Neresnični podatki na računu

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
zanaja
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 02 Dec 2017, 18:20

Neresnični podatki na računu

Odgovor Napisal/-a zanaja » 02 Dec 2017, 18:27

Spoštovani,

Ali moram plačati račun v katerem je navedeno neresnično obračunsko obdobje?
Imam težavo s ponudnikom internetnih storitev. Aprila letos smo se odločili, da bomo zamenjali ponudnika internetnih storitev. Pri starem sem se pozanimal, pod kakšnimi pogoji jih lahko zapustimo. Povedali so mi, da moram spoštovati enomesečni odpovedni rok, potem pa lahko prekinem pogodbo. To sem tudi storil in od Junija letos smo bili priklopljeni na novega operaterja.
Do začetka novembra s starim operaterjem nisem imel nobenih stikov in od njega tudi nisem prejemal računov. V začetku novembra pa sem dobil račun v katerem mi za obračunsko obdobje 01.10. 2017 – 31.10.2017 zaračunajo € 240.00 SZU za mesečno naročnino. Ker v navedenem obračunskem obdobju od nekdanjega operaterja nisem dobil nobene storitve ali česar koli drugega, sem račun zavrnil z omenjeno utemeljitvijo. Račun so mi poslali nazaj in dejali, da naj bi to bilo za plačilo nekih preteklih pogodbenih obveznosti zaradi prezgodnje prekinitve pogodbe. Res sem pogodbo predčasno prekinil, vendar je to bilo v juniju in ne v oktobru.
Ali moram račun, ki navaja neresnično obračunsko obdobje plačati? Kot sem se pozanimal, je navajanje neresničnih podatkov v računu prepovedano in celo kaznivo. Mislim, da je takšno izdajanje računov tudi v nasprotju z določili ZDDV. Menim, da mi mora operater na računu jasno in nedvoumno navesti, kaj mi zaračunava in za katero obdobje.
Lepo prosim za pomoč, saj mi operater sedaj že grozi z izvršbo.
Hvala za prijaznost in pomoč.
Matjaž

ajnos
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 577
Pridružen: 20 Sep 2004, 16:19
Kraj: Ljubljana

Re: Neresnični podatki na računu

Odgovor Napisal/-a ajnos » 04 Dec 2017, 15:51

Po ZDDV-1 moraš opravljeno storitev ali dobavo blaga zaračunati v tistem mesecu, v katerem si ga opravil. Sicer moraš narediti samoobdavčitev in plačati zamudne obresti.
Ampak vi mate problem drugje. Obesili ste se na navajanje neresničnih podatkov (natančneje obračunskega obdobja). V kolikor ste imeli v naročniškem pogodbenem razmerju navedeno kazen za predčasno prekinitev oz. ste vzeli aparat po subvencionirani ceni, morate ob predčasni prekinitvi plačati pogodbeno kazen. Čemur je naveden znesek podoben. Operater pa ima določeno obdobje čas, da vam to zaračuna. Zastaranje po obligacijskem je 3 ali 5 let.

Odgovori