ddv

Moderator: Mirko Zbačnik

lana1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 30 Avg 2008, 13:08
Kraj: CELJE

ddv

Odgovor Napisal/-a lana1 » 21 Jan 2009, 08:51

pozdravljeni,
ker sem novo pečeni s.p. me nekaj zanima:
kako si druga firma obračuna ddv od najemnine,namreč imam lokal v najemu in me na vsak način hoče najemnik prepričati,da grem v ddv in me zanima kaj za njega pomeni če jaz nisem zavezanec za ddv on pa je kaj on zgubi od tega davka na račun najemnine?
In še nekaj a jst lahko kadarkoli(tudi sredi meseca postanem zavezanec za ddv in kaj moram storiti,če se za to odločim?

Že vnaprej hvala za vse odgovore

LP STAŠA

Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee » 21 Jan 2009, 08:57

Če vi niste DDV zavezanec, ne morete podatki izjave, da se DDV od najema nepremičnin obračunava. To pomeni, da vam on mora izstavljati račune brez DDV. To je za njega oproščen promet in si zaradi tega mora bodisi vodit DDV knjige ločeno (in nima pravice do odbitka DDV na prejetih računih povezanih s to nepremičnino) ali pa se odloči za odbitni delež, kar pomeni, da ugotovi delež oproščenega prometa glede na cekloten promet. Za tak delež si potem od vseh prejetih računov ne sme odbijati DDV.

DDV zavezanec lahko postanete kadarkoli, na DURS morate dostaviti zahtevek za izdajo ID številke. Naj vam pa povem najbolj "frišne" informacije iz DURS KP - na ID številko se čaka 3 tedne.

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 21 Jan 2009, 09:22

Še malo več dvoma :
ali ni določeno, da je treba izjavo podati pred začetkom najema?
Potem tu ne bi prišlo v poštev? lp

lana1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 30 Avg 2008, 13:08
Kraj: CELJE

Odgovor Napisal/-a lana1 » 21 Jan 2009, 09:38

KAKO PA LAHKO JAZ NAJHITREJE ZRAČUNAM DDV?
Davek od prih.-davek od prejetih faktur?ali ša kaj zraven da dobiš koliko davka plačaš za določen mesec?
Rada bi da vem če se mi sploh splača bit ddv zavezanec,ker dodatnih stroškov v tem času si ne morem privoščiti,
hvala

birsa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 132
Pridružen: 06 Dec 2005, 13:42

Odgovor Napisal/-a birsa » 21 Jan 2009, 09:42

Mislim, da je predhodni odgovor (BEE) popolnoma napačen.
Najprej pa: niste jasno napisali ali vi kot s.p. dajate v najem lokal, ali ga davčni zavezanec daje v najem vam. Predvidevam, da to drugo.
Če davčni zavezanec izda račun drugemu davčnemu zavezancu ali s.p.-ju , ki ni davčni zavezanec ali pa končnemu potrošniku-fizični osebi, izda račun z obračunanim DDV. Ta DDV je zanj izstopni DDV in ga plača državi. Prejemnik računa, ki ni davčni zavezanec, v vašem primiru s.p., pač ima strošek v višini celotnega računa (osnova + DDV).
V nasprotnem primeru-če bi vi dajali lokal v najem, izdate račun brez DDV-ja, to je za najemojemalca (kupca) oproščen promet in si nobenega vstopnega DDV-ja ne odšteva. Za najemodajalca (s.p.) je cela vrednost prihodek, za najemojemalca pa odhodek-strošek. Mislim da ne bo razlike če najemodajalec postane zavezanec: račun se bo povečal za DDV, ki ga bo najemojemalec odbil kot vstopnega, najemodajalec pa nakazal državi.

Glede samega začetka prehoda na ID. številko za DDV, po mojem mnenju sredi meseca ne bo šlo. Včasih je bilo tako, da si začel z začetkom davčnega obdobja, ki je bilo koledarski mesec, bil najprej mesečni davčni zavezanec, potem pa, glede na promet, mesečni, tromesečni ali šestmesečni.
Če sem kaj narobe razložil, naj me strokovnjaki popravijo, sam sem strojnik, vendar vidim, da včasih več znam kot "strokovnjaki".

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 21 Jan 2009, 10:08

1) "me na vsak način hoče najemnik prepričati,da grem v ddv" :
torej je lana najemodajalec.

2.) s tem nimam prakse, ampak najbrž bi bil smisel iti v DDV pri obeh glede odbitka DDV kvečjemu zaradi vlaganj v objekt (morda tudi opremo) in stroške popravil?

3.) Še enkrat: ali ni določeno, da je treba izjavo podati pred začetkom najema? Potem tu sploh ne bi prišlo v poštev? lp

Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee » 21 Jan 2009, 10:22

Birsa, ti si čisto mimo.
Mislim, da je bolje, da se ne vpletaš v "strokovne" pogovore na temo računovodstva, ker delaš samo zmedo.
Najemnino nepremičnin so v osnovi oproščene plačevanja DDVja. Lahko pa se najemnik in najemodajalec vkolikor sta oba DDV zavezanca dogovorita, da bosta obračunavala DDV. Ko se to odločita, morata dati izjavo na DURS in šele po izjavi lahko najemodajalec obračuna DDV, najemnik pa ima pravico do odbitak vstopnega DDVja.

Če najmenik ne izpolnjuje pogoje za izjavo (ni DDV zavezanec), potem najemodajalec ne sme obračunati DDVja. To pomeni, da nima pravico do odbitka vstopnega DDV. POtem ima dve možnosti, ki sem jih že prej opisala.

Birsa: ni vse tako simpl, kot ti misliš da je. To so kvazi strokovnjaki, ki mislijo da če znajho zračunat 1+1=2, potem so že matematiki. Še jst si ne upam trditi, da zadeve poznam, pa sem preizkušen davčnik in računovodja, pa še magister znanosti. Sicer to v praksi nima dosti veze, ima pa malo več veze dejstvo, da se z računovodstvom ukvarjam že dosti (preveč) let.

lana1
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 30 Avg 2008, 13:08
Kraj: CELJE

Odgovor Napisal/-a lana1 » 21 Jan 2009, 10:36

Se opravičujem,jaz sem najemnik, najemodajalec pa je d.o.o. in davčni zavezanec.

Zaenkrat bi rada ostala ddv.ja prosta,ker mi je to dodatni strošek ampak najemodajalec pa ima s tem velike težave,ker ima tudi on zaradi tega "baje"velike stroške.Celo o nekem cenilcu so mi razlagali da bi ocenil nepremičnino,...... ne vem kaj storit.

Kaj bi vi naredili v takem primeru,ker mene se že loteva obup?

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 21 Jan 2009, 12:00

ZDDV45. člen (2) Davčni zavezanec obračuna DDV v skladu s prvim odstavkom tega člena, če sta z najemnikom oziroma kupcem nepremičnine "pred opravljeno dobavo" podala skupno izjavo pristojnemu davčnemu uradu.

Kaj pri najemu pomeni "pred opravljeno dobavo"?
Preden se je začel najemni odnos nasploh ali za vsak mesec posebej ali se lahiko sklene novo pogodbo z DDV? lp

Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee » 21 Jan 2009, 12:04

Vsak mesec posebaj. Lahko npr. nekaj mesecev ni izjave, potem pa se izjava poda. DDV se obračunava za storitve, ki so bile opravljene po datumu izjave.

birsa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 132
Pridružen: 06 Dec 2005, 13:42

Odgovor Napisal/-a birsa » 21 Jan 2009, 15:46

Bee napisal/-a:Birsa, ti si čisto mimo.
Mislim, da je bolje, da se ne vpletaš v "strokovne" pogovore na temo računovodstva, ker delaš samo zmedo.
Najemnino nepremičnin so v osnovi oproščene plačevanja DDVja. Lahko pa se najemnik in najemodajalec vkolikor sta oba DDV zavezanca dogovorita, da bosta obračunavala DDV. Ko se to odločita, morata dati izjavo na DURS in šele po izjavi lahko najemodajalec obračuna DDV, najemnik pa ima pravico do odbitak vstopnega DDVja.

Če najmenik ne izpolnjuje pogoje za izjavo (ni DDV zavezanec), potem najemodajalec ne sme obračunati DDVja. To pomeni, da nima pravico do odbitka vstopnega DDV. POtem ima dve možnosti, ki sem jih že prej opisala.

Birsa: ni vse tako simpl, kot ti misliš da je. To so kvazi strokovnjaki, ki mislijo da če znajho zračunat 1+1=2, potem so že matematiki. Še jst si ne upam trditi, da zadeve poznam, pa sem preizkušen davčnik in računovodja, pa še magister znanosti. Sicer to v praksi nima dosti veze, ima pa malo več veze dejstvo, da se z računovodstvom ukvarjam že dosti (preveč) let.
Ne se takoj razjezit, včasih niti doktorat ne pomaga, kaj šele magisterij.
Torej najprej je bila moja ugotovitev pravilna, kdo je najemnik in kdo najemodajalec. Dalje, in tu si ti glavni: glede oddajanja nepremičnine v najem res nimam pojma, zato sprašujem: zakon je bil verjetno mišljen kot najem med fizičnimi osebami, ali je vseeno če so vpletene firme, s.p.... davčni zavezanci ???
Med fizičnimi osebami mora država pobrati svoj del (ne DDV). Če pa davčni zavezanec izda račun za najemnino, mar ni tega mogoče smatrat kot vsako drugo storitev ? In izdati normalen račun z DDV-jem ? Se učim, sam vodim lastno knjigovodstvo za kovinarsko dejavnost, teh primerov sam nimam, vendar si rad širim obzorje, ker nikdar se ne ve, kdaj bom kaj rabil.. Vnaprej hvala za pojasnila, pa brez hude krvi. Jaz samo vlečem, morda napačne, vzporednice med mojim delom in tem.

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 21 Jan 2009, 16:02

Po vmesnem "nadmudrivanju" pa niste (nismo) Lani svetovali glede bistvenega : iti na DDV ali ne.

Kakšna bolj avtoritativna trditev povrh mojih predhodnih ugibanj? lp

Odgovori