Knjiženje bančnih izpiskov


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Matko506
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 27 Mar 2013, 13:36

Knjiženje bančnih izpiskov

Odgovor Napisal/-a Matko506 » 03 Feb 2014, 00:55

Prosim za pojasnilo glede relevantne knjigovodske listine za knjiženje plačil po predračunih ter plačil prispevkov (enostavno knjigovodstvo, ročno vodenje knjig/evidenc).

Ta plačila sem doslej vedno knjižil na podlagi plačilnega naloga, čeprav sem zasledil precej informacij, da naj bi se kot relevantna knjigovodska listina zanje uporabljal bančni izpisek. Vendar se mi bančni izpisek ne zdi pravilni dokument, saj to ni dokument na podlagi katerega se je izvedlo plačito temveč je to, kar njegovo ime govori, torej zgolj popis že izvedenih transakcij na računu v določenem obdobju.

Bi se pa v primeru, da bi navedena plačila knjižil na podlagi bančnih izpiskov racionalizirala/poenostavila evidenca. Bančne izpiske tako ali tako evidentiram kot evidenco gibanja sredstev na računu in če bi jih hkrati uporabljal za knjiženje avansnih plačil, bi se s tem znebil tiskanja plačilnih nalogov, na podlagi katerih knjižim in jih prilagam k prejetim računom na katere se nanašajo.

Pa še glede plačil prispevkov. Obračun prispevkov izvedem in knjižim z uporabo temeljnice. Za knjiženje plačila prispevkov pa ravno tako uporabljam plačilni nalog (ponovno-to je dejansko dokument na podlagi katerega je bilo izvedeno plačilo). Bi morda lahko tudi v tem primeru evidenco racionaliziral (opustil evidenco plačilnih nalogov) in tudi plačilo prispevkov knjižil na podlagi že izdelane temeljnice?

Ali obstaja kje kakšno uradno pojasnilo glede dopustnosti knjiženja na podlagi bančnih izpiskov?

Hvala za morebitna pojasnila in lep pozdrav.

hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

Re: Knjiženje bančnih izpiskov

Odgovor Napisal/-a hiska » 03 Feb 2014, 08:03

Vodim enostavno knjigovodstvo in sicer ročno.
Prispevke knjižim na osnovi dokumenta sprintanega iz e-davkov.
Avanse bi knjižila na osnovi izdanih predračunov.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje bančnih izpiskov

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Feb 2014, 10:10

Bančni izpiski - izpiski TRR-ja se oblikovani tako, da imate podatke o zbirnih prilivih in odlivih in nato tudi podatke o individualnih prilivih in odlivih. In ti individualni podatki so povzetek plačilnega naloga, saj vsebujejo: račun na katerega ste nakazali, račun iz katerega je bilo nakazilo "sprovedeno" na vaš račun, podlago za nakazilo oziroma priliv, znesek.... Skratka oblika izpiska je odvisna od banke do banke, vendar so prikazani bistveni podatki pri vseh enako. Ti podatki so osnova za zmanjšanje terjatev, zmanjšanje obveznosti, plačilo prispevkov, bremenitev stroškov plačilnega prometa itd. in predstavljajo verodostojno knjigovodsko listino. Če pa vam ti ne zadoščajo? pa si lahko "sprintate" tudi plačilni nalog - moje mnenje je, da je popolnoma nepotreben.
Za prispevke za socialno varnost morate preko e-davkov predložiti obrazec OPSVZ, ki je lahko podlaga za knjiženje v KPO (obveznost/stroški) - v bistvu se ta priloga spremeni v podrobno temeljnico za knjiženje: KPO stroški; knjiga drugih obveznosti.
Za plačilo predujma/avansa je verodostojna knjigovodska listina sicer TRR-ja, priloga k temu pa je lahko predračun. Predračun ni knjigovodska listina v ožjem smislu, saj ni nastanka obveznosti ampak vam prepušča izbiro ali boste sprejeli obveznost ali ne. S plačilom avansa pri vas nastane terjatev do dobavitelja, da izpolni svojo obveznost iz predračuna. In ko vam le-ta izpolni svojo obveznost in pošlje račun (izpolnil je obveznost za dobavo blaga ali pa za dobavo storitev), je pri vas nastala obveznost do dobavitelja in je prejeti račun tudi verodostojna knjigovodska listina. Svojo obveznost ste poravnali na podlagi predračuna, zato jo tudi "zaprete" brez dodatnega plačila in tako izkažete v evidenci obveznosti do dobaviteljev.

lp

Matko506
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 27 Mar 2013, 13:36

Re: Knjiženje bančnih izpiskov

Odgovor Napisal/-a Matko506 » 03 Feb 2014, 11:23

Najlepše se zahveljujem za odgovor.

Glede bančnih izpiskov sicer ne gre za to, da meni osebno ne bi zadoščali saj vem, da so na njih vsi podatki o transakcijah, kakor ste tudi zapisala. Gre le za to, da logično/smiselno banči izpisek ni dokument, ki je privedel do transakcije (to je plačilni nalog) ampak je dokument 'za nazaj' torej povzetek/rezultat transakcije, zato nisem vedel ali je knjiženje po bančnih izpiskih sprejemljivo za zakonodajalca (inšpektorje).
Zato sem bil mnenja, da je relevantni dokument za knjižbo plačilni nalog. Mi bi pa glede racionalnosti in evidenc bistveno bolj ustrezalo knjiženje bančnih izpiskov (torej sklicevanje na bančne izpiske pri knjiženju).

Ker se na podlagi vaših prispevkov zavedam vašega znanja in strokovnosti se bom na osnovi vašega pojasnila za ta korak (opustitev evidentiranja plačilnih nalogov - sklicevanje na bančne izpiske) tudi odločil, saj je, kot razumam, povsem dopusten (očitno brez tega, da bi moralo biti kjerkoli v predpisih to eksplicitno navedeno).

Glede pojasnila v zvezi s predračunom se zavedam, da ta ni za knjiženje verodostojna knjigovodska listina, zato sem tudi doslej knjižil plačilne naloge (predračun mi je predstavljal le osnovo za oblikovanje plačilnega naloga in prilogo v evidenci (povpraševanje, ponudba, predračun, plačilni nalog (knjiženje-terjatev), račun (knjiženje-zapiranje terjatve)). Kot razumem, je to postopek, ki ste ga opisala.

Še enkrat hvala za prijaznost in pomoč.
Lep pozdrav, M.

Matko506
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 27 Mar 2013, 13:36

Re: Knjiženje bančnih izpiskov

Odgovor Napisal/-a Matko506 » 03 Feb 2014, 11:28

Ups, mi je še nekaj iz vašega pojasnila ušlo.
Prispevke plačujem kot pavšalne prispevke (gre za 'popoldanski' s.p.) - sestavim in knjižim temeljnico in na podlagi te izvedem plačilo. Obrazcev na e-davkih, ki jih navajate ne izpolnjujem. Predvidevam, da se ti uporabljajo v primeru plačevanja rednih (ne pavšalnih) prispevkov. (?)

Hvala in lep pozdrav

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje bančnih izpiskov

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Feb 2014, 11:41

Matko506 napisal/-a:Mi bi pa glede racionalnosti in evidenc bistveno bolj ustrezalo knjiženje bančnih izpiskov (torej sklicevanje na bančne izpiske pri knjiženju).
Ne glede na to ali je podlaga za vaše knjiženje plačilni nalog ali izpisek, se sklicujete pri plačilu/prilivu na številko bančnega izpiska, ne pa na številko s katero je označen plačilni nalog, ko je upoštevan v prilivu oziroma odlivu.
Plačilni nalogi so nalogi banki, da z vašega računa poravna obveznost, ki je izkazana na tem nalogu in so arhivirani v okviru vašega računa pri banki. Vendar to ne pomeni, da si jih ne boste arhivirali tudi pri sebi, saj jih boste potrebovali pri morebitnih reklamacijah z dobavitelji - pri tem preverite koliko časa so ti nalogi v arhivu banke. Le ne predstavljajo vam podlage za knjiženje v poslovnih knjigah.

Obrazec se predlaga v e-davke samo pri tistih, ki so obvezno zavarovani na podlagi dejavnosti. Pri tistih, ki so zavarovani na drugi podlagi in plačujejo pavšalne prispevke pa teh obrazcev seveda ni. In tukaj je neka specifičnost.
Prispevki zapadejo zadnji dan v mesecu, plačajo pa se 15. dan v naslednjem mesecu. To pomeni, da na zadnji dan v mesecu na podlagi temeljnice knjižite pavšalne prispevke v KPO in knjigo drugih obveznosti, njihovo plačilo pa na podlagi izpiska.
lp

Matko506
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 27 Mar 2013, 13:36

Re: Knjiženje bančnih izpiskov

Odgovor Napisal/-a Matko506 » 03 Feb 2014, 12:11

Najlepša hvala za dodatna posajnila.

Želim vam lep dan, M.

bobek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 297
Pridružen: 05 Jun 2010, 15:41

Re: Knjiženje bančnih izpiskov

Odgovor Napisal/-a bobek » 04 Feb 2014, 14:09

Ali je potrebno obezno knjiženje bančnih izpiskov v primeru s.p.-ja? Ali lahko navedene račune zapiram na podlagi plačilnega naloga in vzpostavim stanje na podjetnikovem kapitalu?

Odgovori