davek na dobiček


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
janez66
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 17 Okt 2003, 18:02
Kraj: Slovenia

davek na dobiček

Odgovor Napisal/-a janez66 » 17 Okt 2003, 18:19

pozdravljeni

Imam D.o.o. .Zanimam se za nakup umetnine in me zanima ali se nakup razume kot nakup osnovnega sredstva ali kot nakup vrednostnih papirjev (vem da je potem del osnovnega kapitala firme) in katera vrednost velja ali fakturirana ali sodna cenitev .Ker vemo da umetninam vrednost raste me zanima kako se amortizira.Recimo če ji po letu dni cena zraste za 20 %(sodna cenitev).Kako je s prodajo le te.

ana
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 139
Pridružen: 21 Mar 2003, 20:09
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a ana » 17 Okt 2003, 19:16

Opredmetena osnovna sredstva kulturnega, zgodovinskega ali umetniškega pomena se ne amortizirajo. V poslovne knjige se zajamejo po nabavni vrednosti, popravek vrednosti po ocenitvi pa predstavlja prevrednotovalni popravek vrednosti osnovnih sredstev zaradi okrepitve ali oslabitve, zavisi ali je ocenitev večja ali manjša od NV.

ps: umetnina ni del osnovnega kapitala podjetja ampak del sredstev!

LP

janez66
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 17 Okt 2003, 18:02
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a janez66 » 17 Okt 2003, 20:17

najlepša hvala ani za odgovor

vendar mi ni logično to da umetniška slika recimo, ni del osnovnega kapitala firme .In še to kako je s prodajo ,če je recimo pri prodaji vrednost 100 % večja od nabavne vrednosti kako je z davkom ?

lep pozdrav

ana
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 139
Pridružen: 21 Mar 2003, 20:09
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a ana » 20 Okt 2003, 16:31

Glede sredstev podjetja in obveznosti do virov sredstev podjetja si poglej v računovodske standarde!

Če si zavezanec za ddv je potrebno obračunati ddv po pravilniku o prodaji rabljenega blaga,

Seveda se zadeva vljuči tudi k obračunu davka od dobička, PV-NV=prevr.popravek osnovnega sredstva zaradi okrepitve=povečan dobiček

Odgovori