Akontacija dohodnine, normiranec

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
lelsner
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Maj 2017, 13:47

Akontacija dohodnine, normiranec

Odgovor Napisal/-a lelsner » 11 Maj 2017, 13:54

Pozdravljeni,
februarja 2017 sem zagnal popoldanski s.p. Rečeno mi je bilo da bom na edavkih videl vse, kar bom dolžan državi. In res prispevki se mi lepo pojavljajo (zdravstveni in pokojninski prispevki), tako da sem vse poravnal. Težava je pri akontaciji dohodnine, ker v knjigovodski kartici ni vidna. Je to normalno?

Glede na to da sem odprl s.p. februarja, plačam akontacijo do 10.4. za januar-marec (plačati moram 80€) ali do 10.5. za februar-april?

No problem je ker nisem plačal ne eno ne drugo, ker v edavkih ni vidno da sem karkoli dolžan. =( Prosim za pomoč, nebi rad plačeval nepotrebnih obresti. Hvala.

lelsner
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Maj 2017, 13:47

Re: Akontacija dohodnine, normiranec

Odgovor Napisal/-a lelsner » 12 Maj 2017, 10:09

Noben ne ve? :(

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Akontacija dohodnine, normiranec

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Maj 2017, 10:18

Ob vpisu v poslovni register (oziroma najkasneje v 8 dneh po vpisu pričetka poslovanja) se davčnemu organu oddali obrazec Izračuna akontacije dohodnine/davka iz dejavnosti. Glede na višino obdavčljive osnove so akontacije lahko trimesečne ali mesečne (preseganje davka 400€) in to je razvidno iz tega obrazca. Če ste pričeli s poslovanjem v začetku februarja oziroma vsaj v prvi polovici potem je prva akontacija januar/februar-marec, ki ste jo bili dolžni plačati do 10.4.....naslednja akontacija pa za obdobje april-junij, plačilo do 10.07. itd. Torej akontacije se nanašajo na trimesečje (jan-marec; april-junij; julij-september; oktober-december).
Ne glede na to, da na vaši davčni kartici še ni tega podatka plačajte akontacijo, po plačilu pa boste na njej videli ali so vam obračunali tudi zamudne obresti za nepravočasno plačilo.

lp

lelsner
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Maj 2017, 13:47

Re: Akontacija dohodnine, normiranec

Odgovor Napisal/-a lelsner » 12 Maj 2017, 11:56

Hvala, bom plačal takoj zdaj.

lelsner
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Maj 2017, 13:47

Re: Akontacija dohodnine, normiranec

Odgovor Napisal/-a lelsner » 15 Maj 2017, 11:57

Takole se mi je zdaj izpisala knjigovodska kartica:
Slika

Čudno, glede na to da smo že maja, plačati bi pa moral aprila?

eberis
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 16 Nov 2017, 08:50

Re: Akontacija dohodnine, normiranec

Odgovor Napisal/-a eberis » 16 Nov 2017, 08:56

Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje in bi bil zelo hvaležen odgovora.

31.8.2017 je bil moj s. p. izbrisan iz poslovnega registra, konec oktobra (cca. 25. 10. 2017 sem oddal poročilo poslovanja preko sistema edavki.)

Sedaj, ko vstopim v edavke, vidim, da imam cca. 91 eur preveč plačane akontacije dohodnine. To bo torej vrnjeno na moj osebni račun, glede na to da sem poslovnega vmes že zaprl?

Sploh bo izplačano? Če bo, kdaj bo?

Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.

Edi

Odgovori