Prekinitev delovnega razmerja-nujno!

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Biskvitka
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 17 Maj 2009, 11:23

Prekinitev delovnega razmerja-nujno!

Odgovor Napisal/-a Biskvitka » 18 Maj 2009, 11:41

Če mi lahko kdo odgovori: konec junija se mi izteče porodniški dopust, zaposlena sem za nedoločen čas, vendar bi mi naj delodajalec prekinil pogodbo zaradi recesije. Kdaj mi začne teči odpovedni rok(po pogodbi o zaposlitvi 1 mesec), ko se izteče porodniška ali mi lahko pogodbo takoj prekine, ko se porodniški dopust izteče (glede na to, da mi je enkrat mimogrede omenil, da je zmanjšan obseg dela, recesija,...in bom odpuščena), kako je z dopustom (mi pripada cel dopust za leto 2009, ga lahko koristim še cel 7.mesec), regres (cel, sorazmerni del), odpravnina. V kolikih dneh od prekinitve pogodbe se moram prijaviti na zavodu za zaposlovanje, da se mi ne prekine delovna doba. Moram pri delodajalcu dvigniti delovno knjigo?
Hvala že vnaprej.

Slo5
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 10 Apr 2009, 09:53

Odgovor Napisal/-a Slo5 » 18 Maj 2009, 14:22

Ne vem vseh odgovorov, bom pa odgovorila, na tisto za kar sem 100%.

Pripada vam cel dopust in cel regres. Dopust lahko koristite cel sedmi mesec. Ko vam preneha veljati pogodba o zaposlitvi je najbolje, da se takoj prijavite na zavod za zaposlovanje.

Delodajalec vam je dolžan vrniti deavno knjižico.

To, da vam je omenil mimogrede, da zmajšuje obseg dela ni nič oprijemljivega. O takih stvareh mora delodajalec delavca obvestiti pisno.

Se mi pa zdi, da vam odpoved lahko da šele ko se vrnete z porodniške in takrat začne teči odpovedni rok, ampak za to nisem sigurna, bolje, da še kje preverite.

Biskvitka
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 17 Maj 2009, 11:23

Odgovor Napisal/-a Biskvitka » 18 Maj 2009, 21:54

Slo5 hvala za odgovor. Bi pa prosila, če lahko še kdo potrdi to kdaj mi lahko da odpoved. To je v bistvu vprašanje, ki me najbolj mori, ker ne vem ali delodajalec smatra, da mi odpovedni rok teče že v sklopu porodniške. V primeru, da mi že teče in se odloči prekiniti pogodbo takoj po poteku porodniškega dopusta: ali imam še vedno pravico zahtevati, da koristim dopust v 7.mescu?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 18 Maj 2009, 22:42

Odpoved mora biti izvedena, kolikor je prvno vzdržna, skladno z določili ZDR. Delodajalec vas mora najprej pisno obvestiti o nameri, povabiti na razgovor, kjer vam objasni razloge. Odpovedni rok pične teči, ko vam izroči odpoved. Upravičeni razlogi so zmanjšan obseg dela (v vašem primeru ukiitev delovnega mesta) in namesto vas ne sme zaposliti novega delavca. Odpovedni rok prične teči nasledji dan po izročitvi pisne odpovedi, kier mora vsebovati razloge in pravni poduk (glejte od 88 člena ZDR..

Varuje pa vas tudi 115 člen ZDR ....

Če se vam zdi ravnanje delodajalca "sumljivo", se obrnite na išpektorat za delo. Pred tem skušajte opozoriti delodajalca o pravilnosti postopka.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Biskvitka
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 17 Maj 2009, 11:23

Odgovor Napisal/-a Biskvitka » 04 Jun 2009, 14:37

Zopet pozdravljeni!
Ja zadeva je zapletena, ker je vmes nekaj osebnega poznanstva in se ne postavim ravno toliko za sebe kot bi se drugače. Očitno mojemu delodajalcu ni ravno najbolj jasno, da se mi mora porodniški dopust izteči, da lahko poda namero o odpustitvi, ker mi porodniška poteče konec meseca, direktor pa se je že oglasil na mojem naslovu. Tudi to,da mi pripada dopust ni ravno prepričan. Zdaj mi je dejal, da nima denarja, da bi mi izplačal odpravnino in da lahko namesto odpravnine koristim dopust. O regresu sploh ni govora. Kaj moram podpisati, ko mi bo konec meseca izročil pisno odpoved. Kaj mora le ta zajemati, če napiše, da je s tem izpolnil vse zakonske obveznosti do mene tega ne bom podpisala, če mi ne da odpravnine. Saj lahko le ta ostane kot odprta terjatev in mi naj le to izplača, ko bo denar, ali ne? Kako naj postopam, da se zaščitim.
Ja, prijateljstva in poslov ni za mešat. :szalosten:

Biskvitka
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 17 Maj 2009, 11:23

Odgovor Napisal/-a Biskvitka » 04 Jun 2009, 14:51

Kolikor sem zasledila v 1.odstavku 115.člena ZDR mi še en mesec po tem, ko se mi je iztekel dopust ne sme dati odpovedi, se pravi, da bi mi odpoved lahko podal šele konec 7.meseca (če mi porodniška poteče konec 6.meseca) in bi mi odpovedni rok potemtakem začel teči šele od konca sedmega do konca osmega meseca. Si prav tolmačim? :?

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 04 Jun 2009, 15:11

Poleg tega mora omogočiti koristiti ves dopust za leto 2009 in če je še kaj ostalo za leto 2008. Pripada cel regres in pripada odpravnina.

To, da on nima ni vaš problem.

Ko dobite od njega odpoved napišite ugovor ( če imate možnost najdite dobrega odvetnika ) , ki naj vsebuje ugovor zoper odpuščenje v času porodniškega dopusta, število dni neizkoriščenega dopusta, odpovedni rok po zakonu, izplačilo regres, izplačilo odpravnine.

Če v roku 15 dni od njega ne prejmete nobene nove odločbe ali PISNEGA odgovora se obrnite na inšpekcijo in vložite tožbo na delovno sodišče.

Delovna sodišča so zadnje čase kar hitra. Vem za primer, ko je delavec doma od 15 maja, danes pa je imal že obravnavo na sodišču.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 05 Jun 2009, 08:11

Dopust za leto 2008 pa menda lahko koristite samo do konca junija 2009, ne?!
Mirjana

Odgovori