boniteta osebni avto

Moderator: Mirko Zbačnik

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Feb 2008, 10:49

Pozdravljena!

Če bonitete ne morete vpisati (če konkretno prebereva navodilo k tej vrsti "dohodka" res piše ...ki jih delojemalcem in njihovim članom - razumeti je za zaposlene, ki prejemajo plačo) v zap. 108, jo vključite v dohodek pod zap. 111. Na ta način boste imeli pravilno osnovo za izračun davčnega odtegljaja, vendar pa znesek "bonitete" ne upoštevajte pri netu (saj je neto tudi pri delojemalcih manjši za znesek upoštevane bonitete????) Poskusite!! V nobenem primeru ne sme biti boniteta izplačljiv dohodek, saj ta predstavlja le osnovo za obdavčitev določene ugodnosti, ki je že prejeta v naravi in jo lastnik tudi koristi.
In če je pri vnosu podatkov neto znesek programsko izračunan in s tem upoštevana tudi boniteta, potem pač pri evidentiranju v poslovne knjige upoštevajte pravilno (npr. 418 = bruto znesek po pogodbi o poslovodenju, vključno s 6%-nim prispevkom/na 26 je davčni odtegljaj in na 285 je dejanski neto znesek izplačila).
Nisem pa razumela, kaj ste mislili, da ni prispevkov od "bonitete"? Saj, če jo vključujete v znesek poslovodenja in morebiti plačujete 6%-ni prispevek, potem je ta prispevek obračunan tudi od "bonitete".

Imate pa možnost, da vrednost "bonitete" upoštevate kot drugo nadomestilo lastniku in ga obdavčite po 10.točki tretjega odstavka 105. člena Zakona o dohodnini: za nadomestilo se šteje vsak proizvod, storitev ali druga ugodnost, ki jo imetniku deleža ......zagotovi plačnik ali druga povezana oseba...... Za obračun davčnega odtegljaja izpolnite REK-2 obrazec.
In čisto na koncu: ste glavni ali drugi delodajalec?

A je luknja v zakonu ali ni? Nekoliko zmede je bilo narejeno že s tem, ker se pogodbe o poslovodenju smatrajo kot dohodki iz zaposlitve in se tudi tako obdavčijo z dohodnino (npr. če ste glavni izplačevalec), ne smatrajo pa se kot dohodki iz delovnega razmerja v obliki plače. Lastnik, ki je hkrati direktor v enoosebni družbi, ne more imeti sklenjenega delovnega razmerja - torej ne more prejemati plače, zato prejema dohodke po pogodbi o poslovodenju = ki jih v obrazec vpisujete kot drugi dohodki iz delovnega razmerja, od katerih se izračuna davčni odtegljaj. Ta pogodba se v ničemer ne razlikuje od pogodbe iz delovnega razmerja z vidika dohodnine. Vendar lastnik ni delojemalec in ker ni delojemalec tudi ne moremo govoriti o boniteti: 39. člen: Boniteta je vsaka ugodnost v obliki proizvoda, storitve ali druge ugodnosti v naravi, ki jo delojemalcu ali njegovemu družinskemu članu zagotovi delodajalec ali druga oseba v zvezi z zaposlitvijo.. Res je, da ste ovrednotili uporabo sredstva-ugodnost na način kot je to določeno za boniteto, vendar ste s tem ugotovili višino "dohodka" - (ugodnost), ki je lahko obdavčljiv kot drugi dohodek (105. člen).
Gordana, menim, da obrazec ni prilagojen specifičnim vrstam dohodkov.

LP

Gordana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 416
Pridružen: 02 Jun 2003, 17:35
Kraj: Brežice

Odgovor Napisal/-a Gordana » 25 Feb 2008, 13:54

Slovan, priznam, da kar občudujem vaše znanje in tudi način razlage. Vendar, če bonitete ne upoštevam, mi spet matematika ne gre skupaj pri zap.št. 015 Rek-1, pri
prikazu neto izplačila. Mislim, da bi morali obrazec dopolniti, da se zaporedna 008 lahko vključi v zaporedno št. 101 ali 111. Nagibam se k temu, da to obdavčim kot drugo ugodnost. V katero zaporedno potem vpisati osnovo? Torej, v takem primeru bi plačala samo davčni odtegljaj, ta strošek bi pa poknjižila na 418 ali 480??? Prispevkov ni, ker je
lastnik tudi obvezno zavarovan preko podjetja, in se plačujejo ločeno od zavarovalne osnove. Zanimivo, da mi je svetovalka na zvezi rekla, da vse skupaj obdavčim kot dohodek po poslovodenju v enem znesku. Tudi njim niso čisto razčiščeni pojmi.
Gordana

Gordana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 416
Pridružen: 02 Jun 2003, 17:35
Kraj: Brežice

Odgovor Napisal/-a Gordana » 25 Feb 2008, 14:02

Se opravičujem, sem spregledala, da se v primeru druge ugodnosti izpolni REK-2. Pa še nekaj, kako je to povezano z davčnim obračunom, z vidika priznavanja stroškov tega avtomobila. Če prav razumem, se za zaposlene, priznajo vsi stroški v zvezi z avtom, če je od bonitete obračunana dohodnina, lastniku pa je to ugodnost in se prizna sorazmerno evidencam o poslovni in privatni rabi, čeprav je prav tako od bonitete obračunana dohodnina. Pa smo vsi enaki pred zakonom- po ustavi!
Gordana

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Feb 2008, 14:58

V bistvu je torej lastnik samozaposlena oseba!
V svojem zadnjem "izvajanju" sem predpostavila, da boste v 111 vključili tudi boniteto in na tej osnovi bo izračunan pravilni davčni odtegljaj. Nato vam bo konkretni znesek vključilo tudi v neto znesek v zaporedno 015, vendar ta znesek za vas ne predstavlja pravilnega zneska za izplačilo. Pravilno nakazilo na TRR boste pa izvedli: pogodba o poslovodenju - davčni odtegljaj. Preostali del neto zneska pa je prejel v "naravi" - uporablja službeno vozilo za privatne namene. REK obrazci so "davčni obrazci" za kontrolo obračuna davčnega odtegljaja in prispevkov za socialno varnost in ne toliko za neto izplačilo. Neto izplačilo v obrazcu ima tudi druge primanjkljivosti: npr. pri izplačilu stroškov nad Uredbo (znesek nad uredbo vpišete v 109 obrazca REK-1) in seveda ta znesek gre v osnovo za izračun davčnega odtegljaja). Navodilo naprej pravi: v zap. 015- neto izplačilo se vpiše celoten znesek izplačila (tudi tisti del, ki je izplačan do višine neobdavčenega zneska). In neobdavčenega zneska teh stroškov v REK obrazcu sploh ni!!! --- to sem vam podala za primerjavo, kako realni neto znesek ni pomemben/primerljiv s tistim, ki se prikaže na obrazcu ali pa, da vam bo program dopustil, da v neto znesek 015 vpišete dejansko izplačilo (čeravno ga bo tudi pred tem sam izračunal). Lahko pa dopusti, da je vpisan neto znesek sicer večji od tistega, ki ga programsko izračuna sam, ne more pa biti nižji!!! Tudi to je mogoče!!! Moram reči, da ne poznam programa e-davkov.

Stroške po poslovodni pogodbi evidentirajte na kontu 418; "boniteta" se ne evidentira, ker so stroški iz katerih boniteta izhaja, že prikazani kot druge vrste stroškov: amortizacija, registracija, zavarovalne premije, gorivo......; davčni odtegljaj na kontu 265 in neto znesek na 285.

Kolikor pa bi "izplačali" kot drugo ugodnost ločeno od izplačila po pogodbi o poslovodenju, pa bi morali uporabiti obrazec REK-2 in ker nimate "neto " izplačila, bi morali boniteto obrutiti s koeficientom davčnega odtegljaja (9. odstavek 16. člena). Kolikor pa boste izplačali hkrati (predložili tudi oba obrazca REK 1 in REK-2), pa boste imeli dovolj dohodka, da boste davčni odtegljaj odtegnili od prvega izplačila. Zato izplačila v naravi ni potrebno obrutiti.
010 - vrsta dohodka = šifra vrste dohodka 1811
- stopnja davčnega odtegljaja ??? = 25% (in na koncu boste morali v obrazec prav tako vpisati neto izplačilo, čeravno ne bo fizičnega izplačila - le ugodnost v naravi - uporaba avtomobila). Tudi znesek davčnega odtegljaja bi v tem primeru evidentirali na kotno 418 (tam, kjer je evidentirana osnovna vrsta stroška).

Vendar še vedno menim, da je ta ugodnost (uporaba službenega vozila v privatne namene) sestavni del pogodbe o poslovodenju (saj imate to določeno v pogodbi o poslovodenju!!!), ta se smatra kot dohodek iz zaposlitve, celo iz delovnega razmerja (čeravno ni plača), zato bi povečala osnovo prejemka iz poslovodne pogodbe, kot sem vam že zgoraj napisala.

Mislite, 6%-nega prispevka ni, ker je lastnik, ki je hkrati direktor, prijavljen v zavarovanje kot lastnik zasebnega podjetja, ki ne prejema plače - pod šifro 040. Tako je.

LP

Darija
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 61
Pridružen: 07 Apr 2003, 12:22
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Darija » 10 Mar 2008, 14:11

Ali je potrebno beležiti kilometre če se os. vozilo ki je last podjetja uporablja izključno samo za službene vožnje?


Hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Mar 2008, 14:32

Tudi, saj za uporabo osebnega vozila uporabljate naloge za službena potovanja oziroma kakšno drugo vrsto evidence. S to evidenco dokazujete uporabo in stroške, ki so nastali z vozilom in se nanašajo na uporabo za službene potrebe.

LP

Odgovori