potni nalog


Moderator: Mirko Zbačnik

natalijacer
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 21 Feb 2004, 16:46
Kraj: Slovenia

potni nalog

Odgovor Napisal/-a natalijacer » 05 Jul 2005, 17:13

sem s.p. in sem lansko leto v imenu s.p. kupila kombinirano vozilo za potrebe firme (rabljeno) in za lastne potrebe. Pišem potne naloge za prevoze , ki jih opravljam za sebe in ki jih opravljam za s.p.

zanima me , kateri obrazec je najprimernejši, ker mi računovodkinja ne obračunava potnih stroškov, ker pravi, da sem vzela avto na firmo in mi pod stroške knjiži diesel. Zakaj pa moram potem pisati potne naloge ??, :twisted: če jih noben ne rabi???

vsi obrazci , ki sem jih zasledila po papirnicah vsebujejo potne stroške in kilometrino.

kako naj spoloh delam. Vsakokrat ko gem po kruh v trgovino (1 km) naj napišem potni nalog? :svprasaj:

SVEN
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 389
Pridružen: 12 Mar 2005, 15:16
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SVEN » 05 Jul 2005, 18:01

Smisel vsakega računovodstva je v tem, da strankam pove kaj in kako.
Zakaj potem imate računovodkinjo, če morate sami sodelovati na našem forumu?

Knjigovodja
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 104
Pridružen: 06 Jul 2005, 12:11

Odgovor Napisal/-a Knjigovodja » 06 Jul 2005, 13:32

Sven je sicer zabavno in po resnici odgovoril. Ali pa morda preverjate svojo računovodkinjo?

Potne naloge za službene poti morate pisati. Potni nalog ni le osnova za izplačilo, ampak z njimi dokazujete tudi upravičenost drugih stroškov. Če beležite tudi privatne poti (čeprav, ne vem ali je to potrebno, je pa vsekakor lepo tekoče razloženo stanje števca).

Kilometrina vam ne pripada, ker je avto "na s.p." in se na tak način plačuje tudi vzdrževanje in gorivo. Konec leta bo računovodkinja na podlagi vaših evidenc in skupno prevoženih kilometrov, razdelila vožnje na "poslovne" in "zasebne" in temu primeren odstotek stroškov goriva in vzdrževanja avtomobila tudi upoštevala.

Potni nalogi bodo pa v arhivu in jih bo (če vas bo kdaj obiskal), pregledal davčni inšpektor.

LP!
Kar mora priti, bo prišlo. In ko bo prišlo, se bo treba postaviti po robu. (HP)

natalijacer
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 21 Feb 2004, 16:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a natalijacer » 06 Jul 2005, 15:31

ŠE DVE LETI NAZAJ SEM SI PAPIRJE VODILA SAMA, ZATO SEM S STVARMI RADA NA TEKOČEM IN SEM POMIRJENA, ČE VEM , DA MOJA RAČUNOVODKINJA DELA PRAV. SAMA SEM VODILA KNJIGE KAR NEKAJ LET IN SEM MORALA IZ ENOSTAVNEGA NA DVOSTAVNO, ... SAMA ISKATI ODGOVORE IN ŠE DANES RADA VEM, KAJ DELAM IN TO KAR DELAM, RADA DELAM PRAV. ZATO SEM ZELO VESELA, DA NAJDEM VELIKO UPORABNIH NAPOTKOV NA TEM MESTU.
ZATO SE VSEM, KI S SVOJIM ZNANJEM IN IZKUŠNJAMI SODELUJEJO , ZAHVALJUJEM :lol:

SEDAJ, KO SEM SI DALA MALO DUŠKA :twisted: , PA K MOJEMU NE EDIMEMU PROBLEMU.
MENI MOJA RAČ. STROŠKOV NI RAZDELILA NA PRIVAT IN NA SLUŽBENO.

KAJ PA ČE JI JAZ NE DAM VSEH RAČUNOV OD GORIVA, SI LAHKO RAČUNOVODKINJA IZ KILOMETRIN ZA SLUŽBO IN PORABO GORIVA SAMA IZRAČUNA KOLIKO JI NAJ DAM RAČUNOV OD GORIVA. SAMA JE REKLA, DA CELEGA GORIVA NE RABIM DATI KOT STROŠEK.

DA NE RABIM ZA PRIVAT PISATI POTNIH NALOGOV, MI TUDI NI POVEDALA, SEM PA ZELO VESELA, DA NE RABIM VSAKOKRAT PISATI POTNI NALOG (ALI PAČ) . ZA OBRAZEC PA JE VSEENO KAM PIŠEM? KATEREGA NAJ UPORABLJAM, IMAM LAHKO SPRINTANEGA.

HVALA :mrgreen: NATALIJA

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 06 Jul 2005, 16:11

Med mojimi obrtniki ni nikogar, ki bi imel osebni avto med osn.sredstvi, zato te problematike nisem spremljala. V nekem starem Obrtniku je bil objavljen precej obširen sestavek, ki je malo starejšega datuma. Upam, da vam bo v pomoč.

http://www.ozs.si/obrtnik/prispevek.asp ... 1&IDpm=701

natalijacer
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 21 Feb 2004, 16:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a natalijacer » 06 Jul 2005, 16:33

POZDRALEJNI

OPISANO JE NABAVA OSEBNEGA VOZILA, MOJE VOZILO PA JE TOVORNO(KOMBINACIJA OS. IN TOVORNEGA). SAMA NIMAM NOBENEGA VOZILA ZA OSEBNE NAMENE. JE VELIKO PODATKOV, AMPAK SAMO ZA OS VOZILA.

1. ALI MORAM ZA OSEBNE NAMENE PISATI POTNI NALOG
2. KATERI OBRAZEC JE NAJPRIMERNEJŠI (KER V PAPIRNICI JIH JE CEL KUP.
3. ALI MORAM VES ZNESEK GORIVA VPISATI KOT STROŠEK, ALI LAHKO NEKAJ TANKAM TUDI ZA LASTNE POTREBE , KAJ ČE MI POL MANJKAJO KILOMETRI
4. ALI MORAM POPISATI ŠTEVEC ZA KILOMETRE , KAKOR JE BILO NAPISANO V OBRTNIKU, NA ZAČETKU IN KONCU LETA.

DO SEDAJ MI RAČUNOVODKINJA NI REKLA, DA JI NAJ POPIŠEM ŠTEVEC ALI POKAŽEM POTNE NALOGE.

KAKO JE PRAV ????????????? :svprasaj:

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 06 Jul 2005, 17:32

Če vozilo uporabljate za opravljanje dejavnosti in v privatne namene, je tehnika ista, kot v omenjenem članku. Kombinirana vozila ZDDV in pravilnik o izvajanju ZDDV obravnavata kot osebna vozila. Za privatne vožnje potni nalog ni potreben, na nek način morate le zagotoviti podatke o prevoženih kilometrih v namen opravljanja dejavnosti in v privatne namene. Popis števca sodi med opravila, ki jih velika večina opravlja enkrat letno, ob rednem letnem popisu. Ne vidim razloga, zakaj ne bi stroškov goriva med letom knjižili; ni treba, da vas celo leto skrbi ali bo dovolj kilometrov in računov, ali bo česa zmanjkalo - glejte odgovor, ki vam ga je posredoval/a "knjigovodja".

kaltrzic
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 487
Pridružen: 15 Apr 2004, 12:53
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kaltrzic » 06 Jul 2005, 18:57

Če je vozilo homologirano kot tovorno, lahko upoštevate vstopni DDV ob nakupu goriva in pri ostalih stroškov. Ampak mora v prometnem dovoljenju pisati, da gre za tovorno vozilo, sicer se to vozilo za DDV šteje kot osebno.

Moje stranke, ki so zavezanci za DDV in uporabljajo tovorno vozilo tudi v privatne namene, mi mesečno sporočajo stanje števca - da vem, koliko DDV lahko upoštevam kot vstopni. Kdor ima v osnovnih sredstvih osebno vozilo, ki ga uporablja tudi v privatne namene, mi sporoči stanje števca na dan 31. 12. Priporočam jim, da vodijo evidenco VSEH prevoženih kilometrov ( v knjigarni se za te namene dobi obrazec, vendar je za vodenje evidence kilometrov dovolj tudi navaden zvezek). Za službene vožnje pišejo potne naloge na obrazcu DZS 7,21. Vedno mi dajo VSE račune v zvezi z avtomobilom (gorivo, popravila, zavarovanje ipd.). Na osnovi razmejitve prevoženih kilometrov za službene in privatne namene nato jaz po temeljnici storniram stroške za del, ki se nanaša na privatne vožnje (vključno z amortizacijo).

Vse povedano velja za s.p. Pri družbah je potrebno obračunati boniteto in obenem upoštevati del stroškov kot davčno nepriznan. LP!

SVEN
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 389
Pridružen: 12 Mar 2005, 15:16
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SVEN » 06 Jul 2005, 20:06

Natalija, upam, da si se že malo pomirila, moj komentar pa si napačno razumela.
Kritika je letela na tvojo računovodkinjo, ki ti ni odgovorila na vsa tvoja vprašanja in ne nate.

Pojdiva po vrsti:

Članek, ki je bil objavljen v Obrtniku drži in predstavlja izhodišče za odgovore na vsa tvoja vprašanja.
Ob tem bi komentiral le tistih 70% poti, ki jih mora zasebnik opraviti za poslovne namene, sicer vozila ter z njim povezanih stroškov ne more šteti kot osnovno sredstvo.
Praksa DURSa je bila dejansko taka, vendar pa je sodišče v primeru pritožbe le tej ugodilo in zapisalo, da slovenska zakonodaja nima zakonske podlage za pogojevanje priznanja stroškov, vezanih na uporabo vozila z odstotkom, ki ga navaja davčna uprava. Toliko o tem.

Kar se odgovorov tiče, naj povem, da ti potnih nalogov za privatne vožnje ni treba pisati oz. so nesmiselni, če popisuješ števec, kot je to potrebno. (31.12. vsako leto). Če ti v prometnem dovoljenju ne piše, da gre za tovorno vozilo ( in mislim da ti ne, saj kombinirana vozila niso tovorna), nimaš pravice do odbitka DDV ne pri nabavi, ne pri gorivu in ne pri drugih stroških povezanih z avtomobilom, zato je popis števca dejansko potreben le enkrat letno, neglede na to ali si davčna zavezanka ali ne.
Za službene vožnje oz. za vožnje v okviru s.p.-ja potne naloge moraš pisati oz. zagotoviti evidenco kilometrov, da se potem iz popisa števca in evidence kilometrov za potrebe s.p-ja da ugotoviti kakšen odstotek stroškov povezanih z vozilom je davčno priznanih in kakšen ne. Kar pa tudi pomeni, da lahko vse račune za gorivo vzameš na s.p., saj se z odstotkom kasneje ugotovi koliko bo šlo v stroške in koliko ne.
Če ne veš kakšen obrazec uporabiti, pa namig-internetne strani ponujajo mnogo demo verzij potnih nalogov, enega presnameš, izpolniš in izpišeš potni nalog, potem pa si sama podobni obrazec narediš v Excelu in to je to.
LP :mrgreen:

natalijacer
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 21 Feb 2004, 16:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a natalijacer » 07 Jul 2005, 12:02

SAJ SEM SE ŽE POMITILA !

HVALA VSEM, KI STE PISALI :sodobren:

SEDAJ VEM VSE , KAR ME JE ZANIMALO V ZVEZI Z AVTOMOBILOM. NAJ POVEM, DA MI V PROMETNI PIŠE TOVORNO (VITO ZA 5 OSEB). MOJA RAČ. JE ODBILA VSTOPNI DDV IN VSO GORIVO MI JE DALA V STROŠKE, ZATO MISLIM , DA JI MORAM NAPISATI DODATNE POTNE NALOGE, KI SE BOJO NANAŠALI NA FIRMO, DA JI KRIJEM KILOMETRE.

FAJ SE MEJTE :scool: NATALIJA

SVEN
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 389
Pridružen: 12 Mar 2005, 15:16
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SVEN » 07 Jul 2005, 16:58

Ups previdno s temi dodatnimi potnimi nalogi. Če nimajo kritja (beri dokazil) znajo biti krepek trn v peti kakšnega inšpektorja.
V bodoče ločujte privat in službene vožnje tudi za potrebe računovodstva, da ne bo kdaj glava bolela.

natalijacer
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 21 Feb 2004, 16:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a natalijacer » 08 Jul 2005, 09:51

mislila sem da obiščem banko, lokal ki je odaljen 1 km, stvari ki jih lahko opravim s službenim vozilom, pa ne rabim dokazila. V lokal lahko vsak dan odpeljem robo iz skladišča ali grem preveriti kako delajo, zvečer pa gem po denar,... Je to izvedljivo?
Za banko rabim polog denarja, kaj pa da obiščem lokal ali grem v mesto v skladišče pa tam ne najdem nič uporabnega. Če nič ne vzamem, pa sem bila s sl.voz. tudi nimam dobavnice in s tem tudi ne pisno dokazilo, kaj pa te?

Napisali bomo cel roman. Upam ,da bomo tudi komu drugemo razjasnili kako je s temi potnimi nalogami. Slišala sem, da znajo inšpektoji sami meriti kilometre od enega kraja do drugega in s tem ugoravljajo napake.

natalija

Odgovori