storitev iz tujine

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
breskvica50
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 22 Mar 2015, 11:43

storitev iz tujine

Odgovor Napisal/-a breskvica50 » 22 Mar 2015, 11:52

Pozdravljeni! Potrebujem Vašo pomoč, računovodja , ki mi je prej svetoval je žal preminil.
samostojni podjetnik na Madžarskem mi je opravil storitev lektoriranja. Za delo je izstavil račun. Zanima me kakšna je moja obveznost do DURS-a? Ali moram vpisati v obrazec DDV-O in pod katero vrstico?
Ni mi jasno zakaj moram jaz plačati davek za delo, ki je bil meni strošek? Samostojni podjetnik na Madžarskem ima enak status kot jaz - ni davčni zavezanec.

Po plačilu davka kam to knjižiti v KPO?

Hvala za razjasnitev primera.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: storitev iz tujine

Odgovor Napisal/-a slovan » 22 Mar 2015, 12:00

Torej: izvajalec storitve ni zavezanec za njihov DDV (ni davčni zavezanec); tudi vi niste zavezanec za DDV (sicer sprašujete kam vpisati v obrazec DDV)?

Ali ste v drugačni "poziciji"?

lp

breskvica50
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 22 Mar 2015, 11:43

Re: storitev iz tujine

Odgovor Napisal/-a breskvica50 » 24 Mar 2015, 08:39

Tako je: izvajalec storitve ni davčni zavezanec, toda ima EU davčno številko (VAT number), enako jaz (je pogoj za sodelovanje s tujino). Na davčno vsak mesec oddam poročilo o izdanih računih za tujino (v glavnem jaz izdajam račune njim). tokrat je bila situacija drugačna: pri delu je bila potrebna lektura, ki so jo opravili v tujini in za to izstavili račun. Torej račun sem dobila jaz in sem ga tudi poravnala. Kam to vpisati v poročilo ki jo mesečn oddajam na DURS?

v primeru obrnjene obdavčitve, to mora pisati na računo - le-to pa ni navedeno.

Odgovori