Spet "nagrade"

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Katka77
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 13 Sep 2004, 14:38

Spet "nagrade"

Odgovor Napisal/-a Katka77 » 29 Jan 2007, 13:58

Mene pa zanima, kako "nagraditi" člana društva, ki v delovanje društva vloži mnogo svojega časa in truda. Zanima me tudi, ali se v letu 2007 lahko izplačuje kilometrina za pot, ki je tudi dejansko opravljena na podlagi potnega naloga. Nekaj sem namreč slišal, da naj bi bile z letom 2007 kilometrine odpravljene.

dopustnik
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 30 Avg 2006, 14:02

nagrade v 2007!

Odgovor Napisal/-a dopustnik » 30 Jan 2007, 10:41

Kot je znano meni, kilometrine ni več - oz. so do nje upravičeni samo zaposleni... Kako je z nagradami v 2007? Gre torej za 125,18 EUR v enkratnem znesku in 834,58 EUR skupaj ali so zneski drugačni? Hvala! :oops:

nina0
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 822
Pridružen: 08 Jun 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a nina0 » 30 Jan 2007, 10:56

lep pozdrav

Kot berem je kilometrino še vedno možno izplačevati (v kolikor je seveda za namene društva). Problem pa je nagrada saj je ni več mogoče izplačati neobdavčeno - vedno bo potrebno izračunati dohodnino. Nagrada pa ne sme biti izplačana za opravljeno delo ampak zgolj za izplačilo nagrade. V nasprotnem primeru gre za izplačilo dohodka iz zaposlitve.

Lep dan še naprej

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Jan 2007, 10:57

Poglejta si 105-108. člen Zakona o dohodnini (Ur.l.RS 117/2006). LP

Lonika
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 29 Jan 2007, 17:59

Odgovor Napisal/-a Lonika » 30 Jan 2007, 14:21

Kako potem ustrezno urediti honorar npr. dirigentu orkestra?

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 18 Okt 2007, 13:40

Prebrala sem Zakon o dohdnini, pa še vedno nisem povsem prepričana: Če društvu pomagam pri pripravi bilance ali lahko za to prejmem nagrado, ki je obdavčena s 25% akontacijo dohodnine. Ali pa bi morala skleniti podjemno pogodbo, kar pa se mi ne zdi smiselno, saj je preveč obdavčena?
Ali lahko potem samo prostovoljec. ki opravi delo v okviru društva za namene uresničevanja ciljev društva, dobi nagrado?
Hvala že vnaprej za vaša mnenja.
LP :)

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 26 Nov 2007, 11:11

Kar se delovanja društev tiče je tako ali tako z vidika zakonodaje in DURSa vse bolj hecno.
Gre namreč za to, da uradniki, ki pripravljajo te zakone in določajo pravila, očitno ne poznajo narave dela v društvih.

Jaz sem glede nagrad že večkrat govoril z referentko na DURSu, pa mi ni znala praktično nič pametnega povedati.
Glede dohodnine mi je sicer jasno - vedno pač odvajaš 25% akontacije. Potem pa je tu še zakon o davku na posebne dohodke... ki je čista zmešnjava. Kaj in kako naj bi se po tem zakonu obdavčilo mi tako referentka, kot njena šefica nista znale povedati - končna skupna ugotovitev je bila, da tega davka ne obračunavamo; če je to prav, ne vem (po moje ni) - ampak, to je pač bil odgovor s strani DURSa.

Popolnoma drugo vprašanje pa je, katero delo pa se sedaj lahko nagradi - oz. moja logika je - ali se sploh katero delo lahko...!! Ker kakor jaz razumem, je nagrada pač nagrada - torej ni plačilo za delo.
In kolikor je meni znano ne obstaja kakšno posebno pravilo, ki bi opredeljevalo kako sedaj meriti te zadeve!! Kako naj v društvu to merimo; ali naj naredimo interni pravilnik kaj je delo, ki uresničuje cilje društva (in takoj za tem vprašanje, kako naj ga opredelimo, da bo prav, da bo korekten in primerljiv...)... ali naj merimo število ur prostovoljnega dela in ob tem določimo urno postavko - vendar, a ni potem to že kar preveč podobno nekemu drugem razmerju...
Skratka, če mene kdo vpraša glede tega, je to ena velika MEGLA.

Kako se znajti pri tem, pa je po moje bolj stvar domišljije in iznajdljivosti, kot pa resne in s kompetentnimi argumenti podprte debate.

Bina001
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 30 Jun 2006, 06:44

Odgovor Napisal/-a Bina001 » 29 Nov 2007, 08:27

nagrada je vrsto plačila za delo. gotovo je ne dobiš samo zato, ker obstajaš. dobiš jo, ker za društvo nekaj narediš.

Po izdanih davčnih mnenjih, je obdavčeno vse, tudi kotizacije, razen potnih stroškov, če oseba ne prejme kakršnega koli drugega izplačila. :sjezen:

pa veselo hlajenje živcev želim :lol:

Odgovori