Ustanovitev d.o.o. brez zaposlenega DA ali NE?

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
zlatolas
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 18 Maj 2011, 22:06

Ustanovitev d.o.o. brez zaposlenega DA ali NE?

Odgovor Napisal/-a zlatolas » 19 Maj 2011, 15:37

Prosila bi za nasvet mojega konkretnega primera.

100 % sem zaposlena sem v podjetju A, katerega lastnik je moj oče. V podjetju A jaz nimam lastniškega deleža.

Rada bi odprla podjetje B d.o.o. brez zaposlenega , kjer bi za začetek opravljala dodatne storitve za podjetje A, cca 500 EUR/mesec, kasneje še kaj drugega. Zaposlena ostanem 100 % v podjetju A. Glede na to, da bo podjetje B brez zaposlenega, predvidevam da zanj ne bom plačevala rednih prispevkov, razen stoškov vodenja poslovenga računa in knjigovodstva.

Za podjetje B bi uveljavljala stroške najemnine stanovanja, v katerem živim in stroške elektrike, interneta, ipd.

1. Ali je ta scenarij z davčnega in računovodskega stališča ok? Ali sem kaj spregledala?
2. Glede na to, da je lastnik podjetja A moj oče in lastnica podjetja B jaz, ali gre v tem primeru za povezani podjetji, zato zgornji scenarij ne bi bil mogoč?
3. Ali moram v podjetju B skleniti še kakšno dodatno pogodbo s seboj, da podjetje upravljam kot poslovodja ali direktor?
4. Ali bi bilo s stališča DURS-a bolj ugodno, da za en minimalni delež lastništva podjetja B dobim še kakšnega družabnika?
5. Ali bi bila kakšna druga oblika gospodarske družbe zame v tej situaciji bolj primerna?

Najlepša hvala za odgovore!

ravno
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 71
Pridružen: 28 Jun 2005, 08:30

Re: Ustanovitev d.o.o. brez zaposlenega DA ali NE?

Odgovor Napisal/-a ravno » 25 Nov 2013, 13:33

Tudi mene to zanima, ali res noben nima takšnih izkušenj, da bi lahko pomagal?
Lepo prosim!!

LP

Petra
Mojca

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Ustanovitev d.o.o. brez zaposlenega DA ali NE?

Odgovor Napisal/-a novica » 25 Nov 2013, 13:46

Zakaj pa ne bi najbolj enostavno odprla sp (popoldanca) - normirca?

V obeh primerih moraš pri cenah za očetovo firmo upoštevati transferne (tržne)cene - povezani osebi. lp

helohelo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 13 Apr 2017, 18:06

Re: Ustanovitev d.o.o. brez zaposlenega DA ali NE?

Odgovor Napisal/-a helohelo » 13 Apr 2017, 18:17

Lahko ustanoviš podjetje brez zaposlenega. Nekdo mora biti v tem podjetju direktor. V kolikor ta direktor nima zaposlitve ga moraš zaposliti, drugače ti ga ni potrebno.

Najbolj enostavno je, da si v tem podjetju prokurist. To pomeni da imaš vsa pooblastila, ni pa treba da si zaposlena.

Odgovori