Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Moderator: Mirko Zbačnik

MM37
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 20 Avg 2008, 22:35

Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a MM37 » 19 Nov 2009, 20:53

Od novembra 2008. imam s.p. z normiranimi stroški. Zdaj bi rada šla na dejanske in imam nekaj vprašanj.
Vem, da moram davčni prijaviti način vodenja knjig, ni mi pa jasno kaj je z akontacijo. Našla sem da "V skladu z drugim odstavkom 298. člena ZDavP-2, mora tak zavezanec sam izračunati predhodno akontacijo v znesku glede na višino predvidene davčne osnove davčnega leta, za katerega se plačuje predhodna akontacija. Obrazložen izračun predvidene davčne osnove v obračunu akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti, višino predhodne akontacije ter obrokov predhodne akontacije predloži davčnemu organu najkasneje do začetka davčnega leta, v katerem bo ugotavljal davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov."

Kako se izračuna (in obrazloži) ta predhodna akontacija? A samo: predviden bruto prihodki – predvideni stroški?

In kaj to točno pomeni – da bom mesečno/trimesečno morala plačevati pavšalno akontacijo?

A moram na še kaj biti pozorna?

Vnaprej hvala za odgovore.

Lep pozdrav.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 19 Nov 2009, 21:38

To je zelo preprost izračun vašega pričakovanega rezultata in nihče ne more jamčit (niti ne zahteva) da je točen. Sedaj, ko eno leto že poslujete, bo določitev prihodkov lažja, še lažja pa ocena odhodkov. Idealno je, da bi bila napoved vsaj pribljižno prava. Tako ob davčnem izračunu ne bo potrebno doplačevati.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

MM37
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 20 Avg 2008, 22:35

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a MM37 » 19 Nov 2009, 21:54

Hvala za zelo hiter odgovor.

Če sem prav razumela, se akontacija plačuje tekom leta glede na podani izračun, ostalo pa ob davčnem obračunu.
Na forumu sem zasledila tudi, da se prispevki prištejejo prihodkom. A je to res? Potem se mi tudi osnova poveča za prispevke :( in posledično tudi akontacija. Ali to velja samo v primeru, če ti država plačuje prispevke? Ni mi jasno kako se lahko strošek za prispevke lahko prišteje dobičku?

Hvala.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 19 Nov 2009, 22:05

Prispevki se ne upoštevajo pri ugotavljajo pri določitvi prometa za določitev višine prispevkov, medtem ko pri določitvi davčne osnove napravite zelo poenostavljen predviden poslovni dobiček, pravim zelo poenostavljen. Če si boste določili preniszko osnovo in plačevali manjšo akontacijo, boste pač konec leta doplačali več, v obratnem primeru dobili razliko nazaj (in brezplačno kreditirali državo). Vsaka osnova, ki je za vas relana je prava. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a orljek » 19 Nov 2009, 22:11

Na forumu sem zasledila tudi, da se prispevki prištejejo prihodkom. A je to res?

Ne pri določitvi akontacije davka, temveč pri določitvi razredov - višine osnove za plačevanje prispevkov in ne prištejejo se prihodkom temveč dobičku.
To velja pri obdavčitvi po dejanskih stroških (ne pri normiranih).
lp

MM37
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 20 Avg 2008, 22:35

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a MM37 » 19 Nov 2009, 22:33

Hvala obema.

Zdaj se pripravljam na "nova pravila" pri dejanskih stroških in si poskušam razložiti kako to gre. Ugotavljam, da se mi normirani stroški več ne splačajo, po drugi strani pa vidim, da ko bom naslednje leto imela s.p. z dejanskimi stroški in večje prispevke bo tudi to vplivalo na višino razreda. Nekako sem upala, da mi bodo ti višji prispevki na koncu zmanjšali osnovo, zdaj pa izpade da jo bodo samo povišali :(
Več plačuješ v višji razred greš – dobro so se domislili.

Lep pozdrav

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 20 Nov 2009, 08:44

Več plačuješ v višji razred greš...to tudi jaz ne morem "preboleti", pa tudi manj ko je zaposlenih, večja je povprečna plača in posledično plačujemo več prispevkov...
Vseeno pa je bolje ugot. davčne osnove po dejanskih stroških, ker jih imate lahko vseeno več kot pa vam država uradno upošteva/25%/...Bolj realno bi bilo 40%, tako kot imajo samost.kulturni delavci z dodatno 15 % posebno olajšavo.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a orljek » 20 Nov 2009, 08:54

"Nekako sem upala, da mi bodo ti višji prispevki na koncu zmanjšali osnovo, zdaj pa izpade da jo bodo samo povišali "

Samo v pojasnilo: to je povsem korektno, saj je na ta način določanje osnove za prispevke sp primerljivo z bruto plačo zaposlenih.
Sam dobiček namreč ustreza bruto plači delavca, zmanjšani za prispevke. (Osnova za dohodnino!)
LP

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Nov 2009, 09:07

V naslednjem letu (2010) bo vaša osnova za plačilo prispevkov dohodek iz informativnega izračuna: (dohodki - normirani stroški). In na podlagi tega podatka se razvrščate v zavarovalne razrede.

Po oddaji davčnega obračuna za leto 2010 (to bo v letu 2011) pa se bo vaša osnova izračunala na podlagi davčnega obračuna: (razlika med prihodki in odhodki) + prispevki za socialno varnost= zavarovalna osnova. Prispevki se vam prištejejo zato, ker so sestavni del vaših odhodkov. Če primerjate ugotavljanje zavarovalne osnove iz informativnega izračuna (na podlagi odločbe o dohodnini), v vaše normirane stroške niso vključeni prispevki, temveč so ti prikazani posebej in vplivajo na davek iz dejavnosti (dohodnino)

In kje se bo pokazala razlika: v primeru, da so prihodki v obeh letih enaki (2009 in 2010), vplivajo na zavarovalno osnovo edino odhodki brez prispevkov. V obstoječem sistemu ste imeli priznanih 25% prihodkov kot stroške, v sistemu dejanskih stroškov pa bodo ti stroški verjetno višji, saj se sicer ne bi odločali za prehod na dejanske stroške.

lp

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 20 Nov 2009, 09:09

Seveda je korektno in tudi pravilno-logično, ampak dolgoročno gledano pa ne pelje nikamor, ker se posledično zaradi prevelikih prispevkov zapira samostojne dejavnosti...s tem je še manj "zaposlenih" in pridemo v začaran krog. :roll:
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

MM37
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 20 Avg 2008, 22:35

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a MM37 » 20 Nov 2009, 12:53

"V naslednjem letu (2010) bo vaša osnova za plačilo prispevkov dohodek iz informativnega izračuna: (dohodki - normirani stroški). In na podlagi tega podatka se razvrščate v zavarovalne razrede."
A to pomeni, da se mi prispevki spremenijo šele takrat ko dobim dohodninsko odločbo? Kdaj naj začnem s plačevanjem novih prispevkov? (Do zdaj sem plačevala minimalne, za naslednje leto me pa že čakajo višji)

Strinjam se, da je po eni strani korektno, če se primerjamo z zaposlenimi. Samo po drugi strani zaposleni imajo druge ugodnosti, ki jih s.p. ne more izkoristiti. Recimo bolniško (če ne štejemo tisto možnost za s.p. za več kot 30 dni). Jaz tudi če zbolim in ne morem delati, posledično ne dobim denar za ta mesec, prispevke pa moram plačati.

slovan – za dejanske stroške sem se odločila, ker pri 25 % proti koncu leta imam zvezane roke in če nočem iti v višji razred enostavno moram zavrniti delo. To mi pa ni všeč :( In potem pridemo, do tistega kar je rekel 12345ab - do začaranega kroga. Posebej v tistih dejavnostih kjer ni velik dejanskih stroškov, ki bi se lahko uveljavljali.
Ampak, vsi plavamo v istem morju in se bomo že nekak znašli :wink: Hvala za odgovore i mnenja :) Upam, da se bom znala prebit skozi vse in pravilno odločiti.

Lep pozdrav

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: Sprememba s.p.-ja z normiranih na dejanske stroške

Odgovor Napisal/-a orljek » 20 Nov 2009, 14:57

"za dejanske stroške sem se odločila, ker pri 25 % proti koncu leta imam zvezane roke in če nočem iti v višji razred enostavno moram zavrniti delo."

V takem primeru se lahko dogovoriš s kupcem, da Ti plača v naslednjem letu. Vsak kupec je take ponudbe vesel. LP

Odgovori