REGRES

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
jerco
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Avg 2004, 11:42
Kraj: Slovenia

REGRES

Odgovor Napisal/-a jerco » 13 Avg 2015, 07:09

Delavca smo zaposlili za nedoločen čas z 10.8.2015. Ali mu pripada regres za 4 ali za 5 mesecev?
Hvala za pomoč:)

Slo5
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 10 Apr 2009, 09:53

Re: REGRES

Odgovor Napisal/-a Slo5 » 13 Avg 2015, 11:49

Jaz preračunam kar na ure.

LP

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: REGRES

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 13 Avg 2015, 13:27

Sama bi mu obračunala za 5 mesecev.

8)
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

sun
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 216
Pridružen: 24 Avg 2007, 12:18

Re: REGRES

Odgovor Napisal/-a sun » 13 Avg 2015, 14:22

Jaz bi tudi za 5 mesecev oziroma sem imela primer ko smo delavca zaposlii za določen čas 1 leto z dnem 12. v mesecu pa sem mu za tisti mesec že obračunala. Sem nekje takrat to brala, da je sredina meseca prelomnica.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: REGRES

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 13 Avg 2015, 14:49

Bojim se, da je tudi v novem ZDR malce zmede - nič novega - glede določanja sorazmerenga dopusta.

161. člen

(sorazmerni del letnega dopusta)

(1) Delavec, ki sklene delovno razmerje ali mu preneha delovno razmerje med koledarskim letom in ima v posameznem koledarskem letu obdobje zaposlitve krajše od enega leta, ima pravico do 1/12 letnega dopusta za vsak mesec zaposlitve (v nadaljnjem besedilu: sorazmerni del letnega dopusta).

(2) Če delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela letnega dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu, razen če se delavec in delodajalec dogovorita drugače.

(3) Pri izračunavanju sorazmernega dela letnega dopusta se najmanj polovica dneva zaokroži na cel dan letnega dopusta.


Pravica do regresa je vezana na pravico do koriščenja dopsuta, to pravico pa pridobimo takoj ob zaposlitvi. Ker pa je višina pridobljenega dopusta za zaposlitve, krajše od enega leta določena v sorazmernem trajanju, je tako tudi z regresom. Problematično pri tem je le "1/12", torej izpolnjen mesec, če prav razumem. Neka "črna luknja" je obdobje zaposlitve, krajše od enega meseca, oziroma, ko zaposlitev pri enem delodajalcu ne traja ravno v številu polnih mesecev. Če na priemer prekineš, oziroma menjaš zaposlitev sredi julija, ti pri starem pripada 6/12, pri novem pa 5/12 ...?!

Ne najdem navedbe "za izpoiklnjen mesec"..., ali potem izračunamo tudi mesece v "decimalkah", če gre za mesec in pol, kar bi bilo po moje smiselno.

Več o dopustu in povezano s to pravico tudi o regresu

http://www.racunovodja.com/clanki.asp?c ... _in_regres
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori