Pridobitna - nepridobitna dejavnost

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Pridobitna - nepridobitna dejavnost

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 18 Feb 2008, 22:32

Vodim lovsko društvo. In glede PRAVILNIKA o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti, objavljenega v UL 109/2007 razumem kot nek napotek, kaj je pridobitno in kaj nepridobitno. Dejansko je po tem vse pridobitno, razen članarin in donacij.

Mislim, da je malce ohlapna nevedba "praviloma" pred navajanjem dohodkov, ki so pridobitna dejavnost.

Kako vi po tem pravilniku razumete opravljanje nepridobitno dejanost? Kolikor je izdan račun, je to pridobitno. Društvo nastopa na trgu, a predvsem zaradi financiranja svoje dejavnsoti, ki je v lovskem društvu specifično. Nekako me bega 1. odstavek 9. člen ZDDPO-2 , "1. je v skladu s posebnim zakonom ustanovljen za opravljanje nepridobitne dejavnosti", - a ni lovsko društvo namenjeno nepridobitni dejavnosti?

In da ne pozabim na 25. člen Zakona o društvih.

Ne vem pa, kako bi razdelil glede to stroške društva (izračun po "ključu"?)?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 19 Feb 2008, 07:09

Podobno vprašanje sem postavila že jaz, v neki drugi temi; pa ni bilo nobenega odgovora. Upam, da se bo tukaj našel kateri.

Ker nekaj let nisem delala za društva, nisem najbolj na tekočem. Glede na to, da se pravilnik uporablja od 1.1.2008, me zanima naslednje:
- dotacije se v letu 2007 še smatrajo kot nepridobitni prihodki?
- ali je že v letu 2007 potrebno opredeliti stroške na pridobitne in nepridobitne?

Pred kratkim sem bila na seminarju, kjer so opozarjali, da so nepridobitne samo prave članarine - tiste ko člani nimajo nobenih ugodnosti. Skoraj v vseh društvih pa imajo člani določene ugodnosti:
telovadnico lahko najamejo po ugodnejši ceni, popuste pri svetovanjih, nabavi gradiva ipd. skratka imajo popuste in razne ugodnosti.

Glede delitve stroškov pa niso povedali nič pametnega - v bistvu nekaj takega, da naj najprej porabimo pridobitna sredstva, šele nato nepridobitna.

Res tudi mene zanima kako se boste tega lotili v praksi?
slava

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 20 Feb 2008, 10:35

Tudi mene muči ta pridobitna in nepridobitna dejavnost. Društvo je zaposlilo strokovnjakinjo, ki je delala na enem projektu, ki je v interesu društva pa tudi IVZja. Zato je IVZ društvu povrnil vse stroške v zvezi s tem projektom, društvo pa je moralo vsak mesec izstaviti račun IVZju. A je tudi to pridobitna dejavnost ?? :? Čeprav se projekt ni izvajal z namenom da se doseže profit in profita tudi ne bo ker so prihodki = odhodkom.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Feb 2008, 10:47

Jaz imam lovsko društvo, namen ustanovitve mi je jasen, čeprav je, po moji gospodinjski logiki, vse financiranje namenjeno prvotnemu namenu delovanja društva. A če hočem zadovjoljiti cesarja, naj bodo vsi prihdki od prodaj obdavčeni. Na kakšen način naj pa razdelim stroške? Sicer ločujem stroške na lovišče in druaštvo, vendar je to bolj za interne potrebe. Društvo naj bi imelo to v pravilniku.... .
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a slava » 20 Feb 2008, 11:07

Če sem prav razumela, je potrebno opredeliti samo iz katerih virov se bodo pokrivali stroški: iz virov pridobitne ali nepridobitne dejavnosti!?
slava

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Feb 2008, 19:46

Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti je izvedbeni predpis, izdan na podlagi 9. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, ki podrobneje opredeli ti dve vrsti dejavnosti z vidika davka od dohodkov pravnih oseb.

Kako se bo pravilnik odražal pri posameznem zavodu, društvu, ustanovi....., skratka pri vseh tistih subjektih, ki so ustanovljeni po posebnih zakonih za opravljanje nepridobitne dejavnosti je odvisno od posamezne pravne osebe, kar govori tudi 5. člen tega pravilnika: Pri opredeljevanju pridobitne in nepridobitne dejavnosti oziroma dohodkov iz opravljanja pridobitne ali nepridobitne dejavnosti pri zavezancih iz 9. člena ZDDPO-2 so pomembna tudi dejstva in okoliščine posamezne pravne osebe iz 9. člena ZDDPO-2 pri opravljanju dejavnosti in doseganju dohodkov. Pri tem pa seveda ne moremo enačiti pojem nepridobitne dejavnosti, ki izhaja iz ustanovitvene zakonodaje s pojmom nepridobitnosti po ZDDPO-2. Nepridobitnost po osnovni zakonodaji (zakon o društvih, zakon o zavodih, zakon o ustanovah....) ne pomeni, da omenjene pravne osebe ne smejo ustvarjati dobička, ampak, da lahko ustvarjeni dobiček uporabijo le za razvoj osnovne dejavnosti, ki mora biti po svoji vsebini neprofitna. Npr. zakon o zavodih: Zavodi so organizacije, ki se ustanovijo za opravljanje dejavnosti vzgoje......., če cilj opravljanja dejavnosti ni pridobivanje dobička.....

Če hočemo priti do odgovora, kaj je za določeno pravno osebo pridobitna ali nepridobitna dejavnost moramo ta pojem opredliti v skladu z 2. členom pravilnika: Če ta pravilnik ne določa drugače je dejavnost zavezanca pridobitna, če je izpolnjen vsaj eden od naslednjih pogojev:

1) dejavnost se opravlja na trgu zaradi pridobivanja dobička (Mirko: lovišče: to je revir, kjer lovsko društvo, ob za to določenem času - v skladu z zakoni matere narave, "dovoli" odstrel živali po določeni ceni. Oblikovanje te cene je odvisno od lastnega cenika?? ali pa cenik postavi kdo????. Skratka, lovci to počnejo zaradi ohranjanja naravnega ravnotežja določenih živali/gozda in tudi zato, da jim odstrel prinese prihodek/dobiček. KAKŠEN JE TOREJ TUKAJ ODGOVOR: pritrdilen ali negativen. Če je pritrdilen, potem je z vidika ZDDPO to pridobitna dejavnost;

2) zavezanec z njenim opravljanjem konkurira na trgu z drugimi osebami, zavezanci po ZDDPO-2: Razen lovskega društva se verjetno s to isto dejavnostjo ukvarja tudi kakšno kmetijsko gospodarstvo organizirano bodisi kot zadruga ali pa d.o.o ali pa celo d.d. To pomeni, da konkurira tudi drugim pravnim osebam. KAKŠEN JE TOREJ ODGOVOR: Negativen ali pozitiven. Če je negativen.........., če je pozitiven, potem je opredeljena dejavnost pridobitna in dohodki vključeni v obdavčljive dohodke.

V 4. členu, kjer je očitno moteča beseda praviloma, pomenita samo prva dva dohodka: dohodki iz opravljanja javne službe in namenska javna sredstva nekaj povsem novega (ne glede na to, da se uporabljata šele od 01.01.2008 dalje) pri opredelitvi pridobitne dejavnosti. Vsi ostali dohodki iz tega člena so bili """praviloma"" (tudi jaz sem sedaj namenoma uporabila to besedo) že doslej pridobitni:
- dividende in drugi dohodki iz naložb: dejavnost se opravlja na trgu zaradi pridobivanja dobička - ODGOVOR je DA (glede na 2. člen);
- dohodki iz prodaje blaga in storitev, vključno z donosi od prodaje spominkov članom in nečlanom....... Odgovor je pozitiven tako po 1. točki kot tudi 2. točki 2. člena zakona;
- najemnine in druga plačila iz oddajanja prostorov zavezanca..... Odgovor je pozitiven tako po 1. točki kot rudi po 2. točki 2. člena zakona;
itd, itd.

Priznam, da je pravilnik, namesto da bi podrobneje opredelil eno ali drugo vrsto opravljanja dejavnosti, še bolj zapletel že tako zapleteno situacijo pri teh pravnih osebah. Ločevanje prihodkov/odhodkov obeh vrst dejavnosti v poslovnih knjigah, zahtevajo že posebni računovodski standardi (za društva, za nepridobitne organizacije zasebnega prava/na tiste, ki se nanašajo na opravljanje javne službe in na tiste, ki izvirajo iz lastne dejavnosti) in zakon o računovodstvu (ki se nanaša na javne zavode). Kako si bodo pravne osebe to uredile, je stvar njihove notranje organiziranosti:
- ali vodenje neposrednih/direktnih stroškov in prihodkov po stroškovnih mestih in uporaba ključa samo za razporejanje splošnih stroškov na pridobitno in nepridobitno dejavnost;
- ali evidentiranje prihodkov glede na vrsto dejavnosti ter izračun sorazmernega dela, ki se nanaša na pridobitno dejavnost ter uporaba tega deleža pri ločevanju stroškov na pridobiten in nepridobiten del.

Menim, da bo pri posamezniku potrebno upoštevati predvsem 5. člen pravilnika, opredeliti kriterija iz 2. člena in nato razdeliti prihodke/stroške/odhodke na eno ali drugo dejavnost.

Lep večer vsem skupaj!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Feb 2008, 21:58

Najlepša hvala za izčrpen odgovor!
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

totika
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 11 Sep 2006, 11:55

Odgovor Napisal/-a totika » 26 Feb 2008, 13:56

Ali prav razumem, da se sredstva pridobljena od Občine za financiranje društva v letu 2008 štejejo za pridobitno dejavnost?
Prosim za odgovor. Hvala.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 26 Feb 2008, 14:01

Mislim, da imate kar prav (žal).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

HotBird
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 30 Avg 2007, 07:38

Odgovor Napisal/-a HotBird » 03 Mar 2008, 18:17

Ne bo držalo. Obdavčena bodo samo sredstva, ki jih do konca leta ne boste uspeli porabiti. Torej: če vam občina nakaže 10.000 € namenskih sredstev, vi pa boste za ta namen uspeli nabrati samo 8.000 € stroškov boste od razlike (2.000 €) plačali davek. Ker pa vsi vemo, da je teh sredstev vedno premalo se jaz ne bojim, da bo konec leta ostala kaka razlika od katere bo treba odšteti nekaj tudi cesarju.

Problem, ki ga pri tem vidim pa je način nakazovanja občine. Recimo, da vam občina obljubi namenska sredstva v višini 10.000 €. Vsi vemo kako ažurne so občine pri nakazovanju sredstev. Ker nimate drugih sredstev čakate na nakazilo občine, ki pa ga ni in ni. Materiala oziroma stroškov ne morete ustvariti, ker jih nimate s čim plačati. In potem pride 30.12. ali pa celo 31.12. in na računu se vam nariše 10.000 €. Kako potem to zapraviti je pa drugo vprašanje?

lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 03 Mar 2008, 22:48

In na kateri predpis ste se oprli (mogoče - javni sektor)?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

HotBird
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 30 Avg 2007, 07:38

Odgovor Napisal/-a HotBird » 04 Mar 2008, 17:14


Odgovori