knjiženje uvoza

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
sym
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 19 Feb 2008, 13:18

knjiženje uvoza

Odgovor Napisal/-a sym » 09 Apr 2012, 16:22

Pozdravljeni,
prosila bi, če mi lahko kdo pomaga poknjižit račun uvoza. Ob prevzemu blaga smo namreč ugotovili, da v paketih manjkajo artikli, katere pa je naš transporter ocarinil ter smo tako plačali tudi od odtujenih artiklov ddv in carino. Transporter pravi da je proizvajalec premalo spakiral, a na škatli so sledi kraje, saj so različni lepilni trakovi. Kakorkoli, sedaj je to potrebno poknjižit, in ne vem ali naj dam vseeno v prevzem vse artikle, da mi bo program pravilno izračunal dajatve od uvoza, in potem odpišem kot manjko ob inventuri?

Hvala in lep pozdrav,
Simona

mincek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 604
Pridružen: 01 Jun 2004, 13:42
Kraj: Slovenia

Re: knjiženje uvoza

Odgovor Napisal/-a mincek » 09 Apr 2012, 18:14

DDV in carino za ukradene artikle boste verjetno zahtevali nazaj (ali pa vsaj knjižili kot terjatev do države), ukradenih artiklov pa niste prejeli in jih torej ne knjižite na zalogo (pri takih zadevah se skušam držati pravila knjiženja dejanskih poslovnih dogodkov). Še kako bolj izkušeno mnenje?
Mincek

sym
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 19 Feb 2008, 13:18

Re: knjiženje uvoza

Odgovor Napisal/-a sym » 10 Apr 2012, 11:47

Problem je, da nihče ne prizna napake, manjko v škatlah smo ugotovili šele ko smo vse odprli in prešteli - takrat pa transporterja niti več ni bilo. zapisnik imamo tako samo interni. Kako se tega lotit nimam pojma, nekaj smo klicali po carini, pa nismo dobili nobenega konkretnega odgovora. ima kakšne izkušnje iz tega področja?

sym
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 19 Feb 2008, 13:18

Re: knjiženje uvoza

Odgovor Napisal/-a sym » 16 Apr 2012, 18:14

imate očitno srečo in nimate takih primerov...

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: knjiženje uvoza

Odgovor Napisal/-a vesnak » 02 Okt 2017, 09:00

več let kasneje imam prvič tudi jaz problem okoli manjka blaga in sicer dobavitelj iz EU nam je dostavil količinsko premalo blaga kar je ugotovila carina pri pregledu (trošarinsko blago);
Dobavitelj nam ne bo popravljal svoje izdane fakture, niti nam noče izstaviti dobropisa za manjko blaga, s čimer se lastnik podjetja strinja in noče komplicirati. Sedaj pa nisem prepričana ali moram od tega manjka obračunati DDV in ga plačati ter jasno je ta manjko potem davčno nepriznan vključno z DDV; ali pa mogoče kompliciram in je to davčno priznan odhodek in mi ni potrebno obračunati DDV?

lilir
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 30 Jun 2010, 13:22

Re: knjiženje uvoza

Odgovor Napisal/-a lilir » 04 Okt 2017, 11:36

a na škatli so sledi kraje, saj so različni lepilni trakovi

V kolikor je bilo razvidno da je šlo za krajo, bi morali sestaviti policijski zapisnik.
Tako bi lahko razknjižili manjko blaga brez ddv, v kolikor ni zapisnika je potrebno obračunati ddv
( preberite si v iksu 10/17 obračun ddv od ukradenega blaga str. 59)

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

Re: knjiženje uvoza

Odgovor Napisal/-a vesnak » 05 Okt 2017, 13:20

ni razvidno, da bi bila kraja, niti ni razvidno/dokazljivo, da bi dokazali dobavitelju, da je premalo dal blaga na tovornjak ... policijskega zapisnika nismo delali, ker ni nobenih vidnih dokazov.
mene samo zanima ali je v tem primeru ta manjko sploh davčno priznan odhodek, glede na to, da ni policijskega zapisnika, je pa zapisnik carine; ddv mi je jasno, da je treba plačati od tega manjka

Odgovori