plačilo dohodnine - zakaj?

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
bučka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 78
Pridružen: 23 Avg 2007, 12:36

plačilo dohodnine - zakaj?

Odgovor Napisal/-a bučka » 08 Apr 2008, 08:57

Pozdravljeni,

prosim, če mi nekdo razloži zakaj pride konec leta do plačila dohodnine, če med letom pravilno plačuješ dohodnino po lestvici.
Nekje v starih odgovorih sem našla, da zaradi regresa, pa me vseeno zanima, ali obstaja kje kakšna razlaga o tem in ali si lahko kje prebereš o plačilu te razlike.
Marsikdo bi raje med letom plačeval več, kot konec leta plačal to razliko.

Hvala za pomoč

ajnos
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 577
Pridružen: 20 Sep 2004, 16:19
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a ajnos » 08 Apr 2008, 09:27

Razlika nastane samo zaradi prenizkega odvajanja med letom, bodisi zaradi olajšav, bodisi zaradi prenizkega akontiranja ob uzplačilu regresa, bonusov, 13. plač, .... Konkreten razlog pa je moč najti ob konkretnem kontrolnem preračunu, filozofiranja na splošno je že preveč.


LP
A

bučka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 78
Pridružen: 23 Avg 2007, 12:36

Odgovor Napisal/-a bučka » 08 Apr 2008, 10:31

Hvala za odgovor, toda:

Ne razumem čisto zakaj, ker je znana lestvica in računamo po njej. A oni potem gledajo letno raven in zbašejo vse dohodke skupaj in potem računajo po lestvici, ker se mi edino to zdi logično.
Zanima pa me, ali bi ti lahko npr. v letu 2008 plačeval več dohodnine (več kot po lestvici), na podlagi podatkov za leto 2007 in ti konec leta ne bi bilo treba plačevat dohodnine, ker nekatere pošteno udari po žepu??

Hvala za pomoč nam malo nevednim :)

LP

TJAJAN
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 28 Dec 2004, 15:48

dohodnina

Odgovor Napisal/-a TJAJAN » 16 Apr 2008, 17:32

Jaz imam isti primer. Celo leto je bila dohodnina prav izračunana-po lestvici, tudi pri regresu je bilo vse ok. Drugih dohodkov oziroma izplačil ni bilo. Sedaj ko je prišla odločba o dohodnini, pa je treba doplačati. Sem preverila na dursu, pa so rekli, da tako pač je, da je statistično gledano letos več manjših doplačil kot prejšnja leta. Ne razumem!

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 16 Apr 2008, 20:28

Sistemska napaka je pri predpisanem obračunu akontacije za regres po povprečni stopnji (na primer 20,3%)- namesto po stopnji iz razreda (na primer 27%).
Namreč: " A oni potem gledajo letno raven in zbašejo vse dohodke skupaj in potem računajo po lestvici "
Regres je dodaten dohodek in kot tak "pade cel " pod stopnjo tistega razreda. lp

Odgovori