Prodaja reklamnega artikla preko društva - da ali ne?

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ito
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 Nov 2006, 21:39
Kraj: slo bistrica
Kontakt:

Prodaja reklamnega artikla preko društva - da ali ne?

Odgovor Napisal/-a ito » 04 Nov 2006, 22:18

Pozdravljeni.
Sem novopečeni blagajnik dobro leto dni starega društva,dokaj strokovno orientiranega. Financiramo se zaenkrat samo s pobiranjem članarin.
V kratkem imamo namen izdat reklamni izdelek. Stroške za izdelavo le-tega bomo pridobili z donatorskimi pogodbami podjetij,ki bodo pri tem sodelovala. Sam izdelek bo v prvi vrsti oglaševal naše društvo,zraven tega pa tudi donatorske firme.
Problem pa je sledeč - del teh izdelkov bomo razdelili med donatorje,del med naše člane,en del pa bi radi ponudili v prodajo,najverjetneje preko spleta.Znano mi je že,da v trenutku,ko društvo izstavi prvo fakturo,postane davčni zavezanec.
Zanima me,če obstaja kakšen način prodaje tega reklamnega materiala brez izstavljanja računov oz. vmešavanja davkarije? Recimo prodaja na stojnici ali kaj podobnega? Na ta način pridobljen denar se bo seveda porabil za delovanje in dejavnosti društva.
V statutu društva imamo vpisano "prodajo promocijskega materiala" kot pridobitno dejavnost.

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 05 Nov 2006, 09:13

Samo moje mnenje:
Davčni zavezanci smo pravzaprav vsi. Društvo je to postalo z registracijo, ko je postalo pravna oseba zasebnega prava, ustanovljena po zakonu o društvih. Brez vmešavanja davkarije ne bo šlo. Četudi boste opravljali le nepridobitno dejavnost, ste davčni zavezanci in boste oddajali tudi davčne izkaze (ddpo).
Prodaja blaga in storitev na trgu je pridobitna dejavnost. Če boste oglaševali podjetja, bodo le-ta od vas pričakovala račun za reklamno oglaševanje in ne donatorsko pogodbo. Za njih je namreč reklamno oglaševanje "tapravi" strošek, medtem ko jim donacija predstavlja davčno nepriznan strošek in je le pod določenimi pogoji olajšava. In četudi se bodo strinjali z donatorsko pogodbo, zbrana sredstva ne bodo predstavljala donacij, če boste vi v zameno nudili storitve reklamnega oglaševanja. Donacija velja samo v primeru, ko donator donira svoja sredstva in v zameno ne pričakuje ničesar. Enako bi rekla za prodajo vaših izdelkov, kjer reklamirate sebe in svoje "donatorje". Če v zameno za denar ponudite svoj izdelek, to ni več donacija oz. prostovoljni prispevki pravnih in fizičnih oseb, temveč prodaja in računom se boste težko izognili, ne glede na način prodaje.
Če boste opravljali nepridobitno in pridobitno dejavnost, je, v smislu ddpo, pomembna pravilna razporeditev stroškov. V statutu imate navedene dejavnosti, ki se štejejo za pridobitne. Te aktivnosti lahko vodite na svojem stroškovnem mestu in jih že med letom spremljate. V davčnem obračunu iz prihodkov in odhodkov izločite tiste, ki se nanašajo na nepridobitno dejavnost in predmet ddpo je samo pridobitna dejavnost. In če so davčno priznani stroški enaki prihodkom, ali celo večji, tudi osnove za ddpo ni.

Počakajte še na kakšno mnenje. V zadnjem mesecu sem dobila kar nekaj vabil za seminarje na temo kako tanka je meja med donacijo in sponzorstvom; jaz se nisem udeležila nobenega, morda pa se jih je udeležil kak drug član foruma in vam bo postregel z novimi razlagami.

ito
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 Nov 2006, 21:39
Kraj: slo bistrica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ito » 05 Nov 2006, 11:54

Hvala za obširen odgovor :wink:

Očitno je zadeva precej bolj komplicirana kot sem (smo) si sploh predstavljal-i...
Do tega pa pride,ko se na kupu zbere nekaj mladih,zagnanih ljudi,polnih idej... :? :wink: ,nismo pa žal pravočasno razmišljali še o tem,da pri vsaki zadevi še država pridrži svoj piskrček :roll:

Odgovori