Olajšava za raziskave in razvoj

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
tac
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 03 Feb 2006, 13:25
Kraj: Ajdovščina

Olajšava za raziskave in razvoj

Odgovor Napisal/-a tac » 19 Mar 2012, 14:50

Zanima me, ali je možno uveljavljati pri obračunu DDPO kot olajšavo za raziskavo in razvoj, razvoj novega izdelka? Izdelek smo izdelali v lastni režiji in seveda pri tem porabili veliko delovnih ur kot tudi materiala.

Za vsakršno pomoč oz. razlago se zahvaljujem! :)
Tatjana

tac
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 03 Feb 2006, 13:25
Kraj: Ajdovščina

Re: Olajšava za raziskave in razvoj

Odgovor Napisal/-a tac » 20 Mar 2012, 07:12

Lepo prosim za vsakršno pomoč!! :?
Tatjana

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Olajšava za raziskave in razvoj

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Mar 2012, 15:49

Predlagam vam, da si podrobno ogledate Pravilnik o uveljavljanju davčnih olajšav za vlaganja v razvoj ..(Ur.l.RS 138/06). Glede na to, da poznate naravo postopka/razvoja izdelka, boste tudi lažje sami ugotovili ali gre za opredelitev notranje razvojne dejavnosti ali ne. Forum vam bo pri tem težko pomagal.

V prilogi 3 tega pravilnika je definicija: če je glavni cilj neke dejavnosti (npr. notranja raziskovalna dejavnost ali notranja razvojna dejavnost) nadaljnja tehnična izboljšava proizvoda ali procesa, potem ta dejavnost sodi v RR. Če pa proizvod, proces ali pristop v bistvu že obstaja in so glavni cilj razvoj trga, brezhibno tekoča proizvodnja, boljši sistem nadzora in podobno, potem to ni več RR.

lp

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: Olajšava za raziskave in razvoj

Odgovor Napisal/-a vesnak » 30 Mar 2015, 04:22

imam problem pri izpolnevanju obračuna davka od dohodka pravnih oseb in sicer:

družba je uveljavljala olajšavo za RR pod zap.št. 15.6 obračuna.

potem pa sem vnesla še tudi olajšavo za računalniško opremo pod zap.št. 15.8 - po 55.členu ZDDPO, pa mi silvester javlja nekritično napako, češ, da ne morem za isto investicijo uveljavljati dvakrat olajšavo (enkrat RR in drugič še pod inv.olajšavo za opremo; dejstvo je, da računalniške opreme nismo upoštevali med olajšavami pri projektu RR; torej bi v našem primeru to olajšavo uveljavljali le enkrat.

ali lahko oddam, pa čeprav mi bo javljalo nekritično napako? bi morala oddati zraven kakšno prilogo?

Odgovori