Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
SKK1559
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 Feb 2011, 22:40

Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Odgovor Napisal/-a SKK1559 » 28 Feb 2011, 22:21

Pozdravljeni

letos prvič sestavljam letno poročilo za društvo - strelski klub. Klub se je ustanovil v začetku leta 2010. Najprej se mi je zdelo, da bo čisto enostavno, ker je bilo v letu ustanovitve in zato čisto malo poslovnih dogodkov, sedaj sem pa kljub vsemu postavljena pred dilemo pridobitna - nepridobitna dejavnost.

Klub je pobralo 8 članarin, ki jo je porabilo za takse ob ustanovitvi, blagajniške obrazce, kopiranje dokumentov, material za strelišče, lekarniška prva pomoč in pa -to kar me bega-3 računi iz trgovine za nabavo hrane in pijače za člane ob delavnih akcijah, ko so urejali strelišče, ter račun iz gostišča, kjer so imeli občni zbor in novoletno večerjo obenem.

Ali lahko vso članarino in stroške tretiram kot nepridobitno dejavnost, saj je bil, kot piše v pojasnilu Dursa "..Znesek članarine namenjen pokrivanju letnega programa društva, ki vključuje tudi pokrivanje ugodnosti, ki so vnaprej določene v okviru članarine za vse člane. .."

Ker gre za pogostitev članov in ne zunanjih nečlanov, vem da to ni reprezentanca, ne vem pa kam analitično naj to klub poknjiži - nekam med "druge" storitve (41..) ali med druge odhodke dejavnosti (46..) ali med druge odhodke (48..)?

Če to ne bi šlo "čez", kaj to pomeni za klub? Kako potem obračunam ddpo?

Ali mi ostane še kakšna druga davčno ugodna rešitev za klub npr potni stroški za člane klube? Ali lahko obračunam potne stroške v višini do uredbe vlade neobdavčeno za primere, ko so člani kluba prihajali na delovne akcije, ko so urejali strelišče, ko so bili sklicani na občni zbor, predsedniku, ki je urejal registracijo kluba, ..? Kako dokumeniram te poslovne dogodke, da bodo davčno upravičeni?

Imam pa še eno dilemo - ali se lahko podpišem kot oseba, ki je sestavila letno poročilo kluba, saj sem po poklicu računovodja, nimam pa prijavljene dejavnosti, niti nisem član tega kluba?

Najlepša hvala vsem za odgovore!!! :))))

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Odgovor Napisal/-a Nina » 01 Mar 2011, 12:38

SKK1559, ker je sodelovanje na forumu povsem prostovoljno, bi bili veseli, če se ne obračate na posamezne uporabnike. Kdor ima izkušnje na določenem področju ali zna odgovoriti na vaše vprašanje, bo gotovo pripravljen zapisati svoje mnenje ...

ELA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 266
Pridružen: 08 Dec 2005, 13:05

Re: Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Odgovor Napisal/-a ELA » 02 Mar 2011, 07:49

Kaj to pomeni, da se pogostitev tekmovalcev na nogometni tekmi ne šteje kot reprezentanca?

LP!
ELA

SKK1559
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 Feb 2011, 22:40

Re: Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Odgovor Napisal/-a SKK1559 » 02 Mar 2011, 13:51

Vsem uporabnikom foruma se opravičujem, ker sem vprašanje nerodno naslovila na konkretne osebe. V resnici mi vsakršno mnenje in delovne izkušnje pridejo prav. Res sem popolna začetnice in sem doslej forume več ali manj le brala. Tokrat pa sem se konkretno odločila, da tudi sama zastavim vprašanje na forum. Upam, da me zaradi tega ne boste "kaznovali" in
zaradi tega ne bom ostala brez odgovora in pomoči.

Prosim za pomoč.

Saj sem napako že včeraj poskušala popraviti tako, da sem napisala podoben prispevek drugače naslovljen.

Hvala.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 02 Mar 2011, 15:04

Opravičilo je z moje strani sprejeto :spomezik:.

Če niste opravljali nekega posla, s katerim konkurirate na trgu tudi ni pridobitnih prihodkov. Članarin niste pogojevali s ugodnostmi članov.

Nikjer ne piše, kdo ne sme delat bilanc in tudi ne, da se ne smete podpisat. Če imate znanje za svoj klub lahko delate. Vi se kar podpišite. Tu gre prvenstveno za to, da na davčni in AJPES-u vedo, na koga naj se obrnejo. Raje kontaktirajo z osebo, ki je sestavljala bilance in obračune, kot pa predstavniki klubov.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

SKK1559
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 Feb 2011, 22:40

Re: Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Odgovor Napisal/-a SKK1559 » 02 Mar 2011, 21:19

Mirko, hvala

sem videla, da ste se potrudil, sprejel moje opravičilo in mi namenil odgovor. Vaše mnenje bom upoštevala pri svojem delu.

Lep pozdrav.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 03 Mar 2011, 10:34

:spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Mar 2011, 19:36

Greva od zadaj naprej:
SKK1559 napisal/-a:Imam pa še eno dilemo - ali se lahko podpišem kot oseba, ki je sestavila letno poročilo kluba, saj sem po poklicu računovodja, nimam pa prijavljene dejavnosti, niti nisem član tega kluba?
Izkaze naj podpiše predsednik društva ali pa se včlanite v društvo in potem kot član društva, zadolžen za blagajniške posle (in s tem tudi za izdelavo izkazov), opravljate to brezplačno. S predlogom zakona o "delu na črno" so v ljudeh vzbudili strah pred dacarji tudi, če gre za opravljanja "brezplačnega dela " v okviru društev.

"
SKK1559 napisal/-a:sedaj sem pa kljub vsemu postavljena pred dilemo pridobitna - nepridobitna dejavnost.
Društvo je ustanovljeno za opravljanje nepridobitne dejavnosti, saj vam tako tudi piše v statutu. Večina prihodkov (predvsem pa članarine) so nepridobitni dohodki in tako, kot ste prebrali tudi pojasnilo DURS-a, je ta namenjena za naloge, ki so razvidne iz statuta pa tudi iz letnega načrta delovanja društva. V koriščenje so tako vključene tudi ugodnosti, ki so vnaprej določene in jih lahko koristijo vsi člani. Ob drugih vrstah prihodkov pa boste morali sproti ugotavljati ali je ta morebiti pridobitni dohodek kot ga opredeljuje tudi Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti. Pri tem pa je potrebna velika mera "zdrave kmečke pameti".
Npr. v finančnem načrtu za leto 2010 ste načrtovali prihodke iz članarin, dotacije občine??. in hkrati v enaki višini odhodke/stroške za: stroške materiala, stroške storitev: PTT, bančne storitve, druge storitve, druge odhodke.... Odhodki/stroški se nanašajo na dejavnost društva, ki je nepridobitna (prihodki pa so tudi).
Med odhodki so lahko tudi povračila stroškov članom, ki so povezani z nepridobitno dejavnostjo, kot izhaja iz zakona o dohodnini (107. člen):
2. prejemkov, namenjenih pokritju dokumentiranih stroškov prevoza, nočitve in dnevnice, kadar je izplačilo opravljeno fizični osebi, ki:
- jo napoti ali pozove državni ali drug organ zaradi izvajanja dejavnosti tega organa;
- prostovoljno oziroma na podlagi vabila ali poziva sodeluje v prostovoljnih ljubiteljskih, humanitarnih, dobrodelnih, vzgojno izobraževalnih, zdravstvenih, kulturnih, športnih, raziskovalnih, sindikalnih dejavnostih, v dejavnostih zbornic, v dejavnostih verskih skupnosti in v dejavnostih političnih strank, pod pogojem, da so navedene dejavnosti nepridobitne dejavnosti;
- prostovoljno oziroma na podlagi vabila ali poziva sodeluje v dejavnostih društev in njihovih zvez (za sodelovanje se šteje tudi delovanje v organih društev in njihovih zvez), zaradi uresničevanja ciljev oziroma namenov, zaradi katerih so društva ustanovljena, ne pa v okviru opravljanja pridobitne dejavnosti teh društev; in v zvezi s tem prejme le povračilo navedenih stroškov pod pogoji in do višin, ki so določeni za povračila stroškov v predpisu vlade iz 44. člena tega zakona;
SKK1559 napisal/-a:kar me bega-3 računi iz trgovine za nabavo hrane in pijače za člane ob delavnih akcijah, ko so urejali strelišče, ter račun iz gostišča, kjer so imeli občni zbor in novoletno večerjo obenem.
Nabava hrane in pijače, ko so člani urejali strelišče - prostor, kjer bodo lahko opravljali svojo dejavnost v društvu...menim, da sodijo med druge odhodke; izvedba občnega zbora, vključno s pogostitvijo, pa med gostinske storitve (ne reprezentanco).
SKK1559 napisal/-a: Ali lahko obračunam potne stroške v višini do uredbe vlade neobdavčeno za primere, ko so člani kluba prihajali na delovne akcije, ko so urejali strelišče, ko so bili sklicani na občni zbor, predsedniku, ki je urejal registracijo kluba, ..? Kako dokumentiram te poslovne dogodke, da bodo davčno upravičeni?
Za kakšen namen lahko upoštevate povračila stroškov je določeno v 107. členu zakona o dohodnini. Povračila stroškov, ki so povezana z občnim zborom, niso problem. Delovne akcije? Če ste nabavili hrano, ostane le morebitni strošek prevoza... moje osebno mnenje je, da je to "brezplačno prostovoljno delo". In da so povračila stroškov povezana s prevozi na različna tekmovanja, izobraževanje, ki ga organizira društvo in podobno.
Kako dokumentirate te poslovne dogodke: za občni zbor obstaja lista prisotnih, ki jo razširite še s stolpci za število km in znesek kilometrine. In ko člani prejmejo povračilo, se še podpišejo. Za ostale primere pa prilagodite klasični potni nalog.

Za konec: verjamem, da so nekatera društva (pa tudi drugi nepridobitni subjekti) izkoriščala svoj status in so opravljali tudi pridobitno dejavnost, od katere niso plačevali davka. Vendar pa je v tem trenutku največji problem kako naj društva, zavodi ugotovijo ali je sicer med njihovo nepridobitno dejavnostjo, še kakšen del, ki meji na pridobitni del. Namesto poenostavljanja, je nastala društvena znanost. Zato pa boste morali uporabiti ---sem že zgoraj omenila kaj!

lp

SKK1559
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 Feb 2011, 22:40

Re: Letno poročilo kluba - začetnica - MIRKO, SLOVAN

Odgovor Napisal/-a SKK1559 » 03 Mar 2011, 21:07

Najlepša hvala za Vaš čas in trud, da ste napisali tako obširen odgovor. :) Meni bo vsekakor prav prišel, da bom lažje zaključila leto in začela novo. :P Verjamem pa, da bo koristilo še komu, ki prebirajo ta forum.

HVALA :ssirok:

Odgovori