MENTORSTVO

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

MENTORSTVO

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 07 Sep 2017, 10:10

Pozdravljeni, forumovci,

prosila bi vas za link, kjer bi kaj več lahko prebrala o mentorstvu......
Podjetje bi zaposlilo novega delavca in mu bo določilo mentorja. Pa me zanima, kolikšen % mu moramo izplačati za ure, ki jih bo naredil mentor, ali to podjetje določi samo, ali obstaja kakšno pravilo?
Vem, da se mentorstvo izplačuje skupaj s plačo in da se za toliko in toliko poveča bruto plača, od katere se potem plačajo prispevki in dohodnina....

Prosim vas za pomoč. :)

Hvala in lep dan vsem, čeprav deževen :wink:

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: MENTORSTVO

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Sep 2017, 13:22

Odvisno od kolektivne pogodbe: Kot primer vam navajam dve kolektivni pogodbi, ki imata urejeno mentorstvo oziroma dodatek na mentorstvo::
Kolektivna pogodba za kovinsko industrijo Slovenije
60. člen:
(1) Delavcu – mentorju obveznega praktičnega pouka ali pripravnika in mentorju za usposabljanje brezposelnih oseb, ki mu mentorstvo ni delovna obveznost pri delodajalcu, pripada dodatek za mentorstvo.
(2) Višina izplačila in drugi pogoji se določijo v podjetniški kolektivni pogodbi ali splošnem aktu delodajalca ali pogodbi o mentorstvu.
(3) Delodajalec mentorju iz tega člena zagotavlja ustrezno dodatno usposabljanje za opravljanje nalog mentorja.

Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine
81. člen
Prejemki mentorjev
1) Mentorju pripravnika pripada dodatek za mentorstvo najmanj v višini 10 % minimalne plače.
(2) Ostale oblike in pogoje mentorstva se lahko določi na ravni delodajalca.

lp

KANARČEK
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1010
Pridružen: 08 Sep 2010, 13:32

Re: MENTORSTVO

Odgovor Napisal/-a KANARČEK » 08 Sep 2017, 11:17

Hvala, slovan.

Kaj pa splošna kolektivna pogodba?
Čeprav razumem, se višina dodatka določi lahko individualno s pogodbo ali aneksom....
Nikjer nič veliko ne piše o tem, samo za javne uslužbence, da je mentorstvo 20 %.

Prosim še za ta odgovor. Hvala, lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: MENTORSTVO

Odgovor Napisal/-a slovan » 08 Sep 2017, 11:36

Splošna kolektivna pogodba ne velja že od leta 2005. Je pa bil dodatek za mentorstvo urejen tako:

56. člen
Prejemki mentorjev
Delavcu – mentorju pripravnika, mentorju praktičnega pouka in mentorju usposabljanja brezposelnih oseb pri delodajalcu pripada dodatek za mentorstvo. Višino in pogoje izplačila določi delodajalec.

Torej če za vašo dejavnost ne velja nobena kolektivna pogodba (evidenco kolektivnih pogodb najdete tukaj): http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podr ... ih_pogodb/

določite višino dodatka bodisi v podjetniški kolektivni pogodbi ali pa v pogodbi o mentorstvu.
Tudi kolektivna pogodba za dejavnost trgovine določa višino dodatka - 10%, ne samo za javni sektor. Verjetno je tudi v drugih kolektivnih pogodbah določen limit.
lp

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: MENTORSTVO

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 08 Jun 2021, 09:29

Pozdravljeni,
Bi se kar tukaj navezala na temo.
Sem mentorica novi zaposleni, kot zgoraj navedeno za naše podjetje velja KP za kovinsko industrijo.
Uradno sem prejela sklep s strani generalne direktorice, da moram to osebo mentorirati in tedensko poročati, katero znanje sem ji predala.
V podjetju sta dva zaposlena v preteklih letih prejela med 150 in 200 eur dodatka za mentoriranje, za dobo mentoriranja, to je za 6 mesecev.
Nadrejeni pa sedaj trdijo, da meni mentorski dodatek ne pripada. Jaz pa menim, da mi pripada.
Kaj menite - glede na KP in glede na to, da firma je že izplačevala mentorski dodatek za mentoriranje, lahko uveljavljam tudi jaz ta dodatek?
Hvala za pomoč in prijazen pozdrav.
Lotica

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: MENTORSTVO

Odgovor Napisal/-a slovan » 08 Jun 2021, 12:26

60. člen

(dodatek za mentorstvo)

(1) Delavcu – mentorju obveznega praktičnega pouka ali pripravnika in mentorju za usposabljanje brezposelnih oseb, ki mu mentorstvo ni delovna obveznost pri delodajalcu, pripada dodatek za mentorstvo.
(2) Višina izplačila in drugi pogoji se določijo v podjetniški kolektivni pogodbi ali splošnem aktu delodajalca ali pogodbi o mentorstvu.
(3) Delodajalec mentorju iz tega člena zagotavlja ustrezno dodatno usposabljanje za opravljanje nalog mentorja.


KP določa, da vam pripada dodatek za mentorstvo (torej govori splošno). Ampak vse ostalo pa mora biti opredeljeno v podjetniški pogodbi (torej na ravni podjetja) ali pa v pogodbi o mentorstvu - višina dodatka.
Menim, da bi vam v podjetju morali izplačati dodatek (če to ni vaša delovna obveznost!! in gre za mentorstvo praktični pouk, pripravnika ali usposabljanje brezposelnih oseb), višino pa opredeliti v mentorski pogodbi.

lp

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: MENTORSTVO

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 08 Jun 2021, 15:14

Slovan, hvala za hiter odgovor. Enako razmišljam jaz. Zaposlena sem kot računovodja in mentorstvo ni moja obveznost.
Bom govorila z nadrejenimi glede tega.

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: MENTORSTVO

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 11 Jun 2021, 20:05

Pozdravljeni ponovno. Kot kaže mentorskega dodatka ne bom mogla uveljaviti, ker uvajam novo zaposleno z izkušnjami.
Bi pa vprašala: nova sodelavka ima za 200 eur višjo osnovno plačo brez MD, za isto delovno mesto in iste naloge, ima 15 let delovnih izkušenj, jaz pa 25. Glede na to, da jo jaz uvajam, tudi ni bolje usposobljena za delo od mene. Skupaj z MD je plača približno ista.
Ali je to neenaka obravnava plačila? Ker če jaz prav razumem zakonodajo, bi morala biti najina osnovna plača brez MD ista ... lahko pa imava različno % MD in različen dodatek za uspešnost.
Hvala že vnaprej za vso pomoč.
Lp in lep vikend,
Lotica

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: MENTORSTVO

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Jun 2021, 13:17

Kar se tiče osnovnih plač ureja bodisi kolektivna pogodba na ravni dejavnosti; ugodneje podjetniška kolektivna pogodba itd... Na kakšen način so delovna mesta razporejena v plačilne razrede je zopet stvar kako ureja to posamezno podjetje. Lahko je isto delovno mesto razporejeno v razred in podrazred, ki sta drugače vrednotena. Tako, da je težko o tem razpravljati na forumu, ker ne poznamo notranjo urejenost podjetja. Zakaj ima vaša sodelavka že v štartu višjo osnovno plačo morate razčistiti v podjetju.
lp

Odgovori