OPSVL in priznani strošek

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
nina0
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 822
Pridružen: 08 Jun 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a nina0 » 12 Apr 2011, 14:46

Zanima me kako je zdaj s stroški prispevkov za lastnike in direktorje družb. Glede na to, da je zavarovanec in zavezanec za prispevke direktor kot fizična oseba, ali je to strošek podjetja? In kako je s plačilom teh prispevkov, jih mora plačati sam lastnik ali podjetje? Če jih podjetje kam se plačila potem knjižijo?

Ni mi jasno kako je zdaj s tem torej ali so stroški davčno priznani ali ne?

Najlepša hvala za odgovore.
NINA

Bina001
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 30 Jun 2006, 06:44

Re: OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a Bina001 » 21 Apr 2011, 16:22

to je tudi moja dilema.
ravno sem poslušala razlago, da to ni davčno priznani strošek. lastnik naj bi prispevke plačal iz svojega TRR.

če sem prav vse razumela razlago naj bi bilo tako: lastniku, ki je v podjetju "zaposlen", se izplača pogodba o poslovodenju, obdavči z 25% dohodnino in 6% PIZ. potem pa naj bi iz svojega "neta" plačal dobrih 300,00 € vseh prispevkov. kar pomeni obdavčitev prispevkov !!! in to 2x - iz vidika dohodnine in davka od dobička. nikakor to ne gre!!! nekaj je narobe pri vsem tem!!!!!!!!

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 21 Apr 2011, 18:05

Če potegnemo pararelo z s.p., kjer fizična oseba - nosilec s.p. prav tako plača prispevke kot fizična oseba, vendar se mu štejejo med davčne odhodke, je seveda nepravično, zato se tudi meni ne zdi logično, da se ne bi upoštevali kot davčni odhodki družbe, katere lastnik je, saj v obrazcu OPSVL točno piše, za katero družbo plačuje....... :?:
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

novi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 175
Pridružen: 01 Feb 2011, 13:09

Re: OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a novi » 22 Apr 2011, 00:08

Podjetje direktorju izplača (bruto-akontacija dohodnine) za poslovodenje in cel bruto je davčno priznan. Pri izračunu akontacije dohodnine se upoštevajo oz. od bruta najprej odštejejo prispevki, ki jih je plačal lastnik.
Lastnik sam plača prispevke (in odda obrazel OPSVL), medtem ko podjetje nakaže torej bruto - akontacija dohodnine lastniku in akontacijo dohodnine DURS-u ter odda obrazec REK-1. Jaz delam tako in upam, da je prav.

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a orljek » 22 Apr 2011, 10:49

Jaz prav tako in sem prepričan, da je prav. lp

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 22 Apr 2011, 11:23

novi napisal/-a:Podjetje direktorju izplača (bruto-akontacija dohodnine) za poslovodenje in cel bruto je davčno priznan. Pri izračunu akontacije dohodnine se upoštevajo oz. od bruta najprej odštejejo prispevki, ki jih je plačal lastnik.
Lastnik sam plača prispevke (in odda obrazel OPSVL), medtem ko podjetje nakaže torej bruto - akontacija dohodnine lastniku in akontacijo dohodnine DURS-u ter odda obrazec REK-1. Jaz delam tako in upam, da je prav.
Kaj pa če si direktor ne izplača honorarja vsak mesec, ampak recimo enkrat na tri mesece?
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a orljek » 22 Apr 2011, 12:36

Trije ločeni obračuni po mesecih - trije REKi. lp

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 23 Apr 2011, 19:24

ali mora biti vsak mesec REK? ker v pogodbi nima določenega mesečnega izplačila, ampak recimo glede na uspešnost poslovanja, končanost projektov (ko je pač denar) ipd.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a orljek » 23 Apr 2011, 20:39

Po mojem je bolje razbiti po mesecih (čeprav je izplačilo vsakih nekaj mesecev), da lahko uveljavljaš vse mesečne splošne olajšave in prispevke.

Še kako mnenje? lp

3739
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 828
Pridružen: 02 Feb 2005, 18:18
Kraj: Slovenia

Re: OPSVL in priznani strošek

Odgovor Napisal/-a 3739 » 26 Apr 2011, 13:54

Mi delamo tako, da neto poslovodenje povečamo še za prispevke in na koncu damo delavcu kot kredit prispevke. In potem mi namesto delavca naredimo opsvl ga pošljemo na DURS prispevke pa pokrivamo iz njegovega kredita.

Odgovori