Uvoz igral in DDV

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Igralko
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 Avg 2017, 18:09

Uvoz igral in DDV

Odgovor Napisal/-a Igralko » 10 Avg 2017, 18:17

Pozdravljeni.

Iz Danske sem uvozil nekaj otroških igral. Danci so me pri tem spraševali po VAT number. Ker nisem davčni zavezanec, številke nisem posredoval in na Danskem sem plačal +25% DDV. Sem ravnal pravilno ali pa bi lahko sporočil svojo matično številko in nato v Sloveniji plačal 22% DDV?

Hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Uvoz igral in DDV

Odgovor Napisal/-a slovan » 11 Avg 2017, 08:57

Ker niste zavezanec za DDV v Sloveniji (nimate identifikacijske številke za DDV), vam je vaš dobavitelj pravilno obračunal njihov DDV. Matična številka podjetja se ne uporablja pri obračunu DDV, za DDV morate pridobiti identifikacijsko številko za DDV. Ta je obvezna, če obdavčljiv promet v obdobju enega leta presega znesek/ali bo presegel znesek 50.000€.

Kolikor boste imeli teh nabav več, velja razmisliti vsaj o registraciji za DDV za pridobitve blaga v EU do višine 10.000€. V tem primeru vam dobavitelj ne obračuna njihovega DDV, temveč vi opravite samoobdavčitev po stopnji, ki velja v Sloveniji.

Zakon o davku na dodano vrednost:
79. člen
(identifikacijska številka za DDV)
(1) Davčni organ mora s posamično identifikacijsko številko za DDV identificirati naslednje osebe:
b) vsakega davčnega zavezanca ali pravno osebo, ki ni davčni zavezanec, ki opravi pridobitev blaga, ki je predmet DDV v skladu z 2. točko prvega odstavka 3. člena tega zakona, in vsakega davčnega zavezanca ali pravno osebo, ki ni davčni zavezanec, ki se v skladu s tretjim odstavkom 4. člena tega zakona odloči, da so njegove pridobitve znotraj Unije predmet DDV;

4. člen
(2) Točka d) prvega odstavka tega člena se uporabi le, če sta izpolnjena naslednja pogoja:
a) da skupna vrednost pridobitev blaga znotraj Unije v tekočem koledarskem letu ne preseže zneska 10.000 eurov in
b) da skupna vrednost pridobitev blaga znotraj Unije v preteklem koledarskem letu ni presegla zneska iz prejšnje točke.
(3) Znesek iz drugega odstavka tega člena pomeni skupno vrednost pridobitev blaga znotraj Unije, brez DDV, ki ga je treba plačati ali je bil plačan za blago v državi članici, iz katere je bilo blago odposlano ali odpeljano.


lp

Igralko
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 Avg 2017, 18:09

Re: Uvoz igral in DDV

Odgovor Napisal/-a Igralko » 11 Avg 2017, 10:27

Najlepsa hvala za hiter odgovor. V kolikor bodo sla narocila navzgor, bom uredil vse potrebno za status davcnega zavezanca.

Odgovori