Knjiženje pripojitve družbe - kapital ??

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
nisap
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 12 Jan 2010, 07:54

Knjiženje pripojitve družbe - kapital ??

Odgovor Napisal/-a nisap » 03 Mar 2011, 09:11

Pozdravljeni,

prosim za pomoč pri knjiženju pripojitve družbe A in B. Zanima me le, kako je z osnovnim kapitalo. na hitro se mi je zdelo logično da se zneska obeh kapitalov združita, vendar v tem primeru ni tako. ker je lastnik v obeh primerih ista oseba (direktor), je narejena notarska pogodba o brezplačnem prenosu poslovnega deleža, torej osnovni kapital je pri osnovni družbi ostal isti, ne vem pa kam naj dam znesek OK od pripojene družbe ??? Sem iskala po forumu, bazi znanja... :oops:

Prosim, prosim, prosim za čimprejšnjo pomoč :oops:

Hvala že vnaprej, Nisa

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: Knjiženje pripojitve družbe - kapital ??

Odgovor Napisal/-a MG » 03 Mar 2011, 13:02

Odvisno kdo je bil prej lastnik.

Če je bilo podjetje A lastnik podjetja B (pridriuženega podjetja ) potem se osnovni kapital ne poveča ampak se pobota naložba podjetja A in kapital podjetja B.

Če pa je bilo lastništvo podjetja A in B zunanje ( ni važno čigavo ) pa se osnovni kapital poveča. Če je latnika ista oseba bo še vedno imel 100 % ampak temu ustrezni višji absolutni znesek. Če je več oseb se % vložkov ustrezno porazdeli.

Sicer pa to natančno piše v notarskem zapisu o združitvi in če je bilo podjetje B že izbrisano iz registra bi morali biti popravljeni podatki o osnovnem kapitalu podjetja A in o vložkih že popravljeni tudi na AJPES-u.

nisap
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 12 Jan 2010, 07:54

Re: Knjiženje pripojitve družbe - kapital ??

Odgovor Napisal/-a nisap » 04 Mar 2011, 08:17

Mogoče sem malo nerazumljivo napisala. Lastnik prejšnje družbe je bil direktor kot fizična oseba (imel je 100% delež). Lastnik obstoječe družbe h kateri se je stara pripojila pa je nekaj % enako ista fizična oseba, v večini pa prejšnja družba. Iz notarskih zapisov je razvidno in na ajpesu tudi, da je osnovni kapital ostal nespremenjen, mene pa gnjavi znesek osnovnega kapitala prejšnje družbe, ker ne vem kam naj ga dam v obstoječi družbi. Ni nobene naložbe, da bi lahko pobotala, saj je bil lastnih fizična oseba. Mogoče narobe razmiljšam :oops: ???

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: Knjiženje pripojitve družbe - kapital ??

Odgovor Napisal/-a MG » 04 Mar 2011, 11:55

A vam v notarskem zapisu nič ne piše zakaj osnovni kapital ni bil povečan ? Ponavadi to notarji zapišejo.

Ponavadi piše: Osnovi kapital družbe se ne spremeni zaradi..............

Kaj več vam brez, da vidim papirje ne morem reči.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje pripojitve družbe - kapital ??

Odgovor Napisal/-a slovan » 04 Mar 2011, 15:56

nisap napisal/-a: ...... je narejena notarska pogodba o brezplačnem prenosu poslovnega deleža, torej osnovni kapital je pri osnovni družbi ostal isti, ne vem pa kam naj dam znesek OK od pripojene družbe
Lahko razmišljate tudi tako:
- družbenik je vložil v podjetje sredstva/obveznosti kot stvarni vložek (pripojeno podjetje - prenosna družba;
- vrednost stvarnega vložka, ki predstavlja njegov delež v kapitalu pa je NIČ;
- razlika med stvarnim vložkom (vrednost pripojenega podjetja) in vrednostjo njegova novega deleža predstavlja kapitalske rezerve (presežek vplačanega kapitala nad knjigovodsko vrednostjo).

In sedaj še moje vprašanje: Ali je bila pripojitev podjetja obravnavana kot davčno nevtralen prenos???

lp

Gitara
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 605
Pridružen: 15 Dec 2005, 11:34

Re: Knjiženje pripojitve družbe - kapital ??

Odgovor Napisal/-a Gitara » 20 Apr 2021, 21:00

Pozdravljeni.

Sprovedli smo pripojitev s.p. k novoustanovljenemu d.o.o.

Banka je iz s.p.-jevega TRR nakazala zadnje stanje pred zaprtjem računa na TRR podjetja. Kako naj ta priliv poknjižim?

Hvala.

Lp

Odgovori