Intrastat


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
fagussylvatica
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 15 Nov 2007, 08:30

Intrastat

Odgovor Napisal/-a fagussylvatica » 07 Mar 2019, 08:16

Pozdravljeni,

za Intrastat moram po novem poročati tudi statistično vrednost-vrednost blaga na meji.
Račun, ki ga dobimo iz EU, zgleda takole:

vrednost artikla: 104,06
transport: 20,81
skupaj: 124,87
pogoji dobave. CPT
Fakturna vrednost je torej 124,87€, koliko pa je statistična?


V drugem primeru je vrednost transporta že vključena v vrednost artikla, niti ne vemo, koliko znaša transport.
Pogoji dobave so EXW. Kako dobim statistično vrednost?

V tretjem primeru, pa so pogoji dobave FCA. Vrednost artikla je znana, po vrednosti na fakturi se tudi naredi prevzem.
Potem pa naknadno, včasih šele čez dva meseca, dobimo račun za transport. Mi te transportne stroške knjižimo direktno na stroške, ker prevzemov ne moremo popravljati. Kako naj tu izračunam statistično vrednost?

Najlepša hvala za vse odgovore.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Intrastat

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Mar 2019, 08:43

Copy razlage iz navodil intrastat:
Statistična vrednost blaga je vrednost blaga na slovenski meji. Izračunate jo tako, da fakturno vrednost proizvoda v EUR preračunate na pariteto franko slovenska meja (tj. vrednost blaga na meji), in sicer fakturni vrednosti v celoti ali delno prištejete ali od nje odštejete stroške prevoza, natovarjanja in zavarovanja do slovenske meje glede na pogoje dobave v pogodbi.
Vnesite statistično vrednost v EUR, na dve decimalki natančno.

lp

fagussylvatica
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 15 Nov 2007, 08:30

Re: Intrastat

Odgovor Napisal/-a fagussylvatica » 07 Mar 2019, 12:56

Pozdravljeni,

navodila sem prebrala. Žal si z njimi ne znam pomagati.

Lažje bi razumela, če bi mi nekdo razložil na primeru, domnevam, da gre tako:

1. fakturna vrednost je 124,87, statistična pa 114, 47 (odštela sem polovico prevoza)?

2. glede na to, da je prevoz v ceni artikla in ne vemo, koliko znaša, zmanjšam fakturno vrednost za nek procent?

3. fakturno vrednost povečam za približno polovico zneska prevoza (iz preteklih naknadno poslanih računih za prevoz približno vemo, koliko znaša)

....

Odgovori