Popoldanski S.P.

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
salabajs
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 09 Jun 2014, 12:00

Popoldanski S.P.

Odgovor Napisal/-a salabajs » 16 Maj 2019, 18:24

Pozdravljeni!

Ker mi področje ni blizu, prosim za informacije (čimbolj preprosto a točno in aktualno). V kolikor tema ni na pravem mestu, prosim moderatorja, da jo prestavi.

Skratka zanima me kakšne so obveznosti in omejitve glede popoldanskega S.P.-ja.
Sem zaposlen za polni delovni čas, zanima me če odprem dopolnilno dejavnost.

Mogoče kar po točkah, da se lažje odg pripišejo..

1) Kolikšni so prispevki? So vsak mesec fiksni/enaki?
2) Je omejitev mesečnega prometa (€ prihodki/odhodki)?
3) Obstaja omejitev števila izdanih računov? Prejetih?
4) Kako je z dohodnino? Sedaj sem nekaj € dobil nazaj; bi pa verjetno dopolnilna dejavnost pomenila, da bi se to spremenilo in bi moral plačati.
5) V primeru, da se mi pogodba (redna služba) prekine, kakšna je situacija glede na to, da imam s.p. odprt? (pa nekaj mesecev borze mi pripada).

Hvala za vse informacije!

Lep dan

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1570
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: Popoldanski S.P.

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 17 Maj 2019, 06:58

1. Prispevki se plačujejo vsak mesec enako, in sicer prispevek za PIZ v znesku 33,90 eur, prispevek za ZZ v znesku 35,53 eur. Sprememba je višine prispevkov je običajno vsakega 1.aprila v novem letu.
2. Ni mesečne omejitve prometa.
3. Ni mesečne omejitve prejetih in izdanih računov.
4. V dohodnino se vam všteva ves dohodek, ta iz redne zaposlitve in ta iz poslovanja dopolnilne dejavnosti. Dohodek se vam obdavči po dohodninski lestvici.
5. V primeru, da prekinete delovno razmerje, spremenite popoldanski s.p. v redni s.p.. Ni možnosti, da prejemate nadomestilo iz zavoda in imate popoldanski s.p.. Ali ga zaprete ali pa registrirate redni s.p..
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

l.tana
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 103
Pridružen: 09 Okt 2004, 09:29
Kraj: Slovenia

Re: Popoldanski S.P.

Odgovor Napisal/-a l.tana » 17 Maj 2019, 08:04

4. V primeru da ste normiranec, se dohodek iz popoldanskega s.p.-ja ne prišteva k davčni osnovi iz zaposlitve, ampak se plača davek posebej
več o tem na tej strani
***
Kaj se pa vam bolj splača - normalna obdavčitev ali biti normiranec, pa boste morali sami ugotoviti. Sami najbolj veste koliko prihodkov in stroškov boste imeli.

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: Popoldanski S.P.

Odgovor Napisal/-a Nina » 17 Maj 2019, 14:26

l.tana, hvala, ker ne delite objav na konkurenčne portale
https://www.racunovodja.com/iskanje.asp ... normiranci

salabajs
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 09 Jun 2014, 12:00

Re: Popoldanski S.P.

Odgovor Napisal/-a salabajs » 17 Maj 2019, 18:07

Hvala vsem, ki ste se odzvali.

5) Torej v primeru, da bi ostal brez redne zaposlitve obstaja dve opciji. Popoldanki s.p. spremenim v polnega ali pa zaprem popoldanski s.p. - verjetno bi v slednjem primeru potem lahko koristil borzo. Si pa seveda brezposeln.

4) Me malo bolj zanima. Mogoče mi lahko kakšne primere s številkami podaste.
Tudi normiranec/ne-normiranec mi ni najbolj jasen. Kolikor vem (pa lahko da niso točne informacije - prosim popravite in dopolnite), če nisi normiranec, na računu ne navajaš DDV. Potem pa konec leta plačaš neki znesek?! (ki je lahko visok).
Če si normiranec pa sproti plačuješ davek?! :) (ne vem kako je potem če konec leta kaj mora še urejati/plačati)

V popoldanskem s.p.-ju bi najverjetneje bili sami prihodki.

Odgovori