Registracija za ddv in samoprijava!

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
AJIDIL
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 15 Feb 2007, 16:48

Registracija za ddv in samoprijava!

Odgovor Napisal/-a AJIDIL » 17 Avg 2010, 19:22

Prosim za pomoč pri sledelčem primeru. Samostojni podjetnik, ki ni bil zavezanec za ddv je v mesecu aprilu prekoračil mejo 25.000,00 eur. Sledeče smo ugotovili šele sedaj, zdaj me pa zanima, kako se registriramo oz. kateri promet zadnjih 12-ih mesecev vpišemo v obrazec za prijavo. Ali lahko vzamem promet od avgusta 2009 do julija 2010? Vsekakor pa bomo naredili samoprijavo od aprila 2010, do pridobitve id številke. Ko bom poračunavala ddv za nazaj me zanima ali vzamem zaračunane zneske po računih kot osnovo npr. znesek na računu za plačilo je 1.000,00 EUR in toliko nam je kupec tudi plačal, ter pomnožim z 20%, ali moram pomnožiti po preračunani stopnji?

Hvala!

rennata.markovcic
Nov član
Nov član
Prispevkov: 19
Pridružen: 17 Avg 2010, 08:47

Re: Registracija za ddv in samoprijava!

Odgovor Napisal/-a rennata.markovcic » 20 Avg 2010, 11:03

Pravilno razmišjate, upoštevajte obdobje zadnjih 12 mesecev (do predložitve vloge za ID na DURS)
Mogoče vam bo v pomoč naslednje:
Obdavčljiv promet po definiciji iz sedmega odstavka 94. Člena ZDDV-1 obsega naslednje zneske, brez DDV:
1)znesek obdavčenih dobav blaga in storitev;
2)znesek transakcij, ki so oproščene v skladu z 52., 53., 54. In 55. Členom tega zakona;
3)znesek transakcij z nepremičninami, finančnih transakcij iz 4. točke 44. člena tega zakona ter zavarovalnih storitev, razen, če so te transakcije postranske
transakcije.
Po mojem samoprijava za obdobje, ko naj bi zaračunavali DDV ne pride v poštev, saj velja za zavezanca, da ne sme zaračunavati DDV, če nima davčne številke.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Registracija za ddv in samoprijava!

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Avg 2010, 11:35

Vendar bi glede na dosežen promet moral pridobiti ID, tako da po moje gre za samoprijavo. Vpraćanje pa je, ali bo ta DDV namesto končnega potrošnika kriv podjetnik. Osnova za DDV je vrednost opravljene storitve. Če posluje z dačvnimi zavezanci, se zadevo lahko reši z dobropisi, drugo pa je poslovanje s končnimi potrošniki, oziroma z nezavezanci za DDV.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

PIKA36
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 92
Pridružen: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Registracija za ddv in samoprijava!

Odgovor Napisal/-a PIKA36 » 27 Mar 2011, 14:34

Pozdravljeni,

jaz imam podoben primer, vendar pomoje se malo bolj zoprno, ker je konec leta in bilance za oddati.
Ker nismo dobili v knjizenje pravocasno papirjev smo sele sedaj ugotovili, da je s.p. (nezavezan za DDV) v zadnjih 3 mesecih poslovanja leta 2010 presegel 25.000€ magicno mejo prijave za DDV.
Sedaj je marec in oddajamo bilance, seveda se bo promet 32000€ videl v davcnem obracunu in bilancah.

Kaj nam je storiti in kaj sledi?

Hvala.

Lp

Mojca
Lep pozdrav!

Odgovori