plačilo trenerjem

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
sirotka
Nov član
Nov član
Prispevkov: 22
Pridružen: 14 Jan 2008, 12:10

plačilo trenerjem

Odgovor Napisal/-a sirotka » 01 Okt 2009, 18:29

Kakšno pogodbo (avtorsko ali podjemno) bi sklenili z trenerjem nogometa mlajših selekcij, ki imajo cca.6 ur treningov tedensko. Do sedaj smo jim izplačevali preko potnih nalogov, ker pa dobijo sredstva s strani občine za trenersko delo, pa morajo to prikazati preko izplačil - trener je sicer redno zaposlen.
že v naprej hvala za odgovor

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: plačilo trenerjem

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Okt 2009, 14:22

Podjemno pogodbo!!! (če je delo trajnejšega značaja - presoja ali so pogoji za "popoldanski" s.p.).

lp

sirotka
Nov član
Nov član
Prispevkov: 22
Pridružen: 14 Jan 2008, 12:10

Re: plačilo trenerjem

Odgovor Napisal/-a sirotka » 02 Okt 2009, 16:10

ja tudi jaz se bolj nagibam podjemni, vendar imam dvome, ker se s podjemno pogodbo "podjemnik zavezuje opraviti določen posel,..naročnik , pa se zavezuje, da mu bo to plačal." Določen posel se nanaša na neko opravljeno delo,..kjer je pomemben končni rezultat za katerega dobiš plačilo. Ali pa lahko v naprej pričakujemo oz. določimo, da bo trener, ki trenira otroke dosegel neki cilj.
Ko sem se pozanimala okrog po klubih, so mi vsi razlagali, da plačujejo (če nimajo s.p.)preko avtorskega, saj trener s svojim umskim delom opravlja določen posel (treniranje) in za dobro izvršen posel dobi plačilo. Med drugimi so mi navedli, da je to kot npr pantomimik, ki pa se šteje za avtorsko delo.
Prav tako sem tukaj na forumu zasledila odgovor, da naj bi se zborovodja plačeval preko avtorskega - zakaj on ja, trener ne?
Bolj ko gledam, bolj ko sprašujem, manj vem!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: plačilo trenerjem

Odgovor Napisal/-a slovan » 04 Okt 2009, 17:08

Žal se z vašim stališčem ne strinjam. V zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah, kjer je določeno kaj je avtorsko delo in kaj so sorodne pravice, "športnega avtorskega dela" preprosto ni. Poglejte kaj pravi 5. člen:
(1) Avtorska dela so individualne intelektualne stvaritve s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki so na kakršenkoli način izražene, če ni s tem zakonom drugače določeno.
(2) Za avtorska dela veljajo zlasti:
1. govorjena dela, kot npr. govori, pridige, predavanja;
2. pisana dela, kot npr. leposlovna dela, članki, priročniki, študije ter računalniški programi;
3. glasbena dela z besedilom ali brez besedila;
4. gledališka, gledališko-glasbena in lutkovna dela;
5. koreografska in pantomimska dela;
6. fotografska dela in dela, narejena po postopku, podobnem fotografiranju;
7. avdiovizualna dela;
8. likovna dela, kot npr. slike, grafike in kipi;
9. arhitekturna dela, kot npr. skice, načrti ter izvedeni objekti s področja arhitekture, urbanizma in krajinske arhitekture;
10. dela uporabne umetnosti in industrijskega oblikovanja;
11. kartografska dela;
12. predstavitve znanstvene, izobraževalne ali tehnične narave (tehnične risbe, načrti, skice, tabele, izvedenska mnenja, plastične predstavitve in druga dela enake narave).

V zaporedni 5 so pantomimska dela navedena kot avtorsko delo. Kakšno "pantomimo" pa izvaja trener, da bi se to "delo" lahko štelo kot avtorsko delo???

Dejavnost zborovodij spada med sorodne pravice/pravice izvajalcev, ki izhajajo iz 118. člena zakona:
PRAVICE IZVAJALCEV
Pojem
118. člen
(1) »Izvajalci« pomenijo igralce, pevce, glasbenike, plesalce in druge osebe, ki igrajo, pojejo, podajajo, deklamirajo, nastopajo, interpretirajo ali drugače izvajajo avtorska ali folklorna dela.
(2) Za izvajalce po prejšnjem odstavku se štejejo tudi režiserji dramskih predstav, dirigenti orkestrov, vodje pevskih zborov, oblikovalci tona ter varietejski in cirkuški umetniki.

Po zakonu o dohodnini se za dohodek iz drugega pogodbenega razmerja šteje dohodek, prejet za stvaritev avtorskega dela, ne glede na vrsto pogodbe pogodbe, ki je podlaga za izplačilo nevedenih dohodkov. Predpogoj pa je seveda stvaritev avtorskega dela.
Razumem, da želijo društva, zaradi pomanjkanja denarja, opravljati svojo dejavnost s čim manj stroški (npr. podjemna pogodba je dražja kot je avtorska pogodba). Vendar pa je pri tem potrebno upoštevati tudi zakonodajo. V davčnem postopku je na davčnem zavezancu, da dokazuje upravičenost in vsebinsko opredelitev stroška. Če se boste odločili za uporabo avtorske pogodbe, boste morali davčnemu organu dokazati, da gre za avtosko delo.
In še kar se tiče "uporabe umskega dela": tako podjemna pogodba kot avtorska pogodba sta rezultat uporabe umskega dela, razlika med njima je le ta, a lahko delo/storitev štejete kot avtorstvo ali ne. Tako v podjemni pogodbi kot pogodbi o naročilu avtorskega dela, se naročnik in izvajalec dogovorita, da se opravi določen posel in da bo ta posel plačan. Poglejte kaj pravi zakon o avtorskih in sorodnih pravicah o pogodbi o naročilu avtorskega dela:

POGODBA O NAROČILU AVTORSKEGA DELA
Naročeno avtorsko delo
99. člen
(1) Z avtorsko pogodbo o naročilu dela se avtor zaveže ustvariti določeno delo in ga izročiti naročniku, naročnik pa se zaveže, da mu bo za to plačal honorar.
(2) Naročnik lahko nadzoruje posel in daje navodila, če s tem ne posega v avtorjevo svobodo znanstvenega in umetniškega ustvarjanja.
(3) Avtor obdrži avtorsko pravico na naročenem delu, razen pravice distribuiranja, če ni s tem zakonom ali s pogodbo drugače določeno.
(4) Za avtorsko pogodbo o naročilu dela se uporabljajo določbe o podjemniški pogodbi, če ni s tem zakonom drugače določeno.

To je moje mnenje, verjamem pa, da je tema zanimiva in da je na tem področju še marsikaj nedorečenega. A se bo šport kdaj štel kot "avtorsko delo" ? Počakajmo!

lp

sirotka
Nov član
Nov član
Prispevkov: 22
Pridružen: 14 Jan 2008, 12:10

Re: plačilo trenerjem

Odgovor Napisal/-a sirotka » 05 Okt 2009, 08:03

slovan,
najlepše se ti zahvaljujem za izčrpen odgovor. Tudi jaz ostajam pri podjemni pogodbi.

Odgovori