DDV po 1.1.2010

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
anman
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 07 Feb 2008, 16:46

Re: DDV po 1.1.2010

Odgovor Napisal/-a anman » 12 Jan 2010, 15:11

Pozdravljeni,
preko sitema e-Davki sem poskušal oddati "Obvestilo o začetku/prenehanju dobav blaga ali storitev, za katere je prejemnik plačnik DDV", vendar mi je javilo le napako, in sicer: "Elektronski obrazec ni na voljo za izbrano obdobje. Prosimo, da se o načinu oddaje pozanimate na ustreznem davčnem uradu oziroma izpostavi." Očitno zadeva še ne deluje. Spet bodo zadnji dnevi stresni - kot vedno.

Me pa zanima kako je z oddajanjem "Poročila o dobavah (76.a člen)". Ukvarjam se s predelovanjem odpadkov in posledično me nova zakonodaja o mehanizmu obrnjene davčne obveznosti zadeva. Sem pa le vmesni člen v verigi, torej posrednik. Če prav razumem, sedaj ne bom jaz plačnik davka, ampak bo prejemnik. To torej pomeni, da jaz izpolnim poročilo o dobavah za katere je prejemnik plačnik DDV. Toda, kaj pa v primeru, ko tudi prejemnik še ni zadnji "v verigi". Jaz npr. zberem odpadke, jih predam večjemu zbiralcu, šele ta pa jih preda končnemu uporabniku - np. livarni.

Ali to pomeni, da Poročilo izpolnim jaz in navedem prejemnika kot plačnika davka. Nato pa bo tudi prejemnik izpolnil to poročilo in navedel naslednjega prejemnika kot plačnika davka. Težavo imam z razumevanjem, da izpolnim "poročilo od dobavah za katere je prejemnik plačnik DDV", čeprav tudi prejemnik (če prav razumem) ne bo plačal DDV.

Hvala za odgovor in razjasnitev težave.
Lep pozdrav

zlata ribica
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 103
Pridružen: 08 Nov 2006, 14:58

Re: DDV po 1.1.2010

Odgovor Napisal/-a zlata ribica » 12 Jan 2010, 22:12

Ta DDV in obrnjena davčna obveznost me je čisto zmedla. Bolj berme "X" in pojasnila davčne, manj mi je jasno. Proizvajamo opremo (del) za kotlarne in potem to opremo včasih naši delvci tudi zmontirjo. OK oprema je klasičen DDV 20% za firme. Kako pa je z montažo? Ali to spada med gradbeno dejavnost, saj sem zasledila,da je tudi inštalacija ogrevaja poleg? Moramo stroške montaže na računu prikazati ločeno in upoštevati 76 a člen ali je lahko montaža upoštevana že v ceni opreme v stilu "Izdelava, dobava in montaža"? Ali pa to sploh ne spada v gradbena dela, saj montažo opravljamo občasno?

Hvala in lp

bana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 428
Pridružen: 17 Sep 2004, 14:40
Kraj: Slovenia

Re: DDV po 1.1.2010

Odgovor Napisal/-a bana » 21 Jan 2010, 15:55

Me kar malo veseli, čeprav to ni lepo, da ima še kdo težave z razumevanjem novega DDV-ja.

že cel dan namreč študiram 30.d člen,( opravljanje storitev osebam, ki niso davčni zavezanci in imajo sedež zunaj Skupnosti) in mi še zdaj ni jasno kaj to pomeni. Se pravi, če bomo zaračunali Američanu npr., odvetniške storitve, je to v Sloveniji neobdavčen promet oz. je obdavčen po kraju prejemnika storitve, čeprav ni tako napisano, sem zadevo tako razumela. Potem pa pride grozljivka v obliki 30 e. člena , kjer se minister lahko odloči za nekaj, kar sploh ne razumem, predvsem tiste alineje v Sloveniji, zunaj Skupnosti .....

30.e člen

(1) Minister, pristojen za finance, lahko z namenom izogibanja dvojnemu obdavčevanju, neobdavčevanju ali izkrivljanju konkurence določi, da se za storitve iz 25., 30.b in 30.d člena tega zakona, razen za elektronske storitve, ki so opravljene osebam, ki niso davčni zavezanci in ki nimajo sedeža v Skupnosti, šteje, da je kraj opravljanja storitev, ki bi bil v skladu z navedenimi členi:

– v Sloveniji, zunaj Skupnosti, če se te storitve dejansko uporabijo in uživajo zunaj Skupnosti;

– zunaj Skupnosti, v Sloveniji, če se storitve dejansko uporabijo in uživajo v Sloveniji.

(2) Če so storitve telekomunikacij ter storitve radijskega in televizijskega oddajanja iz točk i) in j) prvega odstavka 30.d člena tega zakona opravljene osebam, ki niso davčni zavezanci, imajo pa sedež ali stalno oziroma običajno prebivališče v Sloveniji, je kraj opravljanja storitev Slovenija, če te storitve opravi davčni zavezanec s sedežem zunaj Skupnosti.«.

Pa kje pa to minister objavi?


meni se danes že malo meša, še tisto kar sem včasih mislila da vem, danes vem da nimam pojma in če ta, ki je ta zakon napisal razume kaj je napisal ali pa prevedel, potem kapo dol,

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV po 1.1.2010

Odgovor Napisal/-a slovan » 22 Jan 2010, 13:24

bana napisal/-a:Pa kje pa to minister objavi?
Dodatna "posebna pravila" objavi minister v Pravilniku o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost - to so pravila dejanske rabe in užitka, ki so navedena v 29. členu pravilnika (PREVOZ blaga). Če se tam najdete, se ravnate po kriterijih zapisanih v pravilniku, sicer pa velja splošno pravilo obdavčitve storitev iz 25. člena.

30.d člen so navedene storitve, ki so opravljene osebam, ki niso davčni zavezanci in nimajo sedeža v Skupnosti: storitve odvetnikov spadajo med te storitve, zato se določi kraj obdavčitve teh storitve: kraj, kjer ima prejemnik storitve svoj sedež.

Zmedeno res, ni kaj!

lp

bana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 428
Pridružen: 17 Sep 2004, 14:40
Kraj: Slovenia

Re: DDV po 1.1.2010

Odgovor Napisal/-a bana » 22 Jan 2010, 17:28

Slovan, najlepša hvala za pomoč. Sama sem tudi tako mislila, vendar mi na nek način ni logično, da so te storitve obdavčene po kraju prejemnika storitve in da država ne pobere tega davka. Gre pa za denacionalizacijske pravde, katerih stroški se zaračunavajo tujcem, potem takem je zadeva (vsaj zaenkrat) neobdavčena, 29. člen pravilnika govori samo o prevozih in opravljanju telekomunikacijskih storitev.

Lep vikend

Apla
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 12 Mar 2010, 21:36

Re: DDV po 1.1.2010

Odgovor Napisal/-a Apla » 15 Mar 2010, 20:51

slovan napisal/-a:V zakonu piše tako
92. člen
(obdobje poročanja in predložitev rekapitulacijskega poročila)
(1) Rekapitulacijsko poročilo se sestavi za vsak koledarski mesec.
Opravljam prevajalske storitve tudi za tuje EU naročnike. Zdaj se bom moral "identificirati" pri DURS in mesečno poročati o opravljenih storitvah za tujce (EU). Nikjer ne piše, ali je potrebno z RP-O poročati tudi o mesecih, ko nimam nobenega takega računa za tujce. Naj oddam prazen obrazec? Ali kdo ve, kako je s tem?

dacer
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 341
Pridružen: 29 Dec 2008, 08:07

Re: DDV po 1.1.2010

Odgovor Napisal/-a dacer » 16 Mar 2010, 08:30

Če nimate dobav ali storitev ali popravkov za nazaj, RP-O ne oddate.
lp

janjavrt
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 21 Apr 2008, 22:49

Re: DDV po 1.1.2010

Odgovor Napisal/-a janjavrt » 16 Mar 2010, 19:47

Prejeli smo račun za elektro inštalacije - premestitev svetil (luči), montaža svetil, napeljava elektro-kablov, montaža vtičnic in stikal.
A spada to pod 76.člen, ali ne? Po mojem spada! A imam prav?

dknehtl
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 23 Mar 2007, 22:18

Re: DDV po 1.1.2010

Odgovor Napisal/-a dknehtl » 16 Mar 2010, 21:44

Imate prav to spada pod 76.a člen obrnjena davčna obveznost.
Lp

Odgovori