oddajanje sob in davek

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Blaz00
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 28 Jun 2012, 16:00

oddajanje sob in davek

Odgovor Napisal/-a Blaz00 » 29 Jun 2012, 07:49

Pozdravljeni.
Nameravam oddajati opremljene sobe, kolikor vem do sedaj če se registriram kot sobodajalec, od najemnine odbijem 40% za stroške in 20% za vzdrževanje opreme in dobim osnovo za 25% davek.
Ne vem pa kako je v primeru da se registriram kot s.p. (popoldanski s.p.) predvidevam da pravtako lahko odbijem 40% za stroške, za vzdrževanje opreme verjetno ne, to verjetno sproti ko vzdržujem prostore (ko kaj kupim). To kar me najbolj zanima pa je davek. po moje ne bo 25% ampak 8,5% Ali kdo ve to?
L.P.

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: oddajanje sob in davek

Odgovor Napisal/-a MG » 29 Jun 2012, 08:45

Mešate hruške in jabolka.

Kot zasebnik plačate 25 % od 40 % osnove od oddaje nepremičnin. Če ne presežete paraga 25.000 e nsite zavezanec za DDV.

Če oddajate sobe turistično kot s.p. pa plačate dohodnino od razlike med prihodkom in davčno priznanimi odhodki. 8,5 pa je DDV v primeru, da presežete prag 25.000 € obdavčljivega dohdoka.

Blaz00
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 28 Jun 2012, 16:00

Re: oddajanje sob in davek

Odgovor Napisal/-a Blaz00 » 02 Jul 2012, 15:19

Hvala za informacijo.
Vendar nikjer ne najdem potrditve oz. zakonske podlage, da se za oddajo opremljene nepremičnine prizna tudi 20% stroškov za vzdrževanje opreme. To sem zasledil na strani *** v sklopu strani ***

Blaz00
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 28 Jun 2012, 16:00

Re: oddajanje sob in davek

Odgovor Napisal/-a Blaz00 » 02 Jul 2012, 16:08

Sem že najdu, če še koga zanima je zdoh-1 67.člen

(1) Davčna osnova je dohodek iz oddajanja premoženja v najem, zmanjšan za stroške vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja, če jih v času oddajanja premoženja v najem za navedeno premoženje plačuje najemodajalec. Davčna osnova se ne zmanjša za stroške vzdrževanja, ki ohranja uporabno vrednost kmetijskega ali gozdnega zemljišča.

(2) Kadar zavezanec, ki dosega dohodek z oddajanjem premoženja v najem, ne uveljavlja stroškov po prvem odstavku tega člena, lahko uveljavlja normirane stroške v višini 20% od dohodka, doseženega z oddajanjem premoženja v najem.

Odgovori