prefakturiranje gradbenih storitev

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ZDENKA ŠKALER
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 28 Jul 2003, 10:58
Kraj: BREŽICE

prefakturiranje gradbenih storitev

Odgovor Napisal/-a ZDENKA ŠKALER » 18 Feb 2010, 14:11

Zanima me ali tudi v primeru, da prefakturiramo gradbene storitve velja mehanizem obrnjene davčne obveznosti. Prejeli smo račun za obnovo fasade, ker pa je več lastnikov zgradbe, bomo gradbene storitve prefakturirali dalje, tudi DDV zavencem.

prosim za pomoč in lp
SUMA

TITA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 591
Pridružen: 27 Apr 2007, 01:46

Re: prefakturiranje gradbenih storitev

Odgovor Napisal/-a TITA » 18 Feb 2010, 20:21

Menim, da storitve le prefakturirate na posamezne lastnike v višini njihovih deležev in zaračunate predpisano stopnjo DDV. V vašem primeru nemorete uporabiti mehanizem obrnjene davčne obveznosti po 76.a členu ZDDV-1, namreč gradbeno storitev niste vi opravili, ste le naročnik storitev in ne izvajalec. Lp-TITA

dknehtl
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 23 Mar 2007, 22:18

Re: prefakturiranje gradbenih storitev

Odgovor Napisal/-a dknehtl » 18 Feb 2010, 22:42

Tudi mene zanima prefakturiranje gradbenih storitev ,izvajamo elektroinstalacije za stranko d.o.o za izvedbo telekomunikacij imamo podizvajalca kateri bo izdal račun nam , mi bomo izdali račun za naše delo ter njegovo končni stranki . Ali naš podizvajalac nam obračuna obrnjeno davčno
obveznost na njegovem računu in kasneje mi zaračunamo končni stranki tudi
obrnjeno davčno obveznost.
Se oproščam ,če sem se vmešala ampak toliko je še nejasnega .

TITA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 591
Pridružen: 27 Apr 2007, 01:46

Re: prefakturiranje gradbenih storitev

Odgovor Napisal/-a TITA » 19 Feb 2010, 00:51

Podizvajalec DZ z ID SI uporabi obrnjeno davčno obveznost (76. a člen), vi prav tako uporabite obrnjeno davčno obveznost (76. a člen) ob zaračunavanju gradbenih storitev investitorju - naročniku, ki je prav tako DZ z ID si številko. V vašem primeru je malo drugače, kot v prejšnjem -vi nastopate kot glavni izvajalec - ne kot posrednik posla. V primeru, da investitor-naročnik ni DZ bi mogli DDV zaračunati po predpisani stopnji. To je moje mnenje - vendar pripomnim lahko, da toliko nejasnosti in razpršenosti v predpisih ZDDV - še nikoli ni bilo - to je že *grozljivka* - ne ve se * ne kdo pije - ne kdo plača*. Mirno noč vam želim. Lp-TITA

ZDENKA ŠKALER
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 28 Jul 2003, 10:58
Kraj: BREŽICE

Re: prefakturiranje gradbenih storitev

Odgovor Napisal/-a ZDENKA ŠKALER » 19 Feb 2010, 07:53

Hvala za pomoč!

LP
SUMA

dknehtl
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 23 Mar 2007, 22:18

Re: prefakturiranje gradbenih storitev

Odgovor Napisal/-a dknehtl » 19 Feb 2010, 10:43

Hvala g.Tita v slogi je moč.
LP

uni
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1761
Pridružen: 12 Mar 2004, 20:29

Re: prefakturiranje gradbenih storitev

Odgovor Napisal/-a uni » 19 Feb 2010, 11:17

Tita,
na seminarjih in tudi po pojasnilih,navodilih Zveze...je rečeno drugače: da se tudi v primeru podizvajalca-oz.prefakturiranja teh storitve uporabi obrnjena davčna obevznost-če gre seveda za dva zavezanca z ID številko.

petra1975
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 142
Pridružen: 27 Nov 2007, 11:32

Re: prefakturiranje gradbenih storitev

Odgovor Napisal/-a petra1975 » 19 Feb 2010, 11:21

sem istega mnenja kot "UNI"

lp
lp
Petra

TITA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 591
Pridružen: 27 Apr 2007, 01:46

Re: prefakturiranje gradbenih storitev

Odgovor Napisal/-a TITA » 19 Feb 2010, 16:35

Spoštovani moji sotrpini - se v naprej opravičujem, če sem koga učila *krive vere* - ni to bil moj namen! Tudi jaz sem s strani DURS dobila odgovor kot sem ga posredovala *ga. Zdenki Škaler*. Moje vprašanje DURS je bilo sledeče vsebine: Jaz kot naročnik DZ z SI štev. nisem registriran po SKD 2008 za gredbeništvo skupine F, nisem izvajalec gradbenih storitev, nisem pa tudi upravnik, naročim v imenu lastnikov posl. ali stan. objekta, da nam opravi recimo obnovo fasade - izvajalec del po SKD gradbeništvo F/, ki je tudi DZ z SI štev.,nam to delo opravi, pošlje račun meni kot naročniku storitev v skladu 76. a člena (obrnjena davčna obveznost) t.j. brez DDV - jaz opravim samoobdavčitev in želim prefakturirati stroške na več lastnikov - kako naj postopam?* Odgovor je bil, ker nisem registrirana za dejavnost gradbeništva, nisem izvajalec storitev, tudi podizvajalec nisem - naj vsem lastnikom zaračunam DDV pri prefakturiranju. In tako sem tudi naredila - računa že od 10. januarja nisem nobenega prejela nazaj. Fakturirano je bilo tudi gospodarskim družbam, s.p. in fizičnim osebam. Zdaj pa res ne vem več, ali sem napačno postavila vprašanje, ali sem prejela napačen odgovor? Lepo prosim za več komentarjev in mnenj - da bi lahko čimprej odklonili dvome in pridobivali eni z drugim znanje. Hvala za razumevanje in en lp-TITA

Odgovori