prevrednotenje zalog


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Bralka53
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 12 Jan 2010, 17:53

prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a Bralka53 » 24 Mar 2014, 13:15

Smo majhno podjetje in smo lani uvedli novo dejavnost žagarstvo. Proti koncu leta smo nabavljali hlodovino (smreko in hrast) in jo razrezali v deske. Sedaj bi radi prevrednotili iz zaloge surovin v zalogo polizdelkov. Prodaja desk se bo opravljala v tem letu. Prosim za nasvet. Kako naj poknjižim prevrednotenje zalog.
Jasno mi je preknjižba 602/310+769 (povečanje vrednosti zalog zaradi razreza), ni mi jasno glede obračuna stroškov,oz. kdaj se proizvodni stroški poknjižijo, verjetno, ko se opravi prodaja. Prosim za pomoč, ker imam takšno situacijo prvič. Hvala za odgovor.
LP Bralka

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Mar 2014, 17:00

Bralka53 napisal/-a:Jasno mi je preknjižba 602/310+769 (povečanje vrednosti zalog zaradi razreza), ni mi jasno glede obračuna stroškov,oz. kdaj se proizvodni stroški poknjižijo, verjetno, ko se opravi prodaja.
Iz napisanega se vidi, da ne poznate osnov, ki se nanašajo na proizvodnjo. Pri proizvodnji ločimo: porabo materiala (pri vas hlodovina, ki zmanjšuje zalogo materiala: 400/310); fazo proizvodnje, kjer nastajajo dodatni stroški-proizvajalni stroški; gotovi izdelek, ki se uskladišči in kasneje proda (pri vas deska). Gotovi izdelki se vrednotijo v višine lastne cene: najmanj v višini proizvajalnih stroškov (material, zunanje storitve povezane z izdelkom, izdelavnimi plačami, amortizacija, .....). Način vrednotenja zapišete v obliki računovodske usmeritve, ki jo potem upoštevate skozi svoje poslovanje.

Na koncu poslovnega leta imate zalogo polizdelka (ali je to deska??), ki ga morate vrednotiti v višini lastne cene - stroškov, ki so bili potrebni za njegovo izdelavo. Te stroške izkazujete v R-4, ki jih preko konta 490 prenesete v R-6 (proizvodnja, polizdelki...): 602/490. In ko boste polizdelke prodali nastanejo odhodki prodanih količin izdelkov: 700/602 (700 – Vrednost prodanih poslovnih učinkov), kar pomeni, da so na koncu leta zadržani stroški v zalogah, zato ne vplivajo na poslovni izid.

Copy nekaj "členov" iz SRS 4: zaloge (predlagam, da si računovodske standarde pogledate v celoti in se jih "naučite"):
4.3. Zaloga v postopku proizvajanja zajema nedokončano proizvodnjo in pol-proizvode. Nedokončana proizvodnja lahko obsega tudi opravljanje storitev, ki so do konca obračunskega obdobja dokončane, od naročnika pa še ne prevzete (potrjene).

4.13. Količinska enota proizvoda oziroma nedokončane proizvodnje se ob začetnem pripoznanju ovrednoti po proizvajalnih stroških v širšem ali ožjem pomenu, lahko pa se v utemeljenih okoliščinah ovrednoti z zoženo lastno ceno kot eno skrajnostjo oziroma s spremenljivimi proizvajalnimi stroški v ožjem pomenu kot drugo skrajnostjo. Vštevanje posrednih stroškov v ceno količinske enote v zalogi mora biti povezano s spravitvijo zalog do trenutnih nahajališč in trenutnih stopenj dodelave. V vrednost zalog je mogoče všteti stroške izposojanja, s katerimi se financirajo zaloge.

4.35. g) Proizvajalni stroški so neposredni stroški materiala, neposredni stroški dela, neposredni stroški storitev, neposredni stroški amortizacije in posredni proizvajalni stroški
h) Posredni proizvajalni stroški so stroški materiala, storitev, dela in amortizacije, ki so obračunani v okviru proizvajalnega procesa, a jih ni mogoče neposredno povezovati z nastajajočimi poslovnimi učinki.
i) Proizvajalni stroški v ožjem pomenu so proizvajalni stroški, ki nastajajo v procesu proizvajanja, proizvajalni stroški v širšem pomenu pa proizvajalni stroški, ki nastajajo do dokončanja procesa proizvajanja in obsegajo tudi posredne stroške nakupovanja.
j) Zožena lastna cena obsega proizvajalne stroške v ožjem pomenu, posredne stroške nakupovanja, posredne stroške prodajanja in posredne stroške splošnih služb, ne pa tudi neposrednih stroškov prodajanja in stroškov izposojanja; če obsega tudi stroške izposojanja, govorimo o polni lastni ceni.


Sicer pa tako kot predlagam tistim, pri katerih je že iz samega vprašanja razvidno, da področja ne obvladajo, predlagam tudi vam: poiščite strokovno pomoč (ne forum), ki vam bo pomagala začrtati pravilno pot. Pa v roke strokovno literaturo.

lp

Bralka53
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 12 Jan 2010, 17:53

Re: prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a Bralka53 » 25 Mar 2014, 08:37

Hvala za odgovor. Jaz vem, da je potrebno narediti obračun proizvodnje in preknjižiti v zaloge polizdelkov ali zalogo nedokončane proizvodnje.

Lastnik in direktor podjetja hoče, da se na podlagi inventure ugotovi več vredno zalogo po tržni ceni (zaradi razreza hlodovine) in da gre razlika v ceni v kosmati donos (pod postavko povečanje vrednosti zalog), stroške pa se prikažejo v celoti v letu 2013 in se ne preknjižijo v zaloge polizdelkov. To dejstvo opravičuje zaradi poskusne proizvodnje. Zato vas sprašujem, je možna ta rešitev ali pa mi nakažite rešitev, ki bi bila sprejemljiva za lastnika. Njegov cilj je povečanje prihodkov. Hvala.

LP Bralka

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Mar 2014, 09:59

Za takšna "premetavanja boste potrebovali strokovnjaka, dvomim, da boste odgovor dobili v klepetalnici.
"
Bralka53 napisal/-a:in da gre razlika v ceni v kosmati donos (pod postavko povečanje vrednosti zalog),

Samo to! V to postavko v IPI-ju gre razlika v vrednosti zaloge nedokončane proizvodnje, polizdelkov in izdelkov v višini zadržanih stroškov v zalogah do prodaje (razlika med stanjem na dan 31.12.2013 in 01.01.2013). In če stroškov ne boste izkazali v zalogah (torej ne boste imeli stanja na kontu 602), kaj boste vpisali v to postavko? Razlika v zalogah je sestavni del kosmatega donosa v poslovanju, ni pa sestavni del prihodkov, ima pa vpliv na poslovni izid (glede na končno stanje povečuje pozitinvi rezultat.....itd, itd...).

lp

marina4
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 122
Pridružen: 29 Apr 2010, 11:27

Re: prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a marina4 » 25 Mar 2014, 13:32

kam pa se upošteva to razliko v DDPO? Ali ta razlika povečuje prihodke 1. ali zmanjšuje odhodke?

Prosim za pomoč . Sem postavila že vprašanje posebej pa mi nihče ne odgovori.

Hvala

Lep dan

M

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Mar 2014, 13:45

Kar se te tematike tiče je toliko različnih stališč (mnenj) kot je udeležencev tega foruma. Po računovodskih standardih razlika v zalogah zmanjšuje poslovne odhodke, kar bi pomenilo, da jih v davčnem obračunu upoštevate kot zmanjšanje/povečanje odhodkov (davčni obračun ima: Prihodki/odhodki ugotovljeni po računovodskih predpisih-to je standardih). V tem primeru boste morali (najbrž) podati posebno pojasnilo davčnemu organu, ker se odhodki/prihodki v davčni bilanci ne bodo ujemali z IPI-jem, oddanim na Ajpes.
Kolikor pa boste to upoštevali med "prihodki", pa ne bo nobenih dodatnih pojasnil in davčni obračun se ujema z IPI-jem.

lp

Bralka53
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 12 Jan 2010, 17:53

Re: prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a Bralka53 » 25 Mar 2014, 14:38

Hvala za odgovor. Prosila bi vas, da mi date namig knjiženja, ki bi zadovoljilo direktorja podjetja.
Hvala.

LP Bralka

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Mar 2014, 15:47

Edini možni namig z moje strani sem vam že dala:
- poraba materiala (hlod): 400/310
- prenos stroškov v zaloge: 602/490 (v višini stroškov, ki so bili potrebni za izdelavo deske);
- prenos ostalih stroškov v odhodkov: 703/491

Razliko v zalogah med začetno in končno prikažete v AOP B. Povečanje vrednosti zalog nedokončane, polproizvodov in proizvodov (AOP 121), kar vam bo skupaj s prihodki dalo F.Kosmati donos iz poslovanja (AOP 126).

lp

Bralka53
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 12 Jan 2010, 17:53

Re: prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a Bralka53 » 25 Mar 2014, 19:39

Najlepša hvala.

LP Bralka

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: prevrednotenje zalog

Odgovor Napisal/-a adut » 28 Jul 2015, 11:36

Prvič se srečujem z obračunom proizvodnje in knjiženja dokaj razumem, imam pa vprašanje pri izdelavi izkaza poslovnega izida: stroške materiala, plač in drugega, ki jih prenesem v zaloge proizvodov, vpišem pod stroške in hkrati vpišem tudi podatek o povečanju zalog (AOP 121)?
Tako se mi zdi logično, ampak mogoče se motim?

Odgovori