Posojilo družbi in obračun obresti

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Hisa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 16 Jan 2006, 13:31
Kraj: Domžale
Kontakt:

Posojilo družbi in obračun obresti

Odgovor Napisal/-a Hisa » 07 Nov 2006, 08:16

Direktor je svoji družbi dal kratkoročno posojilo v višini 10 mio sit za dobo 1 leta. V posojilni pogodbi je navedeno, da se obresti obračunajo in plačajo ob zapadlosti posojila. V tem letu pa je direktor sklenil novo posojilno pogodbo - v bistvu je podaljšal zapadlost posojila še za 1 leto.

Zanima me, kako je z obrestmi? Ker je sklenjena nova posojila pogodba se morajo obresti direktorju izplačati?! Kako je z obdavčenjem obresti? Kolikšna je stopnja? Po pojasnilu DURS je stopnja 25%, v reviji rač. in davčni nasvet pa sem zasledil, da se uporablja 15% (med povezanimi osebami). Kateri REK obrazec je potrebno izpolniti ob izplačilu?

Hvala za odgovor!

kaltrzic
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 487
Pridružen: 15 Apr 2004, 12:53
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a kaltrzic » 07 Nov 2006, 10:02

15% je sigurno, to je bilo določeno s popravki Zakona o dohodnini in velja od 1.1.2006 dalje. Ne vem na pamet, kateri člen, najdete v Zakonu o doh., prečiščeno besedilo.

Izpolni se obrazec REK 3a.

Hisa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 16 Jan 2006, 13:31
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Hisa » 07 Nov 2006, 10:20

Kaj ni pravilni obrazec REK 3B? Sem pogledal v Edavke.

Ali se obresti vštevajo v dohodnino - oziroma ali je potrebno o izplačanih obrestih poročati skupaj z ostalimi izplačili? Ali ne gre za cedularno (dokončno obdavčitev) - kar pomeni, da se ne všteva v dohodnino?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 07 Nov 2006, 10:22

O obdavčenju obresti govori 126. člen zakona o dohodnini, a za leti 2006 in 2007 velja prehodni 141. člen, po katerem je davek od obresti 15%.

V 126. členu (in tudi v 141. členu) je navedeno tudi zmanjšanje davčne osnove za obresti.

Poglejte: Zakon o dohodnini (ZDoh-1)
(neuradno prečiščeno besedilo)
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori