Upoštevanje vhodnega DDV - plačana realizacija

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Upoštevanje vhodnega DDV - plačana realizacija

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 01 Jul 2009, 22:21

Podjetnik se vključi v sistem DDV po plačani realizaciji. ĆRačun zavezanca je prejel pred dodelitvijo identifikacijske številke za namene DDV, plačal pa po tem datuu. Ali se ta račun upošteva ali ne? Datum prejema je prej, plačilo pa po datumu pridobitve ID?

Oseno menim da ne, ker je datum prejema ni v pravem obdobju.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

ors
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 426
Pridružen: 26 Mar 2009, 11:18

Odgovor Napisal/-a ors » 02 Jul 2009, 08:55

Tudi jaz mislim da ne, ker je račun prejet pred datumom, ko je postal ID zavezanec
Lp

febo
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 744
Pridružen: 12 Avg 2003, 10:48
Kraj: Pomurje

Odgovor Napisal/-a febo » 02 Jul 2009, 09:57

V trenutku dobave blaga oz. opravljene storitve ni bil vključen v sistem DDV, zato nima pravice uveljavljati vstopni DDV, neodvisno od tega ali obračunava DDV po plačani oz. fakturirani realizaciji.

Lp :sklovn: :sklovn: :sklovn:

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 02 Jul 2009, 10:42

febo, napaka.

Imela sem tak primer lani spomladi.

Pojasnilo davčne je bilo, da se DDV lahko odbijo glede na datum prejema listine in je zato ta datum merodajen. Se pravi če vstopiš v sistem DDV lahko odbijaš vse račune, ki si jih PREJEL od dnev vstopa v sistem ne glede na to kdaj je bila storitev opravljena.

Tudi davčna išpekcija glede tega nima pripomb.

Kako je pa to pri sistemu plačane ralizacije pa ne vem, ker še nisem imela takšenga primera. Menim pa da je isto.

Povprašajte na DURS.

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 02 Jul 2009, 11:02

52 r. člen Zakona o DDV

4. točka:

4) Davčni zavezanec iz prejšnjega odstavka, ki začne uporabljati posebno ureditev po plačani realizaciji, ne sme obračunati DDV od plačil, ki jih prejme za dobave blaga oziroma storitve, ki jih je opravil pred identifikacijo za namene DDV, ali uveljavljati odbitka vstopnega DDV za plačila, ki jih izvrši v zvezi z dobavo blaga in storitev, ki so mu bile opravljene pred identifikacijo za namene DDV.

Mislim, da je v tem primeru zakon jasen.

febo
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 744
Pridružen: 12 Avg 2003, 10:48
Kraj: Pomurje

Odgovor Napisal/-a febo » 02 Jul 2009, 11:09

MG, to pomeni da ni napake in zavezanec ne sme uveljavljati vstopni DDV.

LP :sklovn: :sklovn: :sklovn:

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 02 Jul 2009, 11:23

Hvala. Torej sem praviloma sklepal, da je poleg datuma plačila pomemben tudi datum prejema. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 02 Jul 2009, 11:49

febo pri normalni ureditvi lahko odbijate po datumu prejema. Pri ureditvi po plačani realizaciji pa zakon določa kot sem napisala.

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 02 Jul 2009, 17:39

Febo ima popolnoma prav. lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Jul 2009, 09:44

Sedaj me zanima le še malenkost - gre za mojo stranko - vključila se je v sistem DDV prek spleta, v obrazcu za prijavo ni bilo "rubrike" načina (po plačani realizaciji), odločbo je že prejela - tudi iz njenem obrazci za oddajo na e-davkih ni dodane priloge A.

A bi stranka morala polsati posebej zahtevek za način obračuna po plačani realizaciji? Če je to potrebno poslati naknadno, bo verjetno ta način potrebno upoštevati od datuma prejema nove odločbe?

PS.: Siser je stranka (upam) že klicala svojo referentko, a ker se najina dopusta ravno "križata" ne moreva priti sedaj v kontakt. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 20 Jul 2009, 12:34

Najmanj 15 dni pred začetkom novega davčnega obdobja se pošlje obvestilo, ki ga najdete na strani DURS-a. DURS ne pošilja odločbe o tem. Ker ste že v zamudi za avgust, boste posebno ureditev lahko uporabljali šele od 01.09.2009 dalje.

Mirjana

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Jul 2009, 13:03

Hvala, bom pa počakal, da seetudi moja stranka vrne z dopusta in izvedel, kaj se je dogovorila z referentko, klicala naj bi jo pred tednom. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori