Knjiženje uvoza


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
anerip
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 08 Sep 2003, 08:09

Knjiženje uvoza

Odgovor Napisal/-a anerip » 12 Sep 2003, 07:46

Pozdravljeni,
Po katerem tečaju se knjiži tuji prejti račun na podlagi katerega se izdela uvozni ECL? Ali po srednjem tečaju BSLO ali po carinskem tečaju iz uvozne ECL? Mislim, da je merodajen srednji tečaj BSLO.
Po katerem tečaju se izdela nabavna kalkulacija uvoženega blaga? Ali po carinskem tečaju ali po srednjem tečaju BSLO? Vkolikor je to ponovno srednji tečaj BSLO, kako se tretirajo tečajne razlike? Kot odvisni stroški nabave?
Hvala in lep pozdrav,
Irena

bojči
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 27 Avg 2003, 15:14

Odgovor Napisal/-a bojči » 12 Sep 2003, 09:08

Jaz uporabljam tečaj iz ECL, samo tako se mi lahko ujema z obračunom DDV in osnova iz ECL se mi ujema z nabavljenim materialom oziroma blagom. S tem pa me ne bremenijo pri materialu oziroma blagu kakeršnekoli tečajne razlike (kar tudi ni logično, da bi bilo vezano na material oziroma blago). Tečajne razlike mi nastajajo samo pri obveznosti do dobavitelja, katero poračunam ali pri plačilu računa ali letno na odprte postavke. Pri blagu imam nihanje tečaja vkalkulirano v maržo, pri materialu pa vsak konec meseca opravim preračun (nivelacijo) na zadnjo nabavno ceno. Tečaj pa tudi ne raste tako grozovito, da bi se mi drastično poznalo, saj vendar ne nabavljam, da povečujem zalogo ampak da bi to tudi prodala.

LP

Bojči

Gorazd
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 148
Pridružen: 09 Apr 2003, 20:47
Kraj: Ptuj, Maribor, Slovenija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Gorazd » 12 Sep 2003, 18:23

Bojči, se strnjam s tabo. Me pa zanima kam knjižiš nastale tečajne razlike ob plačilu dobavitelju v tujino? Jaz kar med finančne prihodke???

Gorazd

bojči
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 27 Avg 2003, 15:14

Odgovor Napisal/-a bojči » 15 Sep 2003, 09:31

Med finančne odhodke ali prihodke, odvisno od dviga tečaja tuje valute oziroma njenega padca. Skoraj vedno pa so finančni odhodki
Npr.
220 / 112
742 /
ali pa če kupim devizna sredstva
220 / 110
742 /
112 / 112

LP
Bojči

Odgovori