DDV-STEČAJ

Moderator: Mirko Zbačnik

snupi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 173
Pridružen: 19 Jan 2010, 12:57

DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a snupi » 10 Okt 2011, 11:47

Novi Zakon o DDV začne veljati 20.10.2011, mene pa zanima ali lahko popravljam DDV za podjetja v stečaju že za mesec september ali oktober.

Vem da velja samo za podjetja , ki so šla v stečaj po 01.01.2011, samo rabim potrditev za kateri mesec lahko popravljam DDV.

lp, Milena

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Okt 2011, 13:34

Povezava:
http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis ... _vrednost/

Zakon govori o DDV-ju v priznanih terjatvah, ki so bile prijavljene v stečajnem postopku. Kaj so priznane terjatve pa govori 67. člen zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolve.... (ZFPPIPP):
terjatev je priznana, če jo prizna upravitelj v skladu z 61.členom tega zakona in je ne prereka nihče od upinikov v skladu s 63. členom tega zakona.

lp

snupi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 173
Pridružen: 19 Jan 2010, 12:57

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a snupi » 10 Okt 2011, 13:48

Ma nič od tega nisem spraševala kaj ste mi odgovorili, jaz vse to poznam in če imam vse priznano, glede na novi zakon me zanima ali lahko DDV popravljam že za sseptember ali oktober 2011.
Upam da me razumete kaj sprašujem?.

lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Okt 2011, 13:58

zato pa imate povezavo na DURS, kjer vam piše kdaj smete vključiti v obračun DDV-ja.

Moj pristavek je le v tem, da je potrebno ločiti priznane terjatve od prijavljenih. Če vam je bilo to odveč, se opravičujem. Morebiti pa bodo to potrebovali drugi.

lp

snupi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 173
Pridružen: 19 Jan 2010, 12:57

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a snupi » 10 Okt 2011, 14:03

Slovan HVALA LEPA, prepovršno sem prebrala pojasnilo.

Zdaj razumem in res bo to tudi drugim v pomoč.

Lep dan

februar
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 58
Pridružen: 27 Avg 2008, 21:07

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a februar » 25 Okt 2011, 10:53

Lepo prosim, če mi kdo napiše kako se to potem poknjiži, popravek ddv, odpis terjatve, zmanjšanje prihodkov,...?
Hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Okt 2011, 18:21

Torej: imate priznano terjatev v stečajnem postopku, ki se je pričel v letu 2011:
- terjatev do kupca: 120/ = 12.000 ( v tem znesku je tudi 20%-ni DDV (2.000)
- zmanjšate terjatev /120 in vzpostavite terjatev do države 160/ oziroma zmanjšate obveznost do države iz naslova DDV-ja /storno 260...2,000

Kolikor pa ste pred tem že oblikovali popravek vrednosti terjatev (721/129): 160/769 ali pa /260 storno in /769....


V 39. členu sta nova odstavka, ki se nanašata na popravek DDV-ja:
»(4) Ne glede na prejšnji odstavek lahko davčni zavezanec popravi (zmanjša) znesek obračunanega in neplačanega DDV od vseh priznanih terjatev, ki jih je prijavil v postopku prisilne poravnave oziroma stečajnem postopku.

(5) Če davčni zavezanec naknadno prejme plačilo ali delno plačilo za opravljeno dobavo blaga ali storitev, v zvezi s katero je uveljavil popravek davčne osnove v skladu s prejšnjim odstavkom, mora od prejetega zneska, ki presega znesek nepopravljenega obračunanega DDV iz prejšnjega odstavka tega člena, obračunati DDV.«.



Zakon govori o popravku davčne osnove (5. odstavek), medtem ko se 4. odstavek nanaša na zmanjšanje zneska obračunanega in neplačanega DDV-ja od priznanih terjatev. Kar bi v bistvu pomenilo, da bo davčni zavezanec moral državi vrniti DDV od zneska terjatev, ki bodo poplačane iz stečajne mase.

lp

KAMILICA
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 151
Pridružen: 26 Avg 2009, 10:01

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a KAMILICA » 26 Nov 2012, 14:46

Pozdravljeni,

bi mi znal kdo pojasniti ali se potem na podlagi 4. odstavka 39. člena od priznanih terjatev zmanjša samo znesek ddv ( torej v obrazcu ddv polje 21 oz. 22), brez popravka davčne osnove.
Vprašanje se navezuje tudi na pojasnilo durs 4230-10018/2011-3, kjer je navedeno, da se davčna osnova zmanjša ob zaključku teh postopkov, saj je šele takrat znana višina poplačila.
Kakšen je potem celoten postopek od takrat, ko so naše terjatve priznane dalje.
Čisto sem zmedena, v Iksih namreč nisem zasledila, da naj bi se najprej zmanšal samo znesek ddv.
Lepo prosim za pomoč
lp

aj
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 706
Pridružen: 30 Jun 2004, 12:18

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a aj » 06 Dec 2012, 08:17

Če prav razumem; v prvem koraku smo pri postopku prisilne poravnave popravljali celoti DDV. Sedaj pa je znano poplačilo in sicer 50% v 4 letih. Vprašanje: Ali moramo sedaj, ko je prisilna potrjena in poplačilo znano, v celoti poravljati in plačati DDV za 50%, ali takrat, ko bomo dejansko dobili plačilo po letih. Hvala.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Dec 2012, 10:36

39. člen pravi tako:
(4) Ne glede na prejšnji odstavek lahko davčni zavezanec popravi (zmanjša) znesek obračunanega in neplačanega DDV od vseh priznanih terjatev, ki jih je prijavil v postopku prisilne poravnave oziroma stečajnem postopku.
(5) Če davčni zavezanec naknadno prejme plačilo ali delno plačilo za opravljeno dobavo blaga ali storitev, v zvezi s katero je uveljavil popravek davčne osnove v skladu s prejšnjim odstavkom, mora od prejetega zneska, ki presega znesek nepopravljenega obračunanega DDV iz prejšnjega odstavka tega člena, obračunati DDV.

Iz tega sklepam, da je potrebno popraviti DDV "navzgor", ko prejmemo plačilo.V večini primerov se prisilna poravnava kasneje spremeni v stečaj, tako da je logično, da se popravek prvotno že popravljenega DDV-ja opravi, ko je terjatev ali delno poravnava v prisilki ali dobimo karkoli iz stečajne mase.

lp

aj
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 706
Pridružen: 30 Jun 2004, 12:18

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a aj » 06 Dec 2012, 11:07

A pomeni, da naj popravljam DDV od vskega dejanskega nakazila, ki ga bomo dobili; 1/4 v 2013, 1/4 v 2014...
Ali vse takoj ob potrjeni prisilni 50%.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV-STEČAJ

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Dec 2012, 11:37

Glejte, zakon govori ko prejmete plačilo. Ko je bila potrjena prisilna poravnava, so vam terjatve zmanjšali za 50%. Ker ste popravljali v celoti DDV (100%), ko je bil objavljen končni seznam potrjenih terjatev, sedaj ob sprejemu prisilne poravnave za tistih "odpisanih" 50% ne naredite nič.
Preostali DDV pa boste popravili takrat, ko/če boste prejeli plačilo (v letu 2013, 2014..)

lp

Odgovori