Prisilna poravnava

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
anitam
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Kontakt:

Prisilna poravnava

Odgovor Napisal/-a anitam » 14 Dec 2010, 13:10

Lep pozdrav vsem in prosim za pomoč pri naslednji zadevi:

naš kupec je novembra šel v prisilno poravnavo, ki še ni pravnomočna. Prijavili smo terjatve na sodišče, v predlogu pp piše da bo poplačanih 60% terjatev, ostalo pa v 5 letih. Sedaj pa me zanima knjiženje:
- ali na popravek terjatev z dnem razglasitve prisilne poravnave knjižim vse terjatve ali le 40% katere sploh ne bodo plačane? ali dam samo tistih 60% ki naj bi bile poplačane?

- letos dam vse te terjatve ki so na popravku na davčno nepriznane odhodke-na kaj moram pazit v naslednjih letih pri sestavljanju DDPO ko bodo terjatve en del dokončno odpisane (po končani prisilni poravnavi), druge pa plačane po letih delno? na katere vrstice moram bit pozorna v obrazcu DDPO?

Hvala za odgovore!
LP, Anita

franca
Računovodja
Računovodja
Kraj: Mengeš

Re: Prisilna poravnava

Odgovor Napisal/-a franca » 14 Dec 2010, 21:40

Kakšen del boste dali na prevrednotovalni odhodek, se odločite sami. Jaz dam ponavadi 100%. Obračun DDPO pa zgleda takole:
leto 2010:
ves popravek 6.7
leto 2011 (po zaključeni prisilni poravnavi):
del terjatev, ki ne bo plačan (brez DDV): 7.2
DDV za del terjatev, ki ne bo plačan in za katerega ste naredili popravek: 2.4
po plačilu:
plačan znesek 2.4

Terjatve za zamudne obresti, ki še niso knjižene, poknjižite med prihodke šele, ko bodo plačane. Po zaključeni prisilni poravnavi in pred plačilom se z dolžnikom lahko zgodi še marsikaj.

zumi
Nov član
Nov član

Odgovor Napisal/-a zumi » 15 Dec 2010, 09:17

Živjo

Mene pa v tem kontekstu zanima, kako je z DDV-jem, če imam pri sebi pravnomočni sklep o potrditvi prisilne poravnave. Kako naredim popravek DDV-ja za te račune?
s tem se srečujem prvič in samo vem, da lahko obračunani DDV zahtevam nazaj, ali mi lahko kdo pomaga?
Hvala

lp

franca
Računovodja
Računovodja
Kraj: Mengeš

Odgovor Napisal/-a franca » 15 Dec 2010, 10:35

Popravek DDV vključite v obdobje, ko je bila prisilna poravnava potrjena. Račune, ki bodo delno plačani, za neplačani del vpišete z negativnim znakom, prav tako DDV iz tega. Če vam skupna obveznost (skupaj s tekočim obdobjem!) pride negativna, označite vračilo DDV. Dobite vrnjeno v 21 dneh po oddaji obračuna.

zumi
Nov član
Nov član

Odgovor Napisal/-a zumi » 15 Dec 2010, 10:39

najlepša hvala

anitam
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a anitam » 16 Dec 2010, 09:06