Prevajanje (storitve) za tujino

Moderator: Mirko Zbačnik

jasnak
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 10 Jan 2005, 07:01
Kraj: Slovenia

Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a jasnak » 22 Jan 2010, 13:53

Zanima me, kam se v obrazec DDV-O knjizijo prevodi, opravljeni za narocnike v tujini:
1) nikamor,
2) v polje st. 12 (Dobave blaga v druge drzave clanice EU).

S tem v zvezi bi vprasala tudi, ali je za prevode za tujino treba oddajati Rekapitulacijsko porocilo za dobave blaga v druge drzave clanice (VIES-KP)

Vnaprej hvala,
Jasna

dacer
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 341
Pridružen: 29 Dec 2008, 08:07

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a dacer » 22 Jan 2010, 15:51

V polje 12 če so naročniki davčni zavezanci iz EU (dobave blaga in storitev v EU). Izpolniti morate tudi RP-O.
lp

anba
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 443
Pridružen: 27 Jan 2005, 09:26
Kraj: Slovenia

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a anba » 11 Okt 2010, 22:03

Katera klavzula se napiše na računu, če se izdaja za storitve prevajanja za EU?

linola
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 23 Dec 2009, 09:02

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a linola » 12 Okt 2010, 10:28

Kako to dopovedati avstriskemu davčnemu zavezavncu. Po katerem zakonu (ne slovenskem zanima ga kje v tujini je to napisano) mu mi izdajamo račun brez DDV. Opraljena je bila storitev prevajanja v Sloveniji za Avstica.

Hvala

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 12 Okt 2010, 10:36

saj to je evropska direktiva, ki je potem osnova za nacionalne zakone, in naj pogleda svoj zakon o DDV.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

linola
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 23 Dec 2009, 09:02

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a linola » 12 Okt 2010, 11:02

Samo zdej pa pregledujem zakone in me nekaj bega. In sicer 29.člen zakona, ali je lahko pravajanje in najem prevajalske opreme v Sloveniji za Avstrica tretiran kot pomožna storitev :oops:

orhideja78
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 201
Pridružen: 05 Mar 2010, 11:24

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a orhideja78 » 12 Okt 2010, 11:29

anba napisal/-a:Katera klavzula se napiše na računu, če se izdaja za storitve prevajanja za EU?
Na njegovem računu je treba navesti njegovo ID-številko in klavzulo: Predmet obrnjene davčne obveznosti po 25. členu ZDDV-1 ali VAT reverse charge under Article 44 of VAT directive (vir: Revija IKS 12/2009, str. 30).
Pozdrav
Orhideja

brezlj
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 20 Okt 2010, 14:49

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a brezlj » 05 Nov 2010, 14:07

Mene pa zanima podobno kot je pred časom zanimalo jasnak in sicer: kam se v obrazec DDV-O knjizijo prevodi, opravljeni za narocnike v tujini, ki so izven EU:
1) nikamor,
2) v polje st. 12 (Dobave blaga v druge drzave clanice EU).
Nazadnje spremenil brezlj, dne 08 Nov 2010, 14:42, skupaj popravljeno 1 krat.

franca
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 670
Pridružen: 07 Dec 2009, 17:18
Kraj: Mengeš

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a franca » 05 Nov 2010, 16:41

Nikamor.
Storitve niso dobava blaga.

jasnak
Nov član
Nov član
Prispevkov: 17
Pridružen: 10 Jan 2005, 07:01
Kraj: Slovenia

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a jasnak » 30 Nov 2010, 04:05

prevajanje za naročnike iz drugih držav članic, ki so zavezanci za DDV, se knjiži v ddv obrazec v polje 12, za institucije EU (Komisija, Parlament, Sodišče), ki so zunaj sistema DDV, in konzularna ter diplomatska predstavništva pa v polje 11. Poročilo VIES-KP se oddaja do 20. v mesecu vsak mesec.

Lp Jasna

ana179
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 282
Pridružen: 21 Okt 2008, 14:13
Kontakt:

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a ana179 » 27 Jan 2011, 10:02

mene pa zanima, kakšna je klavzula, če slov. zavezanec za DDV izda račun hrvaškemu podjetju za prevajanje?

lepo prosim za pomoč in lp!

maša k
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 26 Jan 2011, 13:19

Re: Prevajanje (storitve) za tujino

Odgovor Napisal/-a maša k » 27 Jan 2011, 11:42

Ob tem se mi poraja vprašanje....kaj pa če s.p., ki ni davčni zavezanec, izda račun tujemu podjetju (država članica EU), ki je davčni zavezanec....kakšna klavzula DDV mora biti naračunu navedena? Gre za pisarniške storitve.

Odgovori