Kompenzacije

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
tincika
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 149
Pridružen: 14 Jul 2008, 18:18

Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a tincika » 27 Okt 2009, 11:55

Pozdravljeni!
Zanima me, kako knjižite kompenzacije. Npr.ko so udeležna tri podjetja. Jaz ko imam od vseh potrjeno poknjižim preko temlejnice. Ali je tako prav????

Nekaj mi je prišlo na uho, da je potrebno nekako preko ajpesa????? Jaz nič ne vem o tem. Tu so skozi tako delali in sedaj še jaz tako delam.

Prosim če ima kdo kakšne izkušnje.

Lp
Hvala
Začetnica na področju računovodstva

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Okt 2009, 12:04

Zaradi statistike plačilnega prometa je potrebno kompenzacije izvesti tudi prek TRR (kot nakazilo samemu sebi). Nekateri to počno, drugi ne...
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

tincika
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 149
Pridružen: 14 Jul 2008, 18:18

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a tincika » 27 Okt 2009, 12:10

Hvala Mirko. Samo, kaj pa če nimaš tako velikega zneska na računu??
Se pravi da je drugače dovolj če imaš kompenzacijo od vseh potrejno in preko temeljnice zapiraš terjatve in obveznosti??
Začetnica na področju računovodstva

ors
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 426
Pridružen: 26 Mar 2009, 11:18

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a ors » 27 Okt 2009, 13:18

Malo pobrskajte po forumu, nedavo je bilo napisano glede sprovajanja kompenzacij preko banke - ni več obvezno
LP

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a bojča » 27 Okt 2009, 14:10

Jaz po podpisu obeh ali več strank kompenzacijo sproveden preko TRR na dan, ko podpiše zadnja stranka in tako zapiram terjatve in obveznosti.
Ne vem če je potrebno, ampak jaz tako naredim in imam pokrito.
Lp

jernejko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 235
Pridružen: 09 Sep 2009, 22:02

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a jernejko » 27 Okt 2009, 17:42

Mislim, da na banki gre ta znesek skozi tudi če nimaš dovolj sredstev saj samemu sebi nakažeš oni pa tako zaračunajo provizijo.

tincika
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 149
Pridružen: 14 Jul 2008, 18:18

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a tincika » 28 Okt 2009, 06:59

Hvala vsem. Se pravi, da po zakonu ni nujno da se sprovede preko banke, da lahko zapiraš na podlagi potrditve vseh partnerjev?
Začetnica na področju računovodstva

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a Vitek » 22 Nov 2014, 06:25

Kako je leta 2014 glede sprovajanja kompenzacij? Jih je potrebno sprovajati preko banke ali ne? npr. ePobot, eKompenzacijo ali medsebojno? Osebno mislim, da ne, vendar bolj ko berem razne teme, manj sem prepričan kako delati, da bo ustrezalo zakonodaji.

Na AJPES strani je zapisano:
"Obveznosti, ki so udeležene v obveznem pobotu in so poravnane v sistemu večstranskega pobota, se štejejo za poravnane z dnem izvedbe večstranskega pobota."

Na eKompenzaciji je zapisano:
"Obvestilo o opravljeni večstranki kompenzaciji je osnova za razknjižbo terjatev in obveznosti po zgoraj navedeni specifikaciji in se le-te štejejo za poplačane na dan ..."

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Nov 2014, 08:55

Iz tega razberem le razlago, kdaj veljajo kompenzacije kot izvedene i, da s tem datumom v poslovnih knjigah knjižimo plačila. Nič ne piše, da bi morali te transakcije sprovajte prek banke.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a Vitek » 24 Nov 2014, 12:48

Mirko Zbačnik napisal/-a:Iz tega razberem le razlago, kdaj veljajo kompenzacije kot izvedene i, da s tem datumom v poslovnih knjigah knjižimo plačila. Nič ne piše, da bi morali te transakcije sprovajte prek banke.
Tako razberem tudi sam, vendar po prebiranju tem na forumu (ki so res stare nekaj let) nisem našel ali jih je še vedno potrebno sprovajati preko banke ali ne. Sami smo jih do sedaj sprovajali preko banke (vse, tudi medsebojne), vendar se mi ne zdi smiselno za kompenzacije plačevat provizije banki.

Torej kakšna je vaša praksa? Jih sprovajate preko banke ali ne?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 25 Nov 2014, 08:23

Že kar nekaj let se kompenzacij ne sprovaja več prek TRR.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Kompenzacije

Odgovor Napisal/-a Vitek » 26 Nov 2014, 06:24

Mirko Zbačnik napisal/-a:Že kar nekaj let se kompenzacij ne sprovaja več prek TRR.
Super :palca: . Takšno potrditev sem rabil!

lp

Odgovori