.
TOLEDO napisal/-a:in prav zahteva od vas...ne razumem zakaj ste znižali prihodke...
zmanjšanje zalog v davčnem obračunu povečuje odhodke
Zmanjšanje zaloge (kot zadržane stroške obdobja v zalogah) sploh ne izkazujemo v davčnem obračunu temveč le v izkazu poslovnega izida (po inačici I) kot povečanje ali zmanjšanje prihodkov. Pri s.p.-jih v zaporedni AOP 054 ali 055 (izkaz poslovnega izida za zunanje poročanje); pri gospodarskih družbah pa v AOP121 ali AOP 122.

lp

vztrajnost
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 03 Maj 2010, 20:29

Re: Zaloga nedokončane proizvodnje in davčni obračun

Odgovor Napisal/-a vztrajnost » 16 Maj 2012, 17:28

Sva s sodelavko našli v letošnjem Obrtnikovem svetovalcu številka 3/2012 zelo lepo pojasnjeno, da se v zaporedni številki 1 davčnega obračuna upošteva tudi sprememba zalog nedokončane prizvodnje, gotovih izdelkov.
Prej mi je kontrolorka rekla, da bo šla do inšektorja preverit zadevo; ko sem ji pa posredovala članek, je pa zadevo zaključila.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Zaloga nedokončane proizvodnje in davčni obračun

Odgovor Napisal/-a slovan » 16 Maj 2012, 19:03

vztrajnost napisal/-a: Prej mi je kontrolorka rekla, da bo šla do inšektorja preverit zadevo; ko sem ji pa posredovala članek, je pa zadevo zaključila
Škoda ker ni šla do inšpektorja, bi jo ta poučil, da je v šoli zgrešila osnove računovodstva.

lp

Odgovori