Pridobitna dejavnost

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
BojanJ
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 Avg 2005, 10:58

Pridobitna dejavnost

Odgovor Napisal/-a BojanJ » 04 Okt 2006, 14:44

Ali mi lahko podate definicijo pridobitne dejavnosti ?

fiser
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 315
Pridružen: 24 Maj 2006, 10:41
Kraj: Slovenj Gradec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fiser » 04 Okt 2006, 15:54

Pridobirna dejavnost je vsaka dejavnost ki se opravlja zaradi pridobivanja dobička. Ustvarjanje dobička je glavni cilj gospodarske družbe zaradi udeležbe na dobičku.

BojanJ
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 Avg 2005, 10:58

Odgovor Napisal/-a BojanJ » 04 Okt 2006, 16:49

V bistvu nisem nikjer našel natančne opredelitve tega pojma, se pa pojavlja povsod. Osebno nisem povsem prepričan , da je ustvarjeni dobiček edini pogoj, da neko dejavnost opredelimo kot pridobitna.

Prvi stavek "Pridobitna dejavnost je vsaka dejavnost ki se opravlja zaradi pridobivanja dobička" izraža nek namen. Postavi se vprašanje kdo in kako presoja, kakšen je namen posamezne dejavnosti.

Primer:

Naše društvo bo izdajalo revijo, ki bo pomagala uresničevati cilje društva. Namen Revije ni ustvarjanje dobička, imamo pa namen , da se najde tem več virov financiranja revije, tako da revija poleg osnovnega namena, da pomaga uresničevati cilje društva, ne posluje s preveliko izgubo, ki bi jo lahko pokrivali le z donacijami in članarinami.

Potrebno je pa omeniti, da bodo v reviji oglasi, da bo revija imela sponzorje, da se bo revija tudi prodajala in bo na ta način za revijo izdano kar nekaj računov uporabnikov. Nekje sem zasledil, da izdaja vsakega računa že pomeni, da gre za pridobitno dejavnost. Po tej definiciji je Revija prav gotovo pridobitna dejavnost.

Kaj menite ?

fiser
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 315
Pridružen: 24 Maj 2006, 10:41
Kraj: Slovenj Gradec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fiser » 04 Okt 2006, 17:04

Oglaševanje v vaši reviji je sigurno pridobitna dejavnost, saj pomeni, da boste opravili storitev oglaševanja in boste morali zato izdati račun. Račun se izda za vsako storitev, ki jo društvo opravi za nekoga in jšteje kot pridobitna (obdavčljiva). Nepridobitna sredstva pa štejejo prejete članarine, dotacije in donacije, torej sredstva za katera društvo ni opravilo nobene storitve. Seveda pa je ustvarjeni dobiček od pridobitne dejavnosti društva prepovedano deliti med člane, zato se presežek prihodkov nad odhodki porabi za uresničevanje skupnih interesov članov, društvene dejavnosti ali splošne koristne namene.
Društvo je dolžno plačati davek od dobička ugotovljenega iz pridobitne dejavnosti.
lp.

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 04 Okt 2006, 17:42

Strinjam se s fiser. Mnenja v zvezi s pridobitno in nepridobitno dejavnostjo v društvih, zavodih, zbornicah,.... so različna, prevladujeta pa naslednji razlagi:

1. pridobitna dejavnost je tista, ki se opravlja na trgu, nepridobitna pa ona, ki se opravlja v okviru opravljanja javne službe

2. v okviru pridobitne dejavnosti opravljene storitve se zaračunajo neposredno uporabnikom, v okviru nepridobitne dejavnosti pa se zaračunavajo oziroma pokrivajo iz proračuna

aragonX
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 24 Nov 2006, 13:24

Odgovor Napisal/-a aragonX » 24 Nov 2006, 13:29

Društvo je registrirano (ima zapisano v statutu) svoje namene in cilje , v nadaljevanju pa imamo tudi navedeno, kaj je negova pridobitna dejavnost.
Ali ta definicija ni pravilna za razločevanje, kajti nekje piše, da je pridobitna dejavnost vse, kar društvo ponuja na trgu.
Psi so zakon !

Jessy
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 09 Dec 2006, 13:01

Odgovor Napisal/-a Jessy » 09 Dec 2006, 13:09

Lep pozdrav!

Vljudno bi prosila za pomoč!

Sem soustanoviteljica športnega društva in bom vodila računovodske knjige za to drušvo.

V okviru ŠD imamo organizirano košarkarsko šolo za otroke (osnovne šole), ki plačujejo mesečni prispevek (3.000 sit).

- Ali se to šteje kot pridobitna dejavnost?
- Na kakšen način lahko duštvo izplača članu ŠD nagrado za pomoč pri poučevanju teh otrok?

Za vašo pomoč se vam že vnaprej zahvaljujem,

LP

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 11 Dec 2006, 07:42

Vendno ko debata nanese na pridobitno dejavnost se znajdemo na spolzkem terenu...

Moje mnenje je, da se ne-pridobitna denjavnost ne opravlja le v okvirju javnih služb. Obstajajo npr. društva, ki imajo status delovanja v javnem interesu - pa to ni javna služba, niti ne pridobitna!

Sodilo, da se nepridobitna dejavnost zaračunava direktno uporabnikom ali pa iz proračuna, po moje tudi ne gre skozi; potem mnoge javne institucije "opravljajo pridobitno dejavnost" (vse upravne takse, sodne...)!

V društvih je sicer veliko dvomov - vendar, menim, da je nepridobitna društva tista, za katero je bilo ustanovljeno. Če je društvo sploh hotelo biti registrirano je moralo v svojem ustanovnem aktu opredeliti dejavnosti oz. delovane, katerega namen ni ustvarjanje dobička.
V okviru teh opredelitev, torej po mojem lahko društvo tudi zaračuna uporabnikom oz. še bolje - članom (pa je to še vedno nepridobitno).
Npr - planinsko društvo naredi pohod na Golico. Ker imajo neke stroške in ker to organizirajo skupinsko, vsak posameznik pač prispeva nek delež za pokritje stroškov (neposrednih kot tudi posrednih). Če se to naredi vse pravno-formalno pravilno, potem društvo to pobere, poknjiži kot prihodke.
Po mojem skromnem mnenju to ni opravljanje pridobitne dejavnosti, saj je bilo planinsko društvo za to ustanovljeno in kako bi torej opravljalo osnovno dejavnost (ki jo je potrdil tudi registracijski organ), če ne tako. Seveda pa mora društvo pri tem imeti dejavnost opredeljeno! Če je nima je podobno kot pri gospodarskih družbah, kjer je opravljanje dejavnsti, ki ni opredeljeno tako v statutu kot v sodnem registru, delo na črno (oz. "siva ekonomija").

iris06
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 43
Pridružen: 14 Sep 2006, 14:10

Odgovor Napisal/-a iris06 » 12 Dec 2006, 07:25

Pozdrav!
Mesečni prispevek otrok se lahko upošteva kot članarina, saj nekatera društva imajo mesečno / letno članarino glede na to kako pogosto izvajate dejavnosti oz. treninge.

Kar se tiče nagrade - gre se za enkratno nagrado, ki jo lahko članu društva izplačete. Podajam link na forumu, ki govori o tem.

http://www.racunovodja.com/forum/viewtopic.php?t=16614

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 12 Dec 2006, 09:00

Nagrada - enkratna, vendar le do leta konca tega leta (2006).
Nova zakonodaja naj več nebi upoštevala olajšave 200.000 SIT neobdavčene nagrade prostovoljcem na letni ravni oz. 30.000 SIT v enkratnem znesku...

Odgovori