S.p., dohodnina, olajšave

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
kaizen
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 04 Feb 2009, 10:42

S.p., dohodnina, olajšave

Odgovor Napisal/-a kaizen » 05 Jan 2010, 08:33

Zanima me ali s.p.-ju pošljejo oz. mora sam vložiti Napoved za odmero dohodnine, ker je podatek

2000 Dohodek iz dejavnosti
2100 Dobicek, ugotovljen na podlagi davcnega obracuna

že tako zajet v davčnem obračunu.

Ne razumem tudi ali moram kot s.p. vnašati v Napoved za odmero dohodnine pod
1 Posebna olajšava za vzdrževane družinske clane
podatke o vzdrževanih članih ALI moram poslati obvestilo do konca januarja (in kje dobim obvestilo)?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: S.p., dohodnina, olajšave

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Jan 2010, 10:25

S.p. ima dve možnosti ugotavljanja davčne osnove:
- na podlagi normiranih odhodkov in prejetih prihodkov: v tem primeru podatke o dohodkih pošljejo davčnemu organu izplačevalci dohodkov in na podlagi teh podatkov se izdela informativni izračun dohodnine. Uveljavljanje olajšav za vzdrževane družinske člane mora fizična oseba sama predložiti davčnemu organu. Obvestilo oziroma zahteva za upoštevanje VDČ pri inofrmativnem izračunu je/bo na strani DURS. Pošljete jo do 31.01. za preteklo leto..
- na podlagi dejanskih odhodkov in prihodkov: v tem primeru je s.p.- dolžan izdelati davčni obračun in ga predložiti davčnemu organu do 31.03. tekočega leta za preteklo davčno leto. Olajšave za VDČ upošteva v davčnem obračunu, zato ne pošilja obvestila davčnemu organu.

lp

kaizen
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 04 Feb 2009, 10:42

Re: S.p., dohodnina, olajšave

Odgovor Napisal/-a kaizen » 07 Jan 2010, 18:10

Hvala lepa za zelo širok odgovor. Sem "navadni" s.p. torej izdelujem davčni obračun.
Če sem prav razumel mi potem Napovedi za odmero dohodnine ne bodo poslali, niti je ne rabim vlagati?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: S.p., dohodnina, olajšave

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Jan 2010, 18:33

Podatke iz davčnega obračuna bodo "uporabili" za informativni izračun dohodnine, ki vam ga bodo poslali najkasneje do 31.05. (to je skrajni rok za odpremo informativnih izračunov). Tega boste preverili in če se vam kaj ne bo ujemalo, boste lahko vložili ugovor v 15 dneh od vročitve. Kolikor pa se boste z njim strinjali, bo ta postal "pravnomočen" in bo nadomestil odločbo o dohodnini.

V primeru, da vaš "dobiček" ne bo večji od splošne olajšave - pa tudi informativnega izračuna ne boste prejeli, saj na splošno velja za vse: da se "napovedi za dohodnino" ne vlaga, če so obdavčljivi dohodki manjši od splošne olajšave.

lp

Odgovori