Zavod

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Zavod10
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 05 Nov 2010, 18:29

Zavod

Odgovor Napisal/-a Zavod10 » 10 Nov 2010, 15:01

Pozdravljeni,

Zanima me kakšna je razlika v primeru, ko sta kot ustanovitelja zavoda navedena ena ali pa dve osebi na področju plačevanja prispekov? V katerem primeru ni potrebno plačevati nobenega prispevka? oz. je sploh kakšna razlika?

Zanima pa me tudi, kakšna pogodba pride v poštev, ki jo sklene direktor zavoda z zavodom in sicer v primeru, da želi to funkcijo opravljati nepoklicno?

V mislih imam seveda zasebni zavod.

katrijn
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1131
Pridružen: 05 Avg 2004, 09:28
Kraj: Slovenia

Re: Zavod

Odgovor Napisal/-a katrijn » 24 Nov 2010, 13:58

Prispevke plačujete samo od dohodkov ki jih izplačujete (redno zaposlenim, avtorski honorarji, podjemne pogodbe...). Edino kadar je direktor zaposlen po poslovodski pogodbi in je zavarovan že kje drugje, ni potrebno plačevati prispevkov, ampak samo dohodnino.
Direktor pa lahko seveda svoje delo opravlja tudi brez plačila. Tudi v tem primeru sklene poslovosko pogodbo (malo pogooglajte za muštr)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Zavod

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Dec 2010, 13:01

Kako pa se obračuna poslovodna pogodba v primeru, ko je to glavni delodajalec, oziroma za poslovodne osebe, ki so hkrati solastniki d.o.o. in niso zavarovani drugje, plačujejo pa si prispevke na podlagi 040, ravno tako le dohodnino in je obračun odbisen ali je ali ni glavni delodajalec, a so še kakšni prispevki?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Radovednež
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 93
Pridružen: 29 Okt 2007, 20:54
Kraj: Slovenia
Kontakt:

Re: Zavod

Odgovor Napisal/-a Radovednež » 25 Dec 2010, 21:10

Živijo,

prikazujem način obračuna v obeh primerih:

Obdavčitev pogodbe o poslovodenju, ki predstavlja pretežni dohodek prejemnika

1) Bruto vrednost = 2.400
2) Splošna olajšava =258
3 = 1 – 2) Osnova za dohodnino = 2.142
4) 41% akontacija dohodnine po lestvici = 634
5 = 1 – 4) Neto izplačilo = 1.766
6) 6% prispevek za PIZ = 144

Obdavčitev pogodbe o poslovodenju, ki ne predstavlja pretežnega dohodka prejemnika


1) Bruto vrednost in osnova za dohodnino = 2.400
2) 25% akontacija dohodnine = 600
3 = 1 – 2 ) Neto izplačilo = 1.800
4) 6% prispevek za PIZ = 144

Upam, da bo v pomoč,

LP
Carpe diem!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Zavod

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 26 Dec 2010, 21:54

Hvala, Glede dohodnine mi je znano (glavni in drugi delodajalec), nisem bil na jasnem glede PIZ. Ob poiskusu na e-davkih mi spletni portali ni izračunal in niti ni javil napake glede PIZ-a. Našel sem neke izračune poslovodnih pogodb, a sobili brez PIZ.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori