Prispevki na plače

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
TANJA MAJERLE
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 Nov 2006, 21:02

Prispevki na plače

Odgovor Napisal/-a TANJA MAJERLE » 15 Nov 2006, 21:19

Živjo.
Podjetje, v katerem sem bila zaposlena mi sedem mesecev ni plačevalo prispevkov na plače. Zanima me, kakšne so posledice zame in kakšne sankcije lahko doletijo podjetje, ker teh prispevkov ni poravnalo. Lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 17 Nov 2006, 10:12

Posledice so te, da vi nimate plačanih prispevkov v pokojninsko blagajno za to obdobje. če podjetje tudi ne bo (ali ni) poročalo, da ste bili za to obdobje zaposleni (na m4/m8 obrazcu, s katerim to poroča v aprilu za predhodno leto, lahko navede, da za to obdobje ni plačevalo prispevkov), tudi dejansko niste bili zaposleni.
Drugo je osnovno zdravstveno zavarovanje, za kar pa nad pravnimi osebami ni takega nadzora kot nad samostonđjnimi podjetniki (žal).
Posledic samih po sebi ne bo, če ne bo kdo sprožil postopka. to ste lahko tudi vi. Prvo kar je, se povežite s inšpektoratom za delo. Nadaljni postopki so odvisni predvsem od podjetnika. V kolikor se bo "branil", sledi tudi tožba. Striktno sodeljujte z njim, pozanimajte pa setudi za dobrega odvetnika (za vsak slučaj, ker nekateri podjetniki so zelo pretkani.

P.S.: Kako pa vam je nakazovalo plače, ker podjetje je dolžno na dan izplačila plač odvesti tudi prispevke? Gre za "s.p.", mogočle?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

TANJA MAJERLE
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 Nov 2006, 21:02

Odgovor Napisal/-a TANJA MAJERLE » 17 Nov 2006, 10:49

Živjo.
Zaposlena sem bila v d.o.o.-ju.
Glede plače je pa bilo tako, da plačo sem dobila nakazano, prispevkov pa ne, ker baje ni bilo dovolj denarja.
Lp in hvala za odgovor, Tanja

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 17 Nov 2006, 11:12

Ne vem kako so to počeli (možno je, ker na banki ne kontrolirajo), a na davčno in na agencijo za plačilni promet morajo poročat (lahko da niso). Sicer ma se prsipevki morajo odvesti na dan plačila.

Če je res vzrok, kot ga navajajo, je rešitev, da izplačujejo "akontacije", oziroma nižje plače, lahko tudi kasneje, s pisnim pristankom delavcev, da bodo to napravili pozneje. V kolikor je podjetnik korekten, ga morajo razumeti tudi zaposleni (tak dialog je včasih težaven).

Predlagam, da se obrnete na inšpektorat in naj vas on usmerja. Kaj boste storili je odvisno od podjetja - če še in kako posluje, kakšno je njegovo premoženje ... Podjetje odgovarja le s premoženjem podjetja. Proučiti moramo, ali se splača tožba, bolje je, da se "usedete" na TRR... izvržba premoženja.... Vendar bodite potrpežljivi.

V primeru (velja za podobne primere, ali pa mogoče tudi za vas), da greste iz tega podjetja na zavod, se vam odmeri nadomestilo tudi od obračunanih in neizplačanih plač!
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori