ODMERA LETNEGA DOPUSTA

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
fagussylvatica
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 15 Nov 2007, 08:30

ODMERA LETNEGA DOPUSTA

Odgovor Napisal/-a fagussylvatica » 22 Mar 2021, 12:34

Pozdravljeni,

pripravljamo obvestila za zaposlene o odmeri letnega dopusta za leto 2021.

Odmerjamo po Kolektivni pogodbi za trgovinsko dejavnost, v kateri med drugim piše tudi:

"Delavcu, ki izpolni zakonske kriterije za povečanje ali zmanjšanje letnega dopusta, se povečanje ali zmanjšanje upošteva pri odmeri v tekočem koledarskem letu."

Sedaj pa sva s sodelavko na nasprotnih bregovih, saj različno razumeva izpolnjevanje kriterijev.
Izpolnitev starosti za starejšega delavca je zakonski kriterij, starost in število dni pa opredeljuje kolektivna pogodba.

Delavec, ki bo julija dopolnil 55 let, že sedaj dobi 3 dni dodatnega dopusta, delavec, ki bo oktobra dopolnil 55 let in je zaposlen za določen čas do konca maja, pa ne dobi dodatnih treh dni dopusta. Na moje vprašanje, zakaj razlika, sem dobila odgovor, da ima pogodbo za določen čas in se še ne ve, če bo podaljšana. Meni se zdi, da bo delavec na ta način oškodovan, saj tudi drugi, ki je dobil dodatne tri dni lahko da odpoved, sorazmerni delež dopusta pa bo kljub temu imel večji, kot delavec s pogodbo za določen čas.

Potem pa še kriterij za otroke. Če otrok v tem letu izpolni 15 let, potem se delavcu že sedaj zmanjša dopust za 1 dan?

Delavec, ki je napovedal, da v novembru dobi otroka, pa je že dobil dodatni dan, čeprav bi jaz odmerjala z dodatno odločbo. So komaj na začetku nosečnosti in se lahko marsikaj zgodi...

Prosim za mnenja.

Hvala.

Ana S
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 Jun 2020, 15:13

Re: ODMERA LETNEGA DOPUSTA

Odgovor Napisal/-a Ana S » 22 Mar 2021, 18:58

Pri odmeri LD se upoštevajo okoliščine, ki nastopijo do izteka tekočega koledarskega leta, za katero se odmerja LD, kar pomeni, da imata oba delavca (ne glede na čas trajanja PZ) pravico do dodatnih dni LD. Kot navajate sami bi bil sicer drugi delavec, ki ima PZ za določen čas, v slabšem položaju. Dodatni dan za otroka, starega do 15 let pa se prizna tudi za leto, v katerem bo otrok dosegel starostni limit. Slednje piše tudi v komentarju ZDR-1.

Odgovori