Zapiranje firme

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
jana07
Začetnik
Začetnik
Kraj: Slovenia

Zapiranje firme

Odgovor Napisal/-a jana07 » 16 Mar 2017, 11:07

V letu 2010 smo ustanovili d.o.o. z ustanovitvenim kapitalom 7.500 eur. Sta dva lastnika, ki sta kasneje vložila še stvarne vložke - zemljišča. Na teh zemljiščih so bile zgrajene vrstne hiše - dvojčki. Zadnja je bila prodana letos, plačilo pričakujemo konec marca. Ostal pa je kos zemljišča, ki ne pripada nobeni od zgrajenih enot. Tega bi ob zapiranju vrnili
lastniku v naravi, gre za cca 100m2, Kako to izvesti?

Pojavlja pa se mi še eno vprašanje. Zaradi slabega poslovanja v preteklih letih, je izguba dosegla skoraj 1/3 stvarnega vložka, ustanovni kapital pa je ostal nedotaknjen.

Zanima me, kakšne davke bomo morali plačati ob zapiranju firme. Ostalo bo nekaj osnovnih sredstev - računalnik, tiskalnik in kosilnica in denarna sredstva na računu. Terjatve in obveznosti bodo zaprte, materiala in zalog blaga oz. ni.

Prosim za pomoč.
jana07

jana07
Začetnik
Začetnik

Re: Zapiranje firme

Odgovor Napisal/-a jana07 » 20 Mar 2017, 09:48

A mi lahko kdo pomaga, prosim ?
jana07

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Mar 2017, 10:28

jana07 napisal/-a:
16 Mar 2017, 11:07
Pojavlja pa se mi še eno vprašanje. Zaradi slabega poslovanja v preteklih letih, je izguba dosegla skoraj 1/3 stvarnega vložka, ustanovni kapital pa je ostal nedotaknjen.
Ustanovni kapital je po vaših podatkov nespremenjen, to je 7.500€. Hkrati pa navajate, da sta družbenika vložila še stvarni kapital?? Kot kaj? Kot povečanje osnovnega kapitala???? Kot naknadna vplačila??? Kot presežek vplačanega kapitala????

Ob zapiranju firme, ko so poravnane vse obveznosti do zaposlenih in drugih (po vaših podatkih ostanejo le sredstva na aktivi in kapital na pasivi-predpostavljam), se sredstva v materialni obliki ali v denarni obliki vrnejo kot vračilo kapitala lastnikom: zemljišče in druga osnovna sredstva ter denar. To pomeni, da bo tudi omenjeno zemljišče predstavljalo vračilo kapitala družbe. Kolikor pa tega ne želite, pa zemljišče lahko prodate le enemu lastniku po ocenjeni vrednosti.

Ob zapiranju firme (ko bo pravnomočna odločba o izbrisu) oziroma po določenem času boste davčnemu organu predložili davčni obračun. Na podlagi davčnega obračuna boste tudi ugotovili kakšne je davčna obveznost za podjetje. Lastniki pa bodo morali vložiti napoved za odmero davka na dobiček iz kapitala.

lp

jana07
Začetnik
Začetnik

Odgovor Napisal/-a jana07 » 20 Mar 2017, 12:54

Hvala, ste mi res pomagali.
jana07

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost