Obresti za neobračunan ddv za 2009

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Obresti za neobračunan ddv za 2009

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 16 Jan 2010, 09:05

Prosim za pomoč. Kako se pravilno izračuna obresti od obračunanega ddv-ja za nazaj pri samoprijavi? Sigurno obstoja kakšen javni program za le-ta izračun. Na tej strani ne smete delati reklame, zato bi prosila, če mi pišete zasebno sporočilo.

Nujno!!,Sem v zagati. Na obrazcu je navedeno, da moramo pri oddaji le-to izračunati.Še malo pa bomo morali čisto vse namesto "države" delati.A ima kdo le-to izkušnjo s samoprijavo in če mogoče veste- Ali je možno tam pustiti prazno in prositi, če na Dursu vnesejo znesek obresti? :?
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

mincek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 604
Pridružen: 01 Jun 2004, 13:42
Kraj: Slovenia

Re: Obresti za neobračunan ddv za 2009

Odgovor Napisal/-a mincek » 16 Jan 2010, 17:41

Pokličite vašo referentko na DURS in jo povprašajte. Mi smo imeli par deset eurov dolga iz leta 2005, izterjali so ga l.2009, za obresti pa mi je referentka kar sama rekla, naj jo pokličem čez kak teden dni, ker jim "sistem" sam izračuna obresti. Ali pa uporabite katerega od internetnih programčkov in jim plačajte (za pravilnost izračuna pa čez nekaj časa prosite referentko, naj preveri - velikega odstopanja takoalitako ne bo). Tudi na Računovodji imate program za obračun obresti http://www.racunovodja.com/izracuni.net ... resti.aspx
Interna reklama pa je dovoljena, kajne? :spomezik:
Mincek

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: Obresti za neobračunan ddv za 2009

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 17 Jan 2010, 11:13

Hvala Mincek, interne reklame so po mojem še dobrodošle. Drugače pa tako ali tako mislim preveriti na Durs, če se vse skupaj prejema z mojimi izračuni, seveda.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: Obresti za neobračunan ddv za 2009

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 17 Jan 2010, 11:17

Še eno vprašanje imam.

Kakšne obresti pa moram klikniti? Konformne ali linearne?

:?:
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obresti za neobračunan ddv za 2009

Odgovor Napisal/-a slovan » 17 Jan 2010, 12:14

Nobene od teh. Zakaj? Ker program upošteva stopnje zamudnih obresti za gospodarske pogodbe, ne pa za nepravočasno plačane davke. Za te velja Zakon o davčnem postopku - 96. člen = 0,0274% na dan; po sklepu 50. seje vlade z dne 22.10.2009 je ta odstotek spremenjen na 0,0247% na dan.

Vendar se ta stopnja uporabi v primeru, ko uporabite 141.b člen Zakona o davku na dodano vrednost: ne glede na kazenske določbe se za prekršek ne kaznuje davčni zavezanec, ki popravke napak iz preteklih obdobij vključi v tekoči obračun DDV in od razlike v davku obračuna in plača zamudne obresti.

Ko pa gre za predložitev davčnega obračuna na podalgi 55. člena zakona o davčnem postopku, ob upoštevanju 141. a člena Zakona o DDV-ju:
141.a člen
(izjema od prekrška pri predložitvi obračuna DDV na podlagi samoprijave)
Ne glede na kazenske določbe v tem zakonu se za prekršek ne kaznuje davčni zavezanec, ki je predložil obračun DDV oziroma plačal DDV na podlagi samoprijave.

V tem primeru pa se obrestna mera določi na podalgi evropske medbančne obrestne povečani za določen odstotek glede na čas zamude (55. člen Zakona odavčnem postopku).

V vseh primerih pa se obresti obračunajo na podlagi linearne metode:
o= g X % X število dni zamude/36500.

Pa še vprašanje: zakaj vlagati samoprijavo, če lahko popravljate DDV-O v tekočem obračunu za pretekla obdobja!

lp

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: Obresti za neobračunan ddv za 2009

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 17 Jan 2010, 13:19

Ga. Slovan, to z obrestmi ddv za nazaj je pa res prezakomplicirano.Mimogrede se lahko zmotiš in ne vem, zakaj Durs želi, da mi to delamo.

Veste za samostojno kulturno delavko so ugotovili, da je presegla prag 25.000 in moram od februarja 2009 mesečno, ročno oddati ddv-o obrazce in zraven samoprijavo z obračunanimi obrestmi. Tako so mi določili na Dursu. Odločbo o zavezanosti za ddv ima sedaj od 1.1.2010.

In ne vem, če lahko ddv-o obrazce od feb do dec 09 vključim v redno feb.2010.Kaj menite?
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obresti za neobračunan ddv za 2009

Odgovor Napisal/-a slovan » 17 Jan 2010, 14:16

Menim, da ne. V vašem primeru ni napaka v smislu zneska...., temveč ni predloženega DDV-O. Zato je samoprijava edini način.
Kar se tiče obresti, ni davčni organ tisti, ki nekaj želi, ampak to izhaja iz zakona - davčni zavezanec obračuna obresti.....in jih prikaže.... (vem, kaj želite povedati).

Saj ni tako težko:
Primer: DDV-o za mesece februar bi moral biti predložen do konca marca 2009 in tudi do tega roka bi moral biti plačan DDV. Predlagali ga boste npr. v mesecu januarju (natančno 29.01.2010):
- zamuda: do enega leta; datum poteka 31.03.2009
- obrestna mera: EURIBOR marec/2009 + 3% = 1,812 + 3 = 4,812% (obrestne mere najdete: http://www.euribor.org/html/content/euribor_data.html
- število dni zamude= 0d vključno 31.03.2009 do vključno28.01.2010 = 304 dni
- zamudne obresti za davčni obračun III/2009 = 300 € x 4,812x 304/36500 = 12,06€ itd., itd.

55. člen Zdav): Pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, od premalo plačanega oziroma neplačanega davka obračuna in plača obresti po evropski medbančni obrestni meri za čas od poteka roka za plačilo do predložitve davčnega obračuna na podlagi samoprijave, za ročnost enega leta, v višini, ki je veljala na dan poteka roka za vložitev davčnega obračuna, povečani za:
– 1 odstotno točko, če predloži podatke v enem mesecu po preteku roka za vložitev davčnega obračuna;
– 2 odstotni točki, če predloži podatke v šestih mesecih po preteku roka za vložitev davčnega obračuna;
3 odstotne točke, če predloži podatke v enem letu po preteku roka za vložitev davčnega obračuna;
– 4 odstotne točke, če predloži podatke po enem letu po preteku roka za vložitev davčnega obračuna.


lp

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: Obresti za neobračunan ddv za 2009

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 17 Jan 2010, 19:06

Ga Slovan hvala vam za vse, kar ste mi napisali. Dali ste mi vzpodbudo za obračun obresti.

Se bom lotila dela, takoj jutri zjutraj, ker sem že danes ponoči zaradi tega slabo spala. :sodobren:
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

barbarella
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 15 Mar 2010, 11:39

Re: Obresti za neobračunan ddv za 2009 - prosim za odgovor

Odgovor Napisal/-a barbarella » 03 Sep 2010, 13:10

Imam zelo podobno zgodbo, le da smo mi oddali napačen obrazec ddv-p2 in vpisali promet cca. 31000 eur v zadnjih 12 koledarskih mesecih (ker smo smatrali, da prometa iz leta 2009 ne upoštevaš).
PO pogovoru z davčno, nam je svetovala samoprijavo.
Problem je v tem, da smo se mi v tem času s kupcem dogovorili, da mu ponovno izstavimo račun ( s katerim smo presegli promet 25.ooo eur) in vključimo ddv, katerega bo on plačal.
Ddv zavezanci smo postali v juliju, račun smo ponovno izstavili v avgustu za obd. marec (vse leto 2010). Le takega bi sedaj lahko vključili v ddv-o za avgust.
Kako naj sedaj to obrazložimo davčni? Da smo se zmotili v obrazcu ddv-p2? Ker le tako nismo potem nič presegli....
Ali si lahko kupec sedaj upošteva vstopni ddv?
Prosim za odgovore, hvala!

nadina
Nov član
Nov član
Prispevkov: 22
Pridružen: 28 Jan 2003, 19:29
Kraj: Slovenia

Re: Obresti za neobračunan ddv za 2009

Odgovor Napisal/-a nadina » 29 Maj 2012, 15:24

Slovan pravi:
(- obrestna mera: EURIBOR marec/2009 = 1,812 )


Prosim, če mi lahko kdo pove ali je podatek EURIBOR marec/2009 = 1,812????
Jaz iščem na http://www.euribor-ebf.eu/euribor-org/euribor-rates.htm

in tam dobim podatek EURIBOR marec/2009 = 1,909
(za ročnost 12 mesecev)

Ali iščem narobe? Hvala!!!!

Odgovori