Izplačilo dobička v zasebnem zavodu

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Andreja15
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 08 Jan 2016, 14:15

Izplačilo dobička v zasebnem zavodu

Odgovor Napisal/-a Andreja15 » 08 Jan 2016, 14:24

Pozdravljeni!

Z možem sva ustanovila zasebni zavod. V aktu o ustanovitvi sva navedla, da presežek prihodkov nad odhodki pripada ustanoviteljema. Na kakšen način si lahko to izplačava in ali so kakšne časovne omejitve (npr. izplačilo le ob koncu leta)?

Stokrat hvala za odgovore!

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Izplačilo dobička v zasebnem zavodu

Odgovor Napisal/-a adut » 09 Jan 2016, 09:18


slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Izplačilo dobička v zasebnem zavodu

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Jan 2016, 17:21

V osnovi velja za zasebne zavode, da se lahko ustanovijo za opravljanje določenih dejavnosti in njihov cilj ni pridobivanje dobička. To sicer ne pomeni, da z opravljanjem dejavnosti (tudi pridobitne) ne ustvarjajo dobička - pri takšnem poslovanju nastane presežek prihodkov nad odhodki.
Glej zakon o zavodih:
1. člen
Ta zakon ureja statusna vprašanja zavodov.
Zavodi so organizacije, ki se ustanovijo za opravljanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja, znanosti, kulture, športa, zdravstva, socialnega varstva, otroškega varstva, invalidskega varstva, socialnega zavarovanja ali drugih dejavnosti, če cilj opravljanja dejavnosti ni pridobivanje dobička.
O uporabi presežka prihodkov govori 48. člen istega zakona in med drugim pravi, da se sme uporabiti
le za opravljanje in razvoj dejavnosti. Lahko pa v aktu o ustanovitvi določite tudi drugače. To določilo pa si sedaj lahko vsak razlaga drugače. Ker pa se ustanovitelj ne enači z družbenikom v d.o.o., v tem primeru ne moremo govoriti o delitvi dobička, temveč o določeni obliki "izplačila" ustanoviteljem na podlagi konkretnih določil v ustanovitvenem aktu: za delo v zavodu......
48. člen
Zavod pridobiva sredstva za delo iz sredstev ustanovitelja, s plačili za storitve, s prodajo blaga in storitev na trgu in iz drugih virov na način in pod pogoji, določenimi z zakonom in aktom o ustanovitvi.
Presežek prihodkov nad odhodki sme zavod uporabiti le za opravljanje in razvoj dejavnosti, če ni z aktom o ustanovitvi drugače določeno.


Zakon o dohodnini, ki obravnava dohodnino od dividend (deležev v dobičku), temelji na izplačilu na podlagi lastniškega deleža. Ustanovitelji niso lastniki zavoda, so le tisti, ki so ustanovili zavod za določen namen. Četudi so vložili sredstva za delovanje zavoda, to ni lastniški kapital, na podlagi katerega bi imeli pravico do izplačila deleža v dobičku in obdavčitve kot dividende: cedularna obdavčitev/dokončna obdavčitev ob izplačilu. Lahko pa je izplačilo za njihovo delo v zavodu (vrsta pogodbe in način obdavčitve), kjer niso zaposleni ali pa izplačilo stimulacije kolikor gre tudi za zaposlene (obdavčitev kot plača...).
90. člen
(dividende)
(1) Dividende po tem poglavju so dividende in drugi dohodki, doseženi na podlagi lastniškega deleža.
(2) Za lastniški delež po prvem odstavku tega člena se šteje vsak delež, ki ga ima fizična oseba (v nadaljnjem besedilu: imetnik deleža) na podlagi vloženih sredstev v gospodarski družbi, zadrugi in drugih oblikah organiziranja, vključno s premoženjskim vložkom tihega družbenika v podjetje nosilca tihe družbe in premoženjskim vložkom fizične osebe v katerokoli drugo obliko organiziranja, ki ima pretežno naravo lastniškega kapitala (v nadaljnjem besedilu: plačnik).
(3) Kot dividenda se po tem poglavju obdavčuje vsaka razdelitev dohodka imetniku deleža iz premoženja plačnika oziroma povezane osebe (po tem zakonu ali zakonu, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb) plačnika na podlagi njegovega lastniškega deleža v plačniku, ki ne predstavlja zmanjšanja njegovega lastniškega deleža, vključno z razdelitvijo v obliki delnic ali zamenljivih obveznic ter pripisom dobička kapitalskemu deležu družbenika. (delno razveljavljen)


Na tem področju je veliko neznank, zato je priporočljivo, da pridobite ustrezno stališče FURS-a. Zapisano je le moje mnenje in ni rečeno, da je pravilno.

lp

Odgovori