članarina sindikata - pridobitna dejavnost

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
didaktika
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 19 Apr 2009, 18:26

članarina sindikata - pridobitna dejavnost

Odgovor Napisal/-a didaktika » 09 Avg 2009, 19:17

Sindikat svojim članom prispeva nekaj sredstev za udeležbo na izletu. Po Pravilniku je zaradi ugodnosti, ki jo imajo člani, članarina prihodek iz pridobitne dejavnosti. Ker imamo prihodkov iz članarine mnogo več, kot pa je prispevek članom za izlet, bi med prihodke iz pridobitne dejavnosti preknjižili samo toliko članarine, kot smo namenili sredstev za izlet članom.
Je to merilo ustrezno? V pojansilih k računovodskim izkazom bi to tudi navedli. Prosim za mnenje.

didaktika
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 19 Apr 2009, 18:26

Re: članarina sindikata - pridobitna dejavnost

Odgovor Napisal/-a didaktika » 03 Dec 2009, 12:55

Bom dal kar sam odgovor na to moje zastavljeno vprašanje. Davčna uprava je pritrdila mojemu razmišljanju.

Bhakti
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 25 Feb 2010, 09:05

Re: članarina sindikata - pridobitna dejavnost

Odgovor Napisal/-a Bhakti » 26 Feb 2010, 07:00

Ali se da to mnenje kje dobiti oz. kaj so ti točno napisali?

didaktika
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 19 Apr 2009, 18:26

Re: članarina sindikata - pridobitna dejavnost

Odgovor Napisal/-a didaktika » 26 Feb 2010, 08:19

Pismenega odgovora niso dali, ker si tudi sami niso na jasnem. V debati, ki sem jo imel z vodjo, ki je zadolžena za DDPO za celotno davčno upravo, pod katero sodimo tudi mi, se je strinjala z mojim razmišljanjem in bodo v obračunu upoštevali tako, kot sem napisal v obrazložitvi. Sicer pa je ta zakonodaja napisana tako, da jo še sami ne zastopijo, pa nam solijo pamet.

lp

Bhakti
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 25 Feb 2010, 09:05

Re: članarina sindikata - pridobitna dejavnost

Odgovor Napisal/-a Bhakti » 26 Feb 2010, 18:18

Se strinjam, da si niso niti sami na jasnem ter, da je seveda napisano tako, da si vsak lahko razlaga po svoje.
Sama sem dobila na seminarjih od Zveze računovodij razlago, da moramo v svojih internih aktih oz. morajo organi v sidikatu,
ki sprejemajo odločitve določiti, članarino, za katero člani nekaj dobijo (pravna pomoč, izleti, cenejše smučarske karte) - ta je pridobitna ter
članarino, za katero ne dobijo nič (plačajo samo za to, da so člani). V primeru, da tega ni določenega v aktih pa bi se morala celotna članarina
upoštevati kot pridobitna, ker delno ali v celoti predstavlja plačilo za storitve oz. določene ugodnosti.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: članarina sindikata - pridobitna dejavnost

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 14 Apr 2010, 13:35

V kolikor je članarina namenjena ugodnostim članov, je ta del zagotovo pridobiten prihosek. Podobna situacija je tudi, ko neko zasebno podjetje donira sredstva in s tem pogojuje, da imajo člani podjetnikove družine ugodnosti, največkrat v oprostitvi plačila članarine.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Bhakti
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 25 Feb 2010, 09:05

Re: članarina sindikata - pridobitna dejavnost

Odgovor Napisal/-a Bhakti » 04 Maj 2010, 15:11

Bhakti napisal/-a:Se strinjam, da si niso niti sami na jasnem ter, da je seveda napisano tako, da si vsak lahko razlaga po svoje.
Sama sem dobila na seminarjih od Zveze računovodij razlago, da moramo v svojih internih aktih oz. morajo organi v sidikatu,
ki sprejemajo odločitve določiti, članarino, za katero člani nekaj dobijo (pravna pomoč, izleti, cenejše smučarske karte) - ta je pridobitna ter
članarino, za katero ne dobijo nič (plačajo samo za to, da so člani). V primeru, da tega ni določenega v aktih pa bi se morala celotna članarina
upoštevati kot pridobitna, ker delno ali v celoti predstavlja plačilo za storitve oz. določene ugodnosti.
Pozdravljeni,
opredelitev "prave" članarina v Pojasnilu DURS, št. 4200-197/2009-2, 22. 3. 2010 ter Pojasnilu DURS, št. 4200-26/2010-2, 26. 3. 2010. Kljub ugodnostim, ki jih člani pridobijo s plačilom članarine, je članarina, v obračunu davka od dohodkov pravnih oseb, še vedno lahko nepridobitna :) .
Lp, Bhakti

Odgovori