društvo in knjiženje


Moderator: Mirko Zbačnik

judez
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 06 Apr 2005, 21:15

društvo in knjiženje

Odgovor Napisal/-a judez » 07 Apr 2005, 10:52

Mesec nazaj smo ustanovili društvo in sedaj čakamo odločbo o registraciji. Ker sem edini z nekaj znanja o knjiženju (2. letnik ef) sem bil določen za blagajnika. Kljub temu pa mi nekaj stvari še vedno ni jasnih:

1. A mora imeti društvo obvezno transakcijski račun ali lahko posluje preko blagajne, ker bodo prihodki društva samo članarine in se mi zdi neumo plačevati 1.500 sit na mesec za banko?

2. A moram knjižiti po enostavnem ali dvostavnem računovodstvu?

3. Kako se najenostavneje knjiži na računalniku? A lahko samo odprem excelov file in potem znotraj njega naredim konte.

4. Kako poknjižim stroške ustanovitve društva? S tem mislim predvsem takso za vlogo za registracijo, ker bi ustanovitelji ta denar radi dobili nazaj preko članarin.

5. Kolikor sem gledal po internetu, se nam ni treba registrirati za ddv. Ali je to točno? Če nismo registrirani za ddv nimamo davčne številke in me zanima, ali lahko vseeno zahtevamo v trgovini originalni račun in kaj je potrebno , da na njemu piše.


Hvala za odgovore in se opravičujem, če je kakšno vprašanje neumo, samo nimam nič znanja o predpisih, ki veljajo na tem področju.

LP, Anže

katrijn
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1131
Pridružen: 05 Avg 2004, 09:28
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a katrijn » 07 Apr 2005, 11:03

1. A mora imeti društvo obvezno transakcijski račun ali lahko posluje preko blagajne, ker bodo prihodki društva samo članarine in se mi zdi neumo plačevati 1.500 sit na mesec za banko?
Seveda morate imeti odprt transakcijski racun

2. A moram knjižiti po enostavnem ali dvostavnem računovodstvu?

3. Kako se najenostavneje knjiži na računalniku? A lahko samo odprem excelov file in potem znotraj njega naredim konte.
Ce vam je to enostavno potem seveda, lahko imate tudi papirne evidence. Preberite SRS in kontni nacrt za drustva, da boste zadeve knjizili kot je potrebno.

4. Kako poknjižim stroške ustanovitve društva? S tem mislim predvsem takso za vlogo za registracijo, ker bi ustanovitelji ta denar radi dobili nazaj preko članarin.
Kot stroske ki jih je placal clan drustva iz svojega zepa (konta pa ne vem)

5. Kolikor sem gledal po internetu, se nam ni treba registrirati za ddv. Ali je to točno? Če nismo registrirani za ddv nimamo davčne številke in me zanima, ali lahko vseeno zahtevamo v trgovini originalni račun in kaj je potrebno , da na njemu piše.
Registracija za DDV nima nobene veze z davcno stevilko. To ste dolzni pridobiti, ko pridejo papirji o vpisu v register do vas

ursamodic
Moderatorka študentskega kotička
Prispevkov: 246
Pridružen: 17 Okt 2003, 18:14

Odgovor Napisal/-a ursamodic » 07 Apr 2005, 11:06

2. A moram knjižiti po enostavnem ali dvostavnem računovodstvu?
Slovenski računovodski standardi (33 Računovodske rešitve v društvih):
33.9. Društvo vodi poslovne knjige na način, ki omogoča izkazovanje podatkov, potrebnih za sestavitev letne bilance stanja in izkaza poslovnega izida. Če ne izkazuje podatkov, potrebnih za sestavitev računovodskih izkazov v poslovnih knjigah, jih zagotovi z letnim popisom ter ocenitvijo realne (tržne) vrednosti sredstev, obveznosti (dolgov) in društvenega sklada.

Društvo vodi poslovne knjige po načelih dvostavnega knjigovodstva, prirejenega za njegove potrebe, razen če se v svojem temeljnem ali drugem aktu opredeli za uporabo enostavnega knjigovodstva v skladu s tretjim ali četrtim odstavkom SRS 33.9.

Društvo, ki ne opravlja pridobitne dejavnosti in izpolnjuje predpisane pogoje, lahko vodi poslovne knjige na način, pojasnjen v SRS 33.10.

Društvo lahko vodi poslovne knjige po načelih enostavnega knjigovodstva, pojasnjenih v SRS 33.11, če zadošča vsaj dvema izmed tehle meril:

- povprečno število redno zaposlenih na zadnji dan prejšnjega obračunskega obdobja ne presega 2;

- letni prihodki prejšnjega obračunskega obdobja ne presegajo 5 milijonov tolarjev;

- povprečna vrednost sredstev (aktive) na začetku obračunskega obdobjane presega 5 milijonov tolarjev
Urša SlikaSlika

AAA
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 176
Pridružen: 11 Sep 2003, 18:11
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a AAA » 22 Jul 2005, 22:32

V društvu so mi zaupali vodenje posl.knjig, brskam po forumu za informacijami in prosim za vaše mnenje,

ali moramo za "Društvo" obvezno knjižiti po kontnem planu, ki je predpisan za društva, ali lahko povzamemo kontni plan za d.o.o.

Vnaprej hvala za odgovor

ansaj
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 187
Pridružen: 25 Nov 2003, 18:00

Odgovor Napisal/-a ansaj » 26 Avg 2005, 10:48

Društvo mora knjižit po kontnem planu, ki je predpisan za društva.

marinka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 39
Pridružen: 05 Mar 2003, 12:02
Kraj: Slovenia

Kaj pa zavod

Odgovor Napisal/-a marinka » 03 Okt 2006, 13:15

ali mi lahko kdo pove, ali za vodenje zavoda potrebujem kontni plan za društva - zavod se imenuje "zasebni zavod".
lp marinka

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Okt 2006, 16:33

Zasebni zavod uporablja pri računovodenju SRS 36 - računovodske rešitve v nepridobitnih organizacijah - pravnih osebah zasebnega prava in kontni okvir za nepridobitne organizacije. Kontni okvir in SRS najdete na tej povezavi

http://www.si-revizija.si/publikacije/i ... i%20okviri

LP

uni
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1762
Pridružen: 12 Mar 2004, 20:29

Odgovor Napisal/-a uni » 04 Okt 2006, 09:29

Mene pa zanima nekaj drugega v zvezi z društvi: kaj je lahko pri nekem društvu, ki organizira razne tečaje oz.vadbe, nepridobitna dejavnost?
Vem, da opravlja precej oseb dejavnost z registracijo društva, pa v tem ne vidim nepridobitne, ampak pridobitno dejavnost, pa mi glede na to ni jasno, v čem je fora.

Anela
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 563
Pridružen: 05 Apr 2004, 12:58
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Anela » 11 Okt 2006, 12:58

Kateri kontni plan pa se uporablja za "zavod", ki ni zasebni zavod in se ne ukvarja z nepridobitno dejavnostjo, ampak ustvarja dobiček in je zavezanec za DDV ... ? V nazivu ima: IME, Zavod za kulturno dejavnost, Ulica XX, Pošta
Ali je isti kontni plan kot za gospodarske družbe?
Vem le, da bilance na AJPES oddajajo do 28.2.

Prosim za odgovor in hvala.
Anela

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 11 Okt 2006, 14:28

Za zavod uporabljam kontni okvir za nepridobitne organizacije - pravne osebe zasebnega prava.

Po zakonu o zavodih so to organizacije, ki se ustanovijo za opravljanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja, znanosti, kulture, športa, zdravstva, socialnega varstva, otroškega varstva, invalidskega varstva, socialnega zavarovanja ali drugih dejavnosti, če cilj opravljanja dejavnosti ni pridobivanje dobička.

Ali se je tudi to spremenilo?

Bina001
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 30 Jun 2006, 06:44

Odgovor Napisal/-a Bina001 » 11 Okt 2006, 15:38

Mi lahko kdo pojasni razliko med društvom in pravno osebno zasebnega prava.

Mnenja so deljena. Eni pravijo, da spada društvo med pravne osebe zasebnega prava, drugi pa menimo, da ne.

Hvala

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 11 Okt 2006, 16:11

Društvo je pravna oseba zasebnega prava, ustanovljena po zakonu o društvih. Pravno obliko pridobi z vpisom v register društev.
Več na to temo je v Zakonu o društvih.

Odgovori