Kilometrina?

Moderator: Mirko Zbačnik

aknelab
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 62
Pridružen: 26 Okt 2006, 12:04

Kilometrina?

Odgovor Napisal/-a aknelab » 21 Maj 2008, 12:56

Ali lahko obračunamo in izplačamo potne stroške - kilometrino, študentu, ki je opravljal obvezno prakso v podjetju in uporabljal njegov osebni avto za službene namene tega podjetja?

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 22 Maj 2008, 06:58

Potni stroški se preko potnih nalogov izplačujejo le zaposlenim. Študent ni zaposlen. Po mojem mu morate te stroške vključiti v ceno urne postavke.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

XXXX
Nov član
Nov član
Prispevkov: 28
Pridružen: 02 Dec 2004, 13:20

Odgovor Napisal/-a XXXX » 30 Maj 2008, 09:27

Lahko km, ker uporablja svoje vozilo za potrebe firme

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 30 Maj 2008, 09:31

XXXX - Zakonska podlaga.

Izplačilo potnih stroškov izhaja iz pravice iz delovnega razmerja, kar študent ni.

Potrebno je povečati izplačilo na študentski napotnici za znesek stroškov.

eskejp
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 27 Nov 2007, 12:53

Odgovor Napisal/-a eskejp » 24 Jul 2008, 14:16

kaj pa pravite na tole trditev:

" Skladno s 4. točko prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja med drugim ne vštevajo tudi povračila stroškov v zvezi s službenim potovanjem, in sicer dnevnica, povračilo stroškov prevoza vključno s povračilom stroškov za uporabo delojemalčevega osebnega vozila za službene namene (kilometrina) ter povračilo stroškov za prenočišče, vendar le v primeru, da slednji ne presegajo zneskov, ki so določeni z Uredbo. "

ali to drži?

eskejp
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 27 Nov 2007, 12:53

Odgovor Napisal/-a eskejp » 24 Jul 2008, 14:20

(vira ne morem citirati - reklama)

"Izhajajoč iz navedenega lahko zaključimo, da je do povračil stroškov za uporabo lastnega osebnega vozila upravičen tudi študent, v kolikor je narava njegovega praktičnega izobraževanja takšna, da vozilo dejansko potrebuje. Tudi v tem primeru se povračila stroškov pod zgoraj navedenimi pogoji ne vštevajo v davčno osnovo, če imate ustrezne potne naloge in potrebne priloge. "

glede na to, da vsi poudarjate, da to ni mogoče..

torej, da ali ne?

LP

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 24 Jul 2008, 14:37

eskejp napisal/-a:kaj pa pravite na tole trditev:

" Skladno s 4. točko prvega odstavka 44. člena ZDoh-2 se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja med drugim ne vštevajo tudi povračila stroškov v zvezi s službenim potovanjem, in sicer dnevnica, povračilo stroškov prevoza vključno s povračilom stroškov za uporabo delojemalčevega osebnega vozila za službene namene (kilometrina) ter povračilo stroškov za prenočišče, vendar le v primeru, da slednji ne presegajo zneskov, ki so določeni z Uredbo. "

ali to drži?
mislim, da vir mirno lahko tudi citirate.....ni reklama......nimajo konkurence.....

Po moji logiki besede "službeno potovanje", "delojemalec" ne sodijo k delu študentov in dijakov, temveč k tistim, ki imajo del. razmerje.

eskejp
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 27 Nov 2007, 12:53

Odgovor Napisal/-a eskejp » 24 Jul 2008, 14:39


Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Nina » 24 Jul 2008, 14:39

Vir je bil citiran, pa ga je naša "antireklamna" funkcija sama ozvezdila ...

eskejp
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 27 Nov 2007, 12:53

Odgovor Napisal/-a eskejp » 24 Jul 2008, 14:44

v glavnem - na internetu sem našla prispevek ZALOŽBE (ki reklamira knjigo iz svoje zbirke) in v dolgem prispevku odgovarjajo na vprašanje "študent & dnevnice"

najbolj pomemben odstavek - da študent lahko prejme dnevnico in kilometrno, sem citirala.

moram pa tudi priznati, da je to EDINI prispevek na internetu, ki je potrdil, da študent LAHKO dobi vrnjeno kilometrino..

delojemalec, pa ni ravno opredeljen (tago razlaga tisti prispevek) in bi lahko bil TUDI študent..

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 24 Jul 2008, 15:33

Jaz pa sem bila prepričana, da je vir "durs", saj sem pred kako urico ali dvema brala identičen tekst pri nekem odgovoru.

Definicija delojemalca v ZDoh: delojemalec je vsaka fizična oseba, ki opravlja delo ali storitve po drugem odstavku tega člena; drugi odstavek: za zaposlitev se šteje vsako odvisno pogodbeno razmerje, v katerega vstopa fizična oseba...

Če prav razumem prebrano, je "težava" v tem, da študent ne vstopa v pogodbeno razmerje z izplačevalcem njegovega dohodka: pogodbeno razmerje je med študentom in štud.servisom ter štud.servisom in podjetjem, ki "zaposluje" študente.

Mislim, da je definicija delojemalca (delavca) opredeljena tudi v zakonu o evid. na področju dela: tam je zapisano, da naj bi bila to vsaka fizična oseba, ki je v del. razmerju na podlagi sklenjene pogodbe o zaposlitvi.

eskejp
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 27 Nov 2007, 12:53

Odgovor Napisal/-a eskejp » 24 Jul 2008, 15:42

hvala za tak izčrpen odgovor!

sedaj že kompliciram stvari, ampak bolj iz "firbca" sprašujem:

študentska napotnica (definicija referentke študentskega servisa) - le papir - t.i. "začasna pogodba" med študentom in delodajalcem. študent potrebuje nek papir - "kritje" - pred inšpektorskim nadzorom, torej je napotnica "študentska pogodba", izdajatelj je študentski servis, vendar ob neplačilu (ne-nakazilu-na napotnico) se mora študent braniti in znajti sam. najpogosteje predlagajo "pokličite jim inšpekcijo".

torej, po "obrazlagi" referentke v ŠS, je napotnika t.i. pogodba. kar pa bi ustrezalo "pogodbeno razmerje"?
če bi to držalo (ČE), bi lahko študent dobil povrnjeno kilometrino...
ampak.. to je že "sanjarjenje", mi pa potrebujemo argumentiran "dokaz za plačilo kilometrine študentu".

Odgovori